استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

  

 
 شاخص‌های اعتراض انقلابی و صحیح چیست؟

 حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد: آقایانی که می‌گفتند ما در مسئله اقتصاد، سیاست و دیپلماسی زبان صحبت با دنیا را بلد هستیم، چطور نفهمیدند که در این بحران خاورمیانه و این وضع معیشت، این قضیه تبدیل به بحران می‌شود؟! / شعارهای هنجارشکن و انحرافی توسط مردم و نیروهای انقلابی داده نمی‌شود./ دشمنان به دنبال هیچ چیزی جز سقوط نظام نیستند./ آتشی زیر خاکستر بود به خاطر اقدامات مسئولین؛ ولی به جای اینکه آب روی این آتش بریزند، بنزین ریختند.

 

مسئول هیئت انصار ولایت دارالعباده، حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد در جلسه هفتگی این هیئت در مسجد جامع کبیر یزد در واکنش به اعتراضات در افزایش نرخ بنزین، به تحلیل وقایع چند روز اخیر و بیان شاخص‌های اعتراض صحیح پرداخت. در ادامه گزیده‌ای از سخنان وی را می‌خوانید.

 

وقتی حقوق شهروندی اتفاق نیفتاد!

اگر مطالبات مردم بر مدار حق نباشد و تعدّی از حق باشد، وضع را وخیم‌تر می‌کند. وقتی به اوضاع لبنان نگاه می‌کنیم، می‌بینیم مردم به خاطر فضای مجازی به خیابان ریختند و چه بساطی به پا شد. در عراق مردم برای وضعیت معیشت و مشکلات اجتماعی به خیابان‌ها آمدند تا دولت را مجبور کنند به داد مردم برسد. ببینید برخی رفتارها خارج از ضوابط مدنیّت است. وقتی حقوق شهروندی ایفا نشود، وقتی ضوابط و مرام مدنیّت به مردم آموزش داده نشود، یعنی به مردم راه اعتراض را  یاد ندهند، وقتی مسئولین بسترها و زیرساخت‌های اعتراض را به صورت منطقی و قانونی در جامعه فراهم نکنند، چاره‌ای نمی‌ماند جز اینکه کارگری که پنج ماه است حقوق نگرفته، برای نشان دادن اعتراض خود به خیابان بیاید. مسئولین دولت حرف از حقوق شهروندی زدند، ولی حقوق شهروندی اتفاق نیفتاد.

 

رأی دو قوه به گرانی بنزین

مسئولین دولتی ما می‌دانند که پاسخی برای خیلی از اعتراضات مردم ندارند. این مردم را آمریکا و اسرائیل به خیابان نیاورده‌اند، مسئولین آورده‌ا‌‌ند. در جلسه سران سه قوه؛ رئیس جمهور و رئیس مجلس؛ یعنی سران دو قوه از سه قوه نظر دادند که بنزین هم گران شود و هم سهمیه‌بندی. البته رئیس قوه قضائیه مخالفت کرده، ولی چون رأی دو نفر بوده، تأیید شده است. حتی نظر مجلس هم گرفته نشد و بدون اینکه رئیس مجلس این تصمیم را به مجلس ببرد و یک کار کارشناسی بر روی آن انجام شود، این موضوع را ساعت 12 شب ابلاغ کرده‌اند.

 

بوی خیانت

سؤال اینجاست که آقایانی که می‌گفتند ما در مسئله اقتصاد، سیاست و دیپلماسی زبان صحبت با دنیا را بلد هستیم یا می‌گفتند سرِ هر مسئله‌ای رفراندوم برگزار کنید تا ببینیم نظر مردم چیست، چطور نمی‌فهمیدند که در این بحران خاورمیانه، درست در زمانی که وضع عراق و لبنان این‌چنین است و درست زمانی که جاسوس فتنه را دستگیر می‌کنند، با این وضع معیشت مردم و ورشکستگی کارخانه‌ها این قضیه تبدیل به بحران می‌شود؟! آیا رئیس جمهور و رئیس مجلس این‌ها را نمی‌دانستند! اگر نمی‌دانستند آیا صلاحیت ادامه این مسئولیت را دارند؟ اگر هم می‌دانستند که چرا این کار را کردند؟! آیا بویی غیر از خیانت استشمام می‌شود؟!

 

پشت پرده اعتراضات خیابانی

وقتی چنین وضعی به وجود بیاید، عده‌ای فرصت‌طلب آشوب‌گر هم به میان مردم می‌آیند و شعار نه غزه، نه لبنان... سر می‌دهند؟! چه ربطی دارد؟! وقتی مردم به خیابان بیایند، سریع گروه‌های آموزش دیده‌ای که از دشمنان خارجی و بعضاً از سایت‌های اصلاح طلب و دشمنان داخلی خط می‌گیرند، به جمع مردم اضافه می‌شوند تا با شعارهای انحرافی مطالبات مردم را مدیریت کنند و مسئله تغییر کند.

آیا آتش زدن اموال عمومی خواست کارگری است که چند ماه حقوق نگرفته؟ او که از جیب خودش این اموال عمومی را تأمین می‌کنند.  کسانی که اموال عمومی را آتش می‌زنند، نوعاً مردم نیستند بلکه کسانی‌اند که قصد دارند مطالبات مردم را مدیریت کنند و مسئله را سیاسی کنند. وقتی شعارهای مردم به سمت سیاست و حمایت از مقاومت و... رفت، از همین وضع فیلم می‌گیرند و بعد آب به آن می‌بندند و در شبکه‌های خارجی نشان می‌دهند.

وسط این اغتشاشات جریان مخالف نظام هم می‌گوید کشور دچار تزلزل شده است. عده‌ای هم این میان می‌گویند فلانی باید استعفا بدهد!! مردم هم مشکل دارند، راست می‌گویند، این دولت را نمی‌خواهند. غافل از اینکه در این شرایط، استعفا برای این جریان حاکم، برگ برنده است. راننده‌ای پشت فرمان نشسته و رانندگی بلد نیست، شلوغ‌بازی و جنجال اطراف باعث می‌شود معلوم نشود این [راننده] به خاطر ناشی‌بودن تصادف کرده، و تصور می‌شود شلوغی باعث انحراف او شده. این‌طور که شما شلوغ‌ می‌کنید و جوسازی می‌کنید، ضعف خود را به گردن شما می‌اندازد و توجیه می‌کند که شما او را دست‌پاچه کردید!

 

مردم درد دارند که به خیابان می‌آیند، ولی...

مردم درد دارند که به خیابان می‌آیند، ولی بعد عده‌ای از این فرصت به نفع دشمن و خودشان استفاده می‌کنند، معلوم نمی‌شود چه کسی راست و چه کسی دروغ می‌گفت. در این اوضاع راست و دروغ معلوم نمی‌شود! معلوم نمی‌شود مسئله گرانی و معیشت بود یا غزه و لبنان بود! دشمن هم از این فرصت استفاده می‌کند و می‌گوید مردم ایران سیاست‌های رهبری را قبول ندارند و می‌گویند غزه و لبنان کدام است! بنده هفته گذشته هم عرض کردم، مطالبات خودتان را بنویسید و سر دست بگیرید تا ببینند، شعار ندهید، جلسه به هم نزنید، توی خیابان چیزی روشن نمی‌شود. اینها همین را می‌خواهند که جریانی در مقابل خودشان ببینند و در این آتش بدمند و مردم دو دسته شوند.

 

شاخص‌های اعتراض صحیح و انقلابی

شاخص‌های اعتراضات انقلابی و صحیح این موارد است؛ اول: منطقی و بدون هنجارشکنی؛ شعارهای هنجارشکن و انحرافی توسط مردم و نیروهای انقلابی داده نمی‌شود. اگر دیدید شعارهای سیاسی به میان آمد، بدانید یک نفر یا عده‌ای قاطی مردم شده‌اند.

دوم: عدم اغتشاش و خسارت به اموال عمومی؛ اگر دیدید خسارت به اموال عمومی و آتش‌سوزی اتفاق می‌افتد، بدانید عده‌ای آمده‌اند تا از اجتماع مردمی سوء استفاده کنند و ماجرا را به سمت دیگری ببرند. جریان هم‌دست با استکبار جهانی هم چون دیگر در این مملکت حرفی برای گفتن ندارد، به مردم فشار معیشتی می‌آورد تا جان مردم به لب برسد و به خیابان بریزند. بعد اینها بیایند از اجتماع مردم سوء استفاده کنند و با هوچی‌گری سیاسی مسئله را جور دیگری جلوه دهند تا نظام را متهم و سپس ساقط کنند. اینها به دنبال هیچ چیزی جز سقوط نظام نیستند. لذا لشکرکشی خیابانی اشتباه است. مردم مراقب باشند، اجتماعاتشان توسط غیرخودی‌ها مدیریت نشود.

 

بهترین راه برای مطالبات مردمی

بنده قبلاً به مسئولین، مردم و دوستان انقلابی عرض کردم این مسئله به خیابان خواهد کشید، اگر می‌خواهید مدیریت شود، مساجد را فعال کنید. هر مسجدی هر هفته یکی از مسئولین استانی را دعوت کند و از تریبون رسمی مسجد، مطالبات مردم رسیدگی شود. هم مردم حرفشان را زده‌اند و هم فضا مدیریت شده است و دشمن نمی‌تواند سوءاستفاده کند. اگر اعتراضات به کف خیابان بکشد و دشمن وارد شود، کسی نمی‌تواند آن را به راحتی جمع کند.

[همچنین]چهره‌های شاخص مثل ائمه محترم جمعه هم در دفاع از مردم به صحنه بیایند، با نمایندگان دولت در استان‌ها صحبت کنند و آنها را موظف کنند تا به این وضعیت رسیدگی کنند. حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها خطاب به رئیس‌جمهور و مجلس نامه بنویسند و رسماً درخواست مدیریت این وضع را داشته باشند.

مردم راست می‌گویند، [اگر] حقشان را ایفا کنید، اغتشاشات تمام می‌شود و دشمن هم نمی‌تواند سوء استفاده کند. آتشی زیر خاکستر بود به خاطر اقدامات مسئولین، ولی به جای اینکه آب روی این آتش بریزند، بنزین ریختند. امیدواریم صدای مسئولین و نمایندگان مجلس را در مجلس بشنویم که برای حل این مسئله به  نفع مردم قیام کرده‌اند. امیدواریم بزرگان شهر و ائمه محترم جمعه هر چه سریع‌تر به نفع مردم موضع بگیرند. مردم فتنه‌گر نیستند. مردم مطالبه به حقی دارند باید به حقوقشان رسیدگی کرد در این صورت خود به خود فتنه‌گرها مثل علف هرز و کف روی آب از بین می‌روند، چون قدرتی ندارند که بتوانند باقی بمانند.

 

راه تقابل با فتنه

یکی از مهمترین مسائل این است که می‌خواهند جریان را به سمت رهبری سوق دهند. فوراً هم می‌گویند رهبری فرمودند: مسئله سوخت باید مدیریت شود. بله اما با حساب و کتاب. رهبری در مورد اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی و جمعیت هم سخنانی فرمودند، این همه حرف زدند، چرا این حرف‌ها را روی سایت‌های خود نمی‌گذارید؟ استفاده گزینشی از بیانات رهبری از فتنه‌هایی است که باید مراقب آن باشید.

راه تقابل، تنها و تنها بصیرت و دامن نزدن به اختلاف است. الآن بزرگان و انقلابیون باید به صحنه بیاند و هم از حق مردم دفاع کنند و هم مراقب باشند تا غیرمدنی و غیرقانونی و آسیب‌زا رفتار نکنند. إن‌شاءالله این فضا هم به ضرر دشمنان داخلی و خارجی ما تمام خواهد شد.