استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

  

 
 بسته خبری جلسه هفتگی 28 دی ماه با عنوان «روزگار فریب»

هیئت انصار ولایت دارالعباده، در راستای ارائه منظومه دینی و بالا بردن سطح آگاهی و بصیرت مخاطبین خود، مراسم هفتگی شنبه 28دی‫ماه را با برنامه‫های متنوع زیر، در مسجد جامع کبیر یزد برگزار کرد.

 

محفل انس با قرآن

صفحاتی از کتاب نور و هدایت قرآن توسط جمع حاضر در مسجد جامع قرائت شد. در ادامه شیفتگام کلام وحی، سوره مبارکه واقعه را جمع‫خوانی کردند.

 

شهید مراسم

نام و یاد شهید بزرگوار محمدعلی الله‫دادی در سالروز شهادتش زینت‌بخش مراسم این شب بود. در کنار این مجاهد شهید، از شهید نواب صفوی و همراهانش که توسط رژیم منحوس طاغوت در دی‫ماه سال 1334به شهادت رسیدند هم یاد شد.

 

منبر احکام

حجت‫الاسلام عماد رضایی در منبر احکام این شب گفت: همه مراجع به جز آیت‫الله مکارم می‫فرمایند صدای مداحی روضه‫خوانی زن اگر به گوش نامحرم برسد، به شرط اینکه تحریک‌کننده نباشد، اشکالی ندارد. اما به فتوای آیت‌الله مکارم جایز نیست.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در نمازهای یومیه ظهر و عصر، حمد و سوره باید آهسته خوانده شود اما درباره بلندگرفتن بسم‌الله الرحمن الرحیم همه مراجع به جز آیت‌الله مکارم می‫فرمایند، بلند گفتن بسم الله الرحمن الرحیم در نماز، اشکالی ندارد.

حجت‌الاسلام رضایی درباره مواردی که شکستن نماز جایز است، گفت: انسان وقتی تکبیره‌الاحرام نماز را گفت، دیگر نمی‫تواند نماز را بشکند مگر در مواردی که استثناء شده است، اول اینکه: برای خودش یا شخص دیگری ضرر مالی یا جانی ایجاد شود، در این موقع فرد می‫تواند نمازش را بشکند و جان و مالش را نجات دهد. دومین مورد زمانی است که طلبکار درب منزل آمده. سوم زمانی است که فرد قبل از رسیدن به رکوع، به خاطر بیاورد اذان و اقامه نماز را نگفته، در اینجا می‫تواند نماز را بشکند و اذان و اقامه را بگوید و مجدداً نماز را اقامه کند.

 

سخنرانی

حجت‫الاسلام مهدوی‫نژاد در ادامه تبیین نامه 31 نهج‫البلاغه، به سخنرانی با عنوان «روزگار فریب» پرداخت و به ریزموضوعات زیر اشاره کرد:

وابسته و متکی به امکانات نباشید

مصاحبت و همنشینی با افراد جاهل، ممنوع!

نتیجه تکیه‌کردن به ارزش‌های روزگار

تلاش برای امور باطل است یا امور الهی؟

علت شکست‫ها و پیروزی‫های روزگار؟

بررسی پیروزی و شکست در جنگ اُحد

اعتماد به روزگار، آغاز شکست و ناکامیست

توجه و تکیه به سنت‫ها و وعده‫های الهی

چند نمونه از سنت‫های الهی در قرآن

لزوم قطع امید از  غیرخدا

راه رسیدن به موفقیت همیشگی و پایدار

در کار خیر، همه توان خود را خرج کنید

نیت خالص و عمل فاسد

لزوم رعایت شرعیات در زمان جنگ

تقوا و در خط ولایت بودن، راه رسیدن به ظهور

حضرت زهرا(س) تمام توانش را برای ولایت خرج کرد

وصیت حضرت زهرا(س) برای دفاع از ولایت چه بود؟

 

روضه‫خوانی و مداحی

برادر محسن محمدی‫پناه از لحظه شهادت حضرت زهرا(س) و وداع امیرالمؤمنین با حضرت روضه خواند. در ادامه محبان فاطمی با عزاداری و سینه‫زنی، عشق و ارادت خود را به مادر سادات ابراز نمودند.