استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

  

 
 بسته خبری مراسم هفتگی سوم اسفند‌ماه با عنوان «مواظب انتخاب‌هایت باش(3)»

هیئت انصار ولایت دارالعباده یزد، در راستای ارائه منظومه دینی و بالا بردن سطح آگاهی و بصیرت مخاطبین خود، مراسم هفتگی شنبه سوم اسفندماه را با برنامههای متنوع زیر، در مسجد جامع کبیر یزد برگزار کرد.

 

محفل انس با قرآن

دوستداران کلام وحی، گردادگرد سفره قرآن نشستند و جزء سی‫ام قرآن را قرائت کردند تا دل‌هایشان از انوار قرآن، نورانی و آماده دریافت معارف الهی شود.

 

شهید مراسم

نام و یاد شهید سعید قهاری‌سعید زینت‌بخش این مراسم بود. سردار شهید سعید قهاری‌سعید، فرمانده لشکر سوم مخصوص نیروی زمینی بود و در مبارزات قبل از انقلاب اسلامی، هشت سال دفاع مقدس و پس از آن، رشادت‌های بسیاری داشت.  این شهید والامقام ، چهارم اسفند سال ۸۵، در نبرد با گروهک تروریستی پژاک در خطوط مرزی خوی و سلماس به همراه ۱۴ تن از یارانش به شهادت رسید.

در بخشی از وصیتنامه شهید آمده است: «خدایا مرگم را در راه خودت قرار بده نه به خاطر بهشت‌ات، بلکه به خاطر شهدای که در کنارم شهید شدند، تا روی دیدن آنها را داشته باشم.»

 

منبر احکام

حجت‌الاسلام عماد رضایی در منبر احکام این شب به بیان احکام مربوط به مال مجهول ‌المالک پرداخت و گفت: مال مجهول‌المالک، مالی است که در دست انسان است ولی صاحب آن مال معلوم نیست، همچنین مالِ گمشده هم نیست، مثلاً وسایلی که اشخاص در حسینیه‌ها، مساجد، هتل‌ها و مسافرخانه جا می‌گذارند و دیگر دنبال آن نمی‌روند مصداق مال مجهو‌ل‌المالک است.

وی افزود: به گفته فقها، اگر چنین اموالی در دست کسی باشد، فرد باید به جستجوی صاحب آن مال برود تا زمانی که از پیدا کردن صاحب آن ناامید شود، زمانی که ناامید شد با اجازه حاکم شرع می‫تواند اصل مال یا مقدار و هزینه مال این را به فقیر شرعی بدهد.

حجت‌الاسلام رضایی در پاسخ به این سؤال که آیا می‌توانیم از مال مجهول‌المالکی که در کنار حسینیه‌ها و مساجد گذاشته شده، استفاده کنیم، گفت: انسان نمی‫تواند از این مال استفاده کند، مگر اینکه یقین داشته باشد صاحب این مال رضایت دارد افراد از آن استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: گاهی انسان به مکان عمومی می‌رود و می‌بیند کفش او با کفش فرد دیگری عوض شده و کفش جامانده، نو‌تر است. در این شرایط مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) می‫فرمایند: باید جستجو کند و صاحب آن را پیدا کند، اگر ناامید شد، اصل مال یا هزینه مال را به فقیر شرعی بدهد.

سخنرانی

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد در ادامه سلسله مباحث تدبری در نامه 31 نهج‌البلاغه، به ایراد سخنرانی ذیل عنوان «مواظب انتخاب‫هایت باش(3)» با ریزموضوعات زیر پرداخت:

اهمیت انتخاب همسایه، قبل از انتخاب خانه

مسجد، یکی از همسایه‌های خوب

محدوده همسایگی کجاست؟

کارکردهای مسجد در محله چیست؟

عقوبت کردن خدا برای باز نکردن در برای همسایه

ره‫آورد غرب؛ دور کردن نزدیکان و نزدیک کردن دورها

فراهم کردن زمینه دیدار همسایه‌ها از برکات مسجد

ثواب نماز جماعت و برکات آن

راه از بین بردن اثرِ حرف جدی

مضحکه کردن ممنوع!

عواقب سرگرم کردن مردم با مضحکه

گشاده‌رو بودن خوب است نه مضحکه بودن

مضحکه باعث از بین رفتن روابط مقدس و معنوی

غمگین‫ترین افراد دنیا؟

چرا دلقک‌ها افسرده‌اند؟

تفاوت بین دلقک‌بازی و هنر

فواید و اثرات بهلول‫وار رفتار کردن

لزوم مدیریت حبّ و بغض

اثرات غم‌ها و گریه‌های مقدس

لزوم مراجعه به فرهنگ شادی و شوخی در جبهه

مؤمن، متبسم است

چرا بر اباعبدالله(ع) گریه می‌کنیم؟

 

روضه‫خوانی و مداحی

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد در پایان این محفل نورانی به روضه‌خوانی درباره مصائب کاروان اُسرا در شام و شادی‌ها و مضحکه‌های اهالی شام نسبت به اهل بیت(ع) پرداخت.حاضران هم با اشک و گریه‌های خود در غم‌های امام سجاد(ع) شریک شدند و با نوای جانسوز برادر محمدی‫پناه به سینه‌زنی و عرض ارادت پرداختند.

 

  • photo2_2020-02-25_23-26-25
  • photo2_2020-02-25_23-26-46
  • photo2_2020-02-25_23-26-51
  • photo2_2020-02-25_23-26-56
  • photo2_2020-02-25_23-27-01
  • photo2_2020-02-25_23-27-07
  • photo_2020-02-25_23-30-38