استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

  

 
 بسته خبری 30 آذر با عنوان «بدها و بدی‌ها»

هیئت انصار ولایت دارالعباده، در شب یلدا، طولانی‌ترین شب سال، مراسم هفتگی خود را با حضور جمعی از محبان اهل بیت(ع) در مسجد جامع کبیر یزد و برنامه‌های متنوع زیر برگزار کرد.

 

محفل انس با قرآن

حاضران در مراسم صفحاتی از مصحف نور و هدایت قرآن را قرائت نمودند. سپس سوره مبارکه قدر به صورت جمع‌خوانی قرائت شد.

 

شهید مراسم

نام و یاد وزیر شهید محمدجواد تندگویان زینت‌بخش این مجلس بود. دومین وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران که متولد خرداد 1329 بود، در اوایل جنگ تحمیلی به اسارت نیروهای حزب بعث درآمد و بعد از سال‌ها تحمل شکنجه به شهادت رسید. از تاریخ دقیق شهادت این شهید عزیز اطلاع دقیقی در دست نیست. پیکر مطهر شهید در آذرماه 1370 تحویل ایران داده شد.

 

منبر احکام

حجت‌الاسلام عماد رضائی در منبر احکام این شب در ادامه احکام «کیفیت پوشش نمازگزار» گفت: اگر خانمی هنگام نماز، مقدار لازم و واجب پوشش را رعایت نکرده مثلاً مقداری از موی او بیرون است، اگر حین نماز متوجه شد، باید سریع بپوشاند ولی اگر بعد از نماز متوجه شد، نماز صحیح است. پوشش بدن در انجام دادن سجده سهو به نظر اکثر علما مانند پوشش نماز باید رعایت شود.

وی در ادامه گفت: لباس نمازگزار در هنگام نماز، باید پاک باشد. اگر فرد با لباس نجس نماز بخواند نمازش باطل است. اگر فهمید لباسش نجس است ولی فراموش کرد که لباس را تطهیر کند احتیاط مستحب است که نماز را با لباس پاک بخواند. اگر حین نماز متوجه شد باید لباس را بیرون بیاورد به گونه‌ای که صورت نماز به هم نخورد.

حجت‌الاسلام رضایی افزود: در چند حالت می‌توانیم با لباس یا بدن نجس نماز بخوانیم. 1- زمانی که در بدن یا لباس نمازگزار کمتر از یک بند انگشت اشاره، خون وجود دارد. 2- زمانی که بدن فرد آغشته به خون زخم و جراحت است که در این صورت می‌تواند با همان حالت نماز بخواند. 3- زمانی است که شخص وقت برای تطهیر لباس یا بدن ندارد بنابراین می‌تواند با همان حالت نجس نماز بخواند. 4- زمانی که لباس کوچک نجس باشد، لباس کوچک یعنی جوراب، عرقچین، کمربند و.... 5-‌ ‌زمانی است که فرد نمی‌داند کجای لباسش نجس است. 6-‌ اگر مادر یا پرستار فقط یک لباس دارد و نجس است، می‌تواند با همان لباس نماز بخواند.

 

سخنرانی

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد در ادامه تبیین نامه 31 نهج‌البلاغه درباره چگونگی ترک عادات و گناهان، به سخنرانی عنوان «بدها و بدی‌ها» پرداخت و به موضوعات زیر اشاره کرد:

توصیه امیرالمؤمنین(ع) برای ترک عادات بد و گناهان

تفاوت بین بد و بدی، شَر و شرور

خداوند چیز بد و زشت خلق نکرده

گناه چیست؟

خِیر و خوبی یک فرصت است

علت نداری‌های ما در دنیا؟

لزوم شناخت خیر و شرّ

در کار شرّ، تأخیر و در کار خیر، عجله کنید

نَفسِ خودتان را فریب دهید

غرور یکی از موانع رسیدن به توفیق الهی

دعای امام سجاد(ع) در مکارم‌الاخلاق

جواب شرارت و بدی را با آرامش و متانت بدهید

اهانت مرد شامی و پاسخ آرام امام سجاد(ع)

عقب انداختن جنگ در کربلا تأخیر شرّ بود

داغی بر دل امام سجاد(ع)

 

روضه‌خوانی و مداحی

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد با روضه‌خوانی خود، غربت و مظلومیت سیدالشهداء(ع) در لحظه دفن ایشان توسط امام سجاد(ع) را یادآور شد. سپس برادر محسن محمدی‌پناه در رثای اباعبدالله(ع) در بلندترین شب سال با مداحی و شعرخوانی دل‌های حاضران را مهمان کربلای معلی کرد: یلدا بهانه‌ای است حتی دقیقه‌ای/ ما بیشتر برای حسین گریه می‌کنیم...