امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) در باب شهدای مدافع حرم می فرمایند: «شهدای مدافع حرم در زمان حیات خود از اولیاءالهی به شمار می‌روند. اگر شهدای مدافع حرم نبودند اثری از حرم اهل‌بیت(ع) نبود.                               امام خمینی(قدس سره شریف) فرمودند: «ملتی که قیام کرده است در مقابل همه قدرت‌های عالم، ملتی که برای اسلام قیام کرده است، برای خدا قیام کرده است، برای پیشرفت احکام قیام کرده است، این ملت را با ترور نمی‌شود عقب راند.                               امام خامنه ای می فرمایند : «جهاد تمام شدنی نیست، کار خوب، یک‌بارش برای همیشه عمر کافی نیست، باید مستمر باشد، فاذا فرغت، فانصب. زمانی که از کاری فراغت پیدا کردی، کار جدید دیگری را شروع کن، بیکار نباش».                               مقام معظم رهبری در دیدار با ائمه جمعه سراسر کشور فرمودند: «بنده فکر می‌کنم خوب است که محل‌های نماز جمعه، مرکز نمایش کتاب‌های خوب و کتاب‌های روز و کتاب‌های مطلوب باشد».


 

 
 

 

استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

 

 

  

 
 عطر و بوی مدینه پیچیده

در شام میلاد کریم اهل بیت؛ امام حسن مجتبی(ع) میعادگاه عاشقان ولایت (حسینیه ارگ) عطر و بوی مدینه داشت.

وارد حسینیه که می‌شدی وجودت با شادی و غربتی عجیب، عجین می‌شد، صدایی دلنواز و آهنگین به گوش می‌رسید که پانزدهمین جزء از قرآن کریم را تلاوت می‌کرد. در بدو ورود، خادم هیأت با رویی گشاده به همه تبریک و خوش‌آمد می‌گفت. کمی که جلوتر می‌رفتی فضایی متفاوت و شیرینی و شربت خبر از جشن تولد مولودی عزیز می‌داد. در و دیوار حسینیه با پارچه‌های خوش‌رنگ مزین شده بود. سفره‌ی قرآنی امشب زیباتر از شب‌های دیگر، گسترده شده بود. بعد از تلاوت قرآن کریم، نوای گرم مناجات سیدصادق نصیری فضا را عطرآگین ساخت. حالا دیگر کم‌کم مجلس شلوغ و شلوغ‌تر می‌شد. در این میان تصویر دو برادر شهید منصور و مسعود فاتحی به چشم می‌خورد، شهیدانی‌ که به گفته‌ی مادرشان نشانی از مولای کریم این شب در سخاوت و کرامت و بخشش داشتند.

قرار بود سخنران از آیینه‌‌‌‌‌‌ی کرامت وجه خدا؛ امام حسن(ع) بگوید. سخنرانی که شروع شد، دیگر همه تقریباً ساکت بودند و چه زیبا از تجلی اخلاق خدایی در خُلق اولین سید جوانان اهل بهشت و از کرامت آقای کریم مدینه می‌گفت. از مهربانی‌های آن حضرت با مؤمنان و کافران، از حلم و بردباری ایشان در مقابل حوادث و از... . می‌فهمیدی که باید از کریم هر چه می‌خواهی درخواست کنی چرا که «با کریمان کارها دشوار نیست». سخنران از قصه‌ی پیرزن بادیه نشینی گفت که چگونه همه‌ی سرمایه‌ی زندگی‌اش که تنها گوسفندی بود برای پذیرایی امام حسن(ع) و همراهان ایشان ذبح کرد و وقتی در روزگار سختی به سراغ حضرت آمد امام هزار گوسفند و هزار دینار در ازای مهمان‌نوازی‌اش به او بخشید. وقتی انسان از این همه کرامت و سخاوت می‌شنید دلش می‌لرزید و جرأت پیدا می‌کرد همه‌ی حرف‌های نگفتنی و خواسته‌های قلبی‌اش را بازگو کند. او گفت: امام حسن(ع) کریمانه می‌بخشد پس در همه‌ی ابعاد زندگی از ایشان کمک بگیرید. از امام حسن(ع) امشب خیر دنیا و آخرت بخواهید، عاقبت به خیری و حفظ دین بخواهید و برای مردم مظلوم غزه دعا کنید و همه بهترین‌ها را آرزو کردند. آنگاه اشعار زیبای مدّاح در وصف امام حسن(ع) کبوتر دل‌ها را به پشت پنجره‌های بقیع روانه کرد.