استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

  

 
 حضور مسئول و مداح هیئت انصار ولایت در برنامه زنده تلویزیونی شبکه افق

برنامه زنده تلویزیونی روایت هیئت در شبکه افق، یکشنبه شانزدهم شهریورماه، میزبان مسئول و مداح هیئت انصار ولایت یزد بود.

 در این گفتگوی تلویزیونی حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد به شور و شکوه عزاداری یزدی‌ها در محرم امسال اشاره کرد و خطاب به معاندین و دشمنان امام حسین(ع) گفت: دست به امام حسین(ع) و تشکیلات امام حسین(ع) نزنند که عظمت آن بیشتر می شود. بخواهند خراب کنند «يُرِيدُونَ لِيُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ»، نور عظمت امام حسین(ع) بیشتر می‌شود.

 وی در خصوص شیطنت رسانه‌ها در آغاز محرم، درباره تعطیلی عزاداری در حسینیه ایران گفت: امسال در یزد عزاداری تعطیل نشد، دسته‌های عزاداری تعطیل شد. عزاداری در یزد مثل هر شهری، سبک خودش را دارد. در یزد به این صورت است که هیئات و دسته‌جات سنتی در دهه محرم به محافل مختلف می‌روند و سینه می‌زنند. امسال به خاطر شیوع کرونا، ستاد ملی کرونا حرکت دسته‌جات را تعطیل اعلام کرد که طبیعتاً باید تعطیل می‌شد. هیئات وقتی دیدند نمی‌توانند حرکت دسته‌های عزاداری را داشته باشند، تصمیم گرفتند با تهیه بسته‌های معیشتی خدمت کنند، بنابراین عزاداری در یزد تعطیل نشد، دسته‌های عزاداری تعطیل شد اما بعضی‌‌ از رسانه‌ها شیطنت کردند و این جریان را بد منعکس کردند ولی ما شاهد بودیم همان هیئات در جلوی حسینیه‌هایشان مجالس عزاداری برپا کردند و عزاداری کردند.

 مسئول هیئت انصار ولایت در ایین برنامه زنده، درباره مراسم عزاداری امسال هیئت گفت: برای مراسم محرم امسال که «زیر آسمان شهر» نام گرفت، ده هزار متر مربع فضا در امامزاده سیدجعفر(ع) آماده کردیم و 200 نفر از خادمان برادر و خواهر، درگیر این عملیات بودند. کمیته‌های متعددی از جمله کمیته سلامت تشکیل شد که به طور ویژه وضعیت بهداشتی را نظارت می‌کرد. قریب به 5 هزار نفر جمعیت حضور پیدا کرد که اگر فضای بیشتری داشتیم باز هم جمعیت بود و مراسم با استقبال عجیبی روبرو شد.

 وی در بیان علت نامگذاری مراسم محرم به نام «زیر آسمان شهر» اظهار کرد: این عنوان حداقل سه پیام داشت، پیام اول به مردم که برنامه هیئت در فضای باز است و با آرامش به مراسم بیایند. دوم اینکه در روایت است وقتی اباعبدالله به شهادت رسیدند آسمان 40 روز بر سیدالشهدا(ع) خون گریه کرد، ما زیر آسمانی عزاداری می‌کنیم که خودش عزادار اباعبدالله(ع) بوده است. سومین پیامش اینکه در روایتی از امام صادق(ع) آمده هرگاه خواستید اباعبدالله(ع) را از راه دور زیارت کنید، بالای بلندی، زیر آسمان بایستید، نگاهی به سمت راست، نگاهی به سمت چپ، نگاهی به آسمان کنید و بعد نگاهی به سمت قبر اباعبدالله(ع) کنید و بگویید: السلام علیک یا اباعبدالله(ع)، السلام علیک و رحمه‌الله و برکاته.

 حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد درباره رعایت دستورات بهداشتی توسط عزاداران و هیئات امام حسین(ع) گفت: مذهبی‌ها و هیئتی‌ها این دستورات بهداشتی را صرفاً یک دستور اجتماعی نمی‌دانند، بلکه یک تکلیف شرعی می‌دانند لذا بیشتر رعایت کردند، واقعاً گُل کاشتند و عقلانیت و معنویت را با هم به نمایش گذاشتند، مسئولین بهداشت هم اذعان کردند که هیئتی‌ها خوب رعایت کردند، امیدواریم مسئولین در بقیه بخش‌های اجتماع هم به این صورت مدیریت کنند تا سلامت مردم به خطر نیفتد.

 وی با بیان اینکه  هیئت مردم‌نهادترین تشکل عالم است که بر پایه عشق و معرفت حول محور شخصیت سیدالشهدا(ع) و اهل بیت(ع) فعالیت می‌کند، اظهار کرد: در هیئت ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای وجود دارد که باید فرآوری شود. همه طیف فردی با استعدادها و توانایی‌های مختلف هست که می‌شود از ظرفیت آن استفاده کرد.

مسئول هیت انصار ولایت یزد، در ادامه به فعالیت‌های دوازده‌گانه این هیئت اشاره کرد و گفت: برگزاری130 شب برنامه در سال، برگزاری جشنواره سالانه زیر سایه خورشید با جمعیت 40 هزار نفری، برگزاری جلسات هیئت علمی با حضور جمعی از اساتید حوزه و دانشگاه، برپایی خیمه الذاکرین جهت تربیت مداحان نوجوان و مجمع ادبی مع‌الحسین(ع) متشکل از شعرا و مداحان و راه‌اندازی گروه جهادی، بخشی از این فعالیت‌های دوازده گانه هیئت است.

 وی همچنین به تأسیس مجتمع آموزشی که شامل دو ادبستان، 3 پیش‌دبستانی و مهدکودک است و افتتاح مدرسه هنر و رسانه جهت تربیت هنرمندان ارزشی و انقلابی اشاره کرد.

 مهمان دیگر این برنامه زنده تلویزیونی، مداح هیئت انصار ولایت، کربلایی محسن محمدی‌پناه بود. وی سختی‌های مداحی در محرم امسال را شیرین توصیف کرد و گفت: سختی کار اینجا بود که باید به گونه‌‌ای مداحی‌ها ارائه می‌شد که مخاطبی که با همه خطرات و سختی‌ها به مراسم آمده بیشترین بهره را ببرد. همچنین ترکیب جمعیتی امسال به لطف سیدالشهدا(ع) نه فقط هیئتی‌ها، بلکه از مردم کوچه و بازار هم بود و باید ذائقه این ترکیب جمعیتی در نظر گرفته می‌شد بنابراین به سمت مداحی‌ها و نوحه‌های قدیمی و یزدی رفتیم.

 وی با بیان اینکه مردم یزد عِرقِ خاصی به نوحه‌های سنتی یزد دارند، گفت: با وجود ماسک و سختی جواب‌دادن، مردم با شور زیبایی، این نوحه‌ها و مداحی‌ها را همراهی کردند.

 محمدی‌پناه، دبیر انجمن ادبی مع‌الحسین(ع) در ادامه به تاریخچه تشکیل این انجمن ادبی اشاره کرد و گفت: این انجمن که متشکل از شعرا و مداحان و اساتید است، خروجی‌های پربرکتی تاکنون داشته که در هیئت خوانده و کارهای ماندگاری شده است.

 مداحی زنده محسن محمدی‌پناه، پخش نماهنگی از مراسم عزاداری هیئت در محرم امسال و گوشه‌ای از فعالیت‌های هیئت از جمله آزادسازی یک زندانی جرائم غیرعمد در روز عاشورا، بخش‌های دیگری از برنامه روایت هیئت در این شب، با اجرای  سیدمحمدجواد شرافت بود.

 

  • photo2_2020-09-07_20-18-33
  • photo2_2020-09-07_20-18-50
  • photo2_2020-09-07_20-18-54
  • photo2_2020-09-07_20-18-58
  • photo2_2020-09-07_20-19-01
  • photo2_2020-09-07_20-19-06
  • photo2_2020-09-07_20-19-09
  • photo2_2020-09-07_20-19-16
  • photo2_2020-09-07_20-19-19
  • photo2_2020-09-07_20-19-23