استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

  

 
 فتنه‌های بعدی از جماعت حزب‌اللهی‌ها و هیئتی‌ها و انقلابی‌هاست!

حجت‌الاسلام مهدی‌نژاد: بچه‌حزب‌اللهی اگر به ولی فقیه ایراد بگیرد معلوم می‌شود نه مبانی اعتقادی‌اش نسبت به ولایت فقیه درست است، نه تاریخ می‌خواند و نه قدرت تطبیق تاریخ دارد و نه متأسفانه تقوا دارد./ از این فتنه‌هایی که دیدید، سخت‌تر هم ممکن است در راه باشد.

 

مسئول هیئت انصار ولایت یزد، در بخشی از سخنان خود در جلسه هفتگی این هیئت، سخنان قابل تأملی خطاب به بچه‌حزب‌اللهی‌ها و متدینین درباره حوادث اخیر و ضرورت حمایت از مواضع به حق مقام معظم رهبری بیان داشت. وی همچنین به تشریح اهمیت حضور در راهپیمایی، در حمایت از امنیت و اقتدار کشور پرداخت. از شما دعوت می‌کنیم این سخنان مهم را در ادامه بخوانید.

 

علت تشخیص غلط بعضی ‌حزب‌اللهی‌ها

فصل جدیدی از نفاق در کشور آغاز شده که تحلیل آن برای حزب‌اللهی‌ها هم سخت شده است. بچه‌حزب‌اللهی و مذهبی اگر به ولی فقیه ایراد بگیرد و بگوید که مثلاً چرا مقام معظم رهبری چنین کاری کردند، معلوم می‌شود نه مبانی اعتقادی‌اش نسبت به ولایت فقیه درست است، نه تاریخ می‌خواند و نه قدرت تطبیق تاریخ دارد و نه متأسفانه تقوا دارد.

[می فرماید:] «إِن تَتَّقُوا اللَّهَ يَجْعَل لَّكُمْ فُرْقَانًا»،[1] اگر تقوا داشته باشید، خدا قدرت تشخص به شما می‌دهد و خوب را از بد می‌فهمید. تقوای عملی و فعلی نوری دارد که قدرت تشخیص به شما می‌دهد. اگر اهل تقوا باشیم، در این گرفتاری‌های  اجتماعی قدرت تشخیص پیدا می‌کنیم [اما] همین گناهان و معصیت‌هایی که می‌کنیم باعث می‌شود که چشم بصیرت ما کور شود و حقایق را نبینیم. این حرف، حرف قرآن و روایات است، حرف من نیست. یک وقت یک آدم بی‌سواد، تحلیل مسائل سیاسی را درست می‌فهمد و حق را از باطل تشخیص می‌دهد، شمایی که سوادی دارید و ادعایتان می‌شود، غلط می‌فهمید.

 

گذری به تاریخ/ چرا امیرالمؤمنین(ع) از خلیفه سوم حمایت و دفاع کرد؟

اگر کسی تاریخ صدر اسلام، تاریخ زندگی ائمه و تاریخ صدساله ایران، حداقل اُمّهات و مُهمّاتش را مطالعه نکند، در تحلیل مسائل سیاسی دچار انحراف می‌شود.

در زمان خلیفه سوم(عثمان)، وضعیت حکومت او به نحوی شده بود که حتی معاویه (که منصوب او بود) علیه او شده بود. حتی کارگزاران حکومت عثمان، علیه عثمان شده بودند. مردم به عثمان فحش می‌دادند. همه جریانات اجتماعی و قبایل آن موقع علیه عثمان شده بودند. عجیب شرایطی شده بود. همه علیه عثمان بودند. همه جمع شده بودند او ساقط شود، برکنار شود یا او را بکُشند که آخرش هم او را کُشتند. فقط یک نفر [از او] دفاع می‌کرد آن هم امیرالمؤمنین علی(ع) بود. نهج‌البلاغه را بخوانید.

چرا [حضرت از او دفاع می‌کرد]؟ عملکرد عثمان قابل دفاع بود؟ شخصیت عثمان قابل دفاع بود؟ نه، ارکان حکومت اسلامی قابل دفاع بود. اینقدر امیرالمؤمنین(ع) از خلیفه حمایت و دفاع کرد که خود حضرت در نهج‌البلاغه می‌فرمایند من گاهی احساس می‌کنم گناه کردم که اینقدر از عثمان دفاع کردم. (یعنی می‌خواهند شدت دفاع خودشان را برسانند نه اینکه حضرت گناه کردند). شما [اگر تاریخ را نخوانید] چطوری می‌خواهید بصیرت به دست بیاورید؟

 

زنگ خطر!

وقتی شما به ولایتِ فقیهی که استمرار ولایت‌الله، ولایت رسول‌الله، ولایت ولی‌الله است و در دوران غیبت جانشین امام معصوم(ع) است، ایراد می‌گیرید، از مسئله ولایت فقیه چه چیزی فهمیدی! وقتی شما به ولایت فقیه می‌رسی و نمی‌توانی درک کنی مواضع ولی فقیه را، تحلیل خودت را عوض کن، به تحلیل رهبری ایراد نگیر! بگو من نمی‌فهمم، نگو او نمی‌فهمد.

دوستان عزیز! خطر! خطر! از این فتنه‌هایی که دیدید [فتنه‌های] سخت‌تر هم ممکن است در راه باشد. زمانی برسد شاید بعضی از بزرگان حوزه در مقابل رهبری حرف بزنند! آن وقت خیلی پیچیده می‌شود، اگر اعتقاداتت را نسبت به ولایت فقیه محکم نکرده باشی، می‌بُرّی، اگر تاریخ نخوانده باشی، نمی‌توانی مسائل را هضم کنی! اگر تقوایت را در روزهای آخرالزمانی و نزدیک ظهور بیشتر نکنی، گناهان، نور چشمت را می‌بَرد.

همین اتفاقاتی که افتاد، قرآن می‌فرماید: «وَتِلْكَ الْأَيَّامُ نُدَاوِلُهَا بَيْنَ النَّاسِ»، این حوادث را همیشه داشتیم و بین مردم در طول تاریخ تکرار می‌کردیم، «فَاعْتَبِرُوا يَا أُولِي الْأَبْصَارِ».

 

سه راه‌ برای تشخیص درست حق از باطل

[بنابراین] به این سه مسئله‌ای که عرض شد [دقت کنید]: 1-‌ تقوای فعلی و عملی [داشته باشید]. 2-‌ تاریخ را بخوانید، این سه بخش تاریخ: تاریخ صدر اسلام، تاریخ ائمه معصومین(ع) و تاریخ صدساله ایران، مُهماتش را پیدا کنید و بخوانید. 3- تبعیت و اطاعت از ولایت. اگر یک مورد از سخنرانی‌های مقام معظم از شما فوت شود و گوش ندهید، روی آن فکر نکنید و تحلیل نکنید و نپرسید، انتظار نداشته باشید بفهمیید قدم‌های بعدی چه خواهد بود.

تمام بچه‌مذهبی‌ها و حزب‌اللهی‌ها و متدینین باید صحبت‌های مقام معظم رهبری را یک‌به‌یک گوش دهند، یک مورد هم اگر از آن‌ها فوت شد، مراجعه کنند و گوش دهند. اگر گوش نمی‌دهید، ادعای ولایتی‌بودن نکنید. [وقتی] مطلبی را نمی‌فهمید و نمی‌روید بپرسید، ادعای ولایتی بودن هم نکنید.

 

فتنه بعدی کجاست؟

فتنه‌های بعدی در جماعت حزب‌اللهی‌ها و هیئتی‌ها و متدینین و انقلابی است که کم بیاورند و از ولایت کنار بکشند. [فتنه‌های بعدی] برای شماست، برای بزرگان حوزه است. این غربال در حال حرکت است و دارد سِره را از ناسِره جدا می‌کند «لِیَمیزَ الخَبیثَ مِن الطَیّب»، در دوران آخرالزمان دارد خبیث را از طیّب جدا می‌کند.

 

حرام شرعی است کسی بدون عذر در خانه‌اش بماند

نکته سفارشی پایانی؛ دوشنبه برای دفاع از حریم امنیت و اقتدار کشور و علیه اغتشاش‌گرها و فتنه‌گرها راهپیمایی اعلام کردند. عرض بنده این است حرام شرعی است کسی بدون عذر در خانه‌اش بماند. هر کاری داری باید زمین بگذاری و هر چقدر می‌توانی باید آدم در این صحنه بیاوری.

من به مسئولین عرض می‌کنم همانطور که برای سفر ریاست محترم جمهوری مدارس و مراکز و ادارات مختلف را تعطیل کردید و یا زمینه آن را فراهم کردید که مردم بیایند، این مسئله که از سفر ریاست جمهوری مهم‌تر است، امنیت ملی ماست، باید به گونه‌ای فضا را فراهم کنید که مدارس و دانشگاه‌ها و پادگان‌ها و ادارات و سازمان‌ها و... بتوانند به این راهپیمایی بیاید و ادای تکلیف کند.

 

همه باید به صحنه بیایند

هر کدام از شما مقیّد باشید، هر تعداد بیشتر و بهتر؛ به این راهپیمایی بیاورید. به کسانی که هیچ وقت زنگ نمی‌زدید، زنگ بزنید و دعوت کنید به این راهپیمایی بیایند. وعده بگذارید، خانوادگی، گروهی، دوستان، آشنایان و... . صبح دوشنبه حتماً حتماً در صحنه باشید که خدایی نکرده به علت عدم این راهپیمایی، معادلات دشمن تغیر می‌کند، [اگر] جمعیت کم به صحنه بیاید معادلات دشمن علیه نظام و رهبری تغیر می‌کند.

تشکل‌ها و نهادهایی و گروه‌هایی که مخاطب دارند، آن‌ها را توجیه کنند که شرکت کنند. تکلیف شرعی است که بیایند. همه آقایان و خانم‌ها باید به صحنه بیایند. اگر بخواهم [ضرورت این حضور] را تشریح کنم باید بگویم اگر بنده در بیمارستان بستری بودم و دست و پایم در گچ بود، می‌گفتم مرا روی تخت بگذارند و به این راهپیمایی بیاورند. اینگونه ما باید وارد صحنه شویم.[1]. انفال، 29.