استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

  

 
 شیعه امام رضا(ع) هم اعتقادش و هم عملش در زندگی، درست است

حجت‌الاسلام سیدجمال‌الدین نجم‌الهدی: عصر امام رضا(ع)، عصر بروز فتنه‌های درون‌شیعی است./  برخی فتنه‌هاست که علاوه بر عوام، خواص را هم درگیر می‌کند./آیت‌الله بهجت: نمی‌دانم دعا کنم عصر ظهور صاحب‌الزمان(عج) باشم یا نباشم!/ اگر قصه امام‌شناسی را اصلاح نکنیم تمام حقایقِ ما را، آرام‌آرام از ما می‌گیرند.

سومین و آخرین شب از مراسم عزاداری پایان ماه صفر با عنوان «سه غم» دوشنبه ششم آبان‌ماه همزمان با شب شهادت مظلومانه حضرت شمس‌الشموس(ع) با حضور عشاق علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) و به میزبانی هیئت انصار ولایت دارالعباده برگزار گردید.

در این محفل سوگواری، ارادتمندان به اهل‌بیت(ع) ابتدا جان‌های خود را در زلال ناب آیات نورانی قرآن کریم شستشو شدند، سپس بخشی از احکام نذر توسط برادرصمدنیا بیان شد. در ادامه با قرائت صلوات خاصه امام مهربانی‌ها دل‌های حاضران راهی مشهدالرضا(ع) شد. سخنران این محفل، حجت‌الاسلام سیدجمال‌الدین نجم‌الهدی بود که در تبیین عصر حضرت رضا(ع) و توصیه‌های حضرت به شیعیان، به بیان سخنرانی پرداخت. 

 

عصر امام رضا(ع)، عصر بروز فتنه‌ها

حجت‌الاسلام سیدجمال‌الدین نجم‌الهدی با معرفی کوتاه عصر امام هشتم(ع) اظهار داشت: عصر حضرت رضا(ع) یک عصر بسیار تعیین‌کننده در شیعه و بسیار درس‌آموز است، عصر امام رضا(ع)، عصر بروز فتنه‌های درون‌شیعی است. گاهی جاهلان در فتنه‌ها گول می‌خورند.

 

هشدار به خواص در فتنه‌ها!

سخنران محفل سوگ امام الرئوف(ع) گفت: برخی فتنه‌هاست که علاوه بر عوام و جاهلان، خواص را هم درگیر می‌کند؛ فتنه عظیمی که آغاز امامت حضرت رضا(ع) به وجود آمد خواص جامعه و خاص‌الخاص‌ها را درگیر کرد. در این فتنه، عده‌ای گفتند ادعای علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) کذب است چه کسی گفته موسی‌بن‌جعفر(ع) شهید شده است؟! این فتنه در ابتدا چندان خواص را درگیر نکرد اما اینقدر دشمنان امام رضا(ع) ناجوانمردانه کار کردند که بعضی از خواص را به شک انداختند.

وقتی سخن امام رضا(ع) پخش شد که من خودم موسی‌بن‌جعفر(ع) را دفن کرده‌ام و داشت شک و شبهه‌های خواص برطرف می‌شد دشمنان یک شبهه جدید انداختند گفتند: موسی‌بن‌جعفر(ع) به شهادت رسیده‌اند قبول، ولی علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) امام نیست. قرار است ما دوازده امام داشته باشم و امام نهم باید پسر امام هشتم باشد، این آقا 35 سال عمر کرده و از هیچ‌کدام از زنان و کنیزانش صاحب اولاد نشده معلوم می‌شود، عقیم است. خیلی شبهه سخت شد. برخی خواص در این قصه از امام رضا(ع) دور شدند و به امام پشت کردند.

بعدها در عصر امام عسکری(ع) از ایشان پرسیدند چند کتاب نزد ماست که برای فرقه واقفیه (متوقفین بر امامت امام هفتم(ع)) است. این کتب پر از احادیث اهل‌بیت(ع) است که از شاگردان امام باقر، امام صادق و امام کاظم(علیهم‌السلام) نقل شده، آیا ما روایات این کتاب‌ها را بخوانیم؟ امام(ع) فرمودند: روایاتش را بخوانید اما توضیحاتش را رها کنید. یعنی آن ها آدم‌های بزرگی بودند که راوی روایات اهل‌بیت(ع) و شاگردان ممتاز اهل‌بیت(ع) بودند اما در این فتنه پایشان لغزید و فریب شیطان را خوردند.

 

دعای عجیب آیت‌الله بهجت(ره)

نجم‌الهدی در تبیین سختی فتنه‌ها و آزمایشات مربوط به شیعیان گفت: یکی از علما، از قول آیت‌الله بهجت(ره) نقل می‌کنند که ایشان فرمودند: نمی‌دانم دعا کنم عصر ظهور صاحب‌الزمان(عج) باشم یا نباشم! چرا که اینقدر ابتلائات و آزمایش‌های عصر ظهور صاحب‌الزمان(عج) سخت است که می‌ترسم در این آزمایش‌ها روسپید نشوم.

 

وظیفه شیعه در غبار فتنه‌ها

حجت‌الاسلام سیدجمال‌الدین نجم‌الهدی خاطرنشان کرد: البته این لغزیدن خواص به معنای آن نیست که خواص معذور باشند، چون راه تحقیق باز است، می‌توانند با امام بحث و مناظره کنند و حق را برای خود روشن کنند؛ کما اینکه در آن دوران، بعضی‌ها همین کار را کردند و حق برایشان روشن شد. شخصی خود و پدرانش از شاگردان اهل‌بیت(ع) بودند، وقتی شبهه‌ها ایجاد شد، عمیق در فکر فرو رفت که چگونه حق را برای خودم واضح کنم، به نتیجه رسید که در نزدش احادیث نابی از امام صادق(ع) است، با این احادیث، امام رضا(ع) را امتحان کند. با خود گفت اینها را به صورت سؤال درمی‌آورم و تقدیم علی‌بن‌موسی(ع) می‌کنم تا جواب دهند. اگر مثل پدران بزرگوارش پاسخ دادند، معلوم می‌شود امام است، چون کس دیگری از اینها خبر ندارد، اگر هم جواب نداد به همه اعلام می‌کنم ادعای امامت این آقا باطل است.

یک جزوه بزرگ، سؤال تنظیم کرد و به سمت خانه امام رضا(ع) حرکت کرد. در نوبت بود و فکر می‌کرد که چگونه مطالب را برای امام(ع) بیان کند. در همین فکرها بود که خادم امام(ع) آمد و او را با نام کامل صدا زد. گفت: تو چه کسی هستی که اینقدر کامل مرا می‌شناسی؟ گفت: آقا فرمود کسی با این نام بیرون نشسته است. خادم کتابی را به او داد و گفت: آقا فرموده‌اند فعلاً این کتاب را مطالعه کنید. می‌گوید: کتاب را برداشتم جای خلوتی را پیدا کردم وقتی کتاب را باز کردم دیدم علی‌بن‌موسی(ع) دقیق و به ترتیب سؤالات من، جواب سؤالات را تنظیم کرده، دلم آرام شد امام و حجت خدا را شناختم. فضا که غبارآلود می‌شود شیعه نباید در غبار بنشیند تا غبار فتنه به سینه‌اش بنشیند، باید حرکت کند تا حق برایش روشن شود.

  

امام‌شناسی در مکتب امام رضا(ع)

 این سخنران مذهبی گفت: امام رضا(ع) وقتی با این فتنه عظیم مواجه شدند مرتب احادیثی در باب امام‌شناسی بیان کردند. طولانی‌ترین احادیث امام‌شناسی با بیان دقائق و ظرائف، برای امام رضا(ع) است.

وی در ادامه با بیان اینکه باید مراقب فتنه‌های زمان خودمان باشیم، گفت: امام زمانمان را بشناسیم، چشممان را هم بر حقایق باز کنیم، دنبال دریافت بصیرت در عالم باشیم. بدانیم دشمنان ما هرگز دست برنخواهند داشت و همان‌طور که زمان امام رضا(ع) نهایت تلاششان را برای گمراه کردن مردم کردند، امروز هم هستند. فقط چهره‌شان عوض شده وگرنه طینت همان است. اگر قصه امام‌شناسی را اصلاح نکنیم تمام حقایق ما را آرام‌ارام از ما می‌گیرند.

 

نگرانی امام مهربانی‌ها برای شیعه

حجت‌الاسلام سیدجمال‌الدین نجم‌الهدی خاطرنشان کرد: امام رضا(ع) همه همتشان را روی شناساندن معارف اصیل گذاشتند، امام برای شیعه خیلی غصه می‌خوردند، نگرانی داشتند؛ هم می‌خواستند شیعه حقایق عالم را خوب بفهمد و هم اهل عمل در زندگی باشد. ایشان به حضرت عبدالعظیم می‌گویند: سلام مرا به دوستانم برسان، بگو راه شیطان را بر خود ببندند، امرشان کن به سکوت، امرشان کن به راستگویی و امانتداری. آی انقلابی‌ها، مبادا ما در این قصه‌ها بلنگیم، مبادا امام رضا(ع) بگویند تو شیعه من نیستی.

 

شیعه کیست؟

وی در ادامه به داستان مراجعه عده‌ای از دوستداران امام رضا(ع) به ایشان اشاره کرد و گفت: این عده 59 بار به درِ خانه امام رفتند. هر بار می‌گفتند ما شیعیان علی(ع) هستیم و می‌خواهیم حضرت را ببینیم، حضرت هم از پذیرش آن‌ها امتناع می‌کرد. وقتی برای شصتمین بار رفتند و عرض کردند به خاطر محبت شما به اینجا آمده‌ایم، جرم ما چیست که ما را نمی‌پذیرید، حضرت اجازه ورود دادند و گفتند: جرم شما این است که گفتید شیعه علی(ع) هستید، شیعه علی(ع)، حسن(ع) و حسین(ع) بود، عمار و مقدار و محمدبن‌ابی‌بکر بود نه شما، آن‌ها در هیچ امری مخالفتِ علی‌بن‌ابیطالب نکردند ولی شما گناه و معصیت می‌کنید، من شما را شیعه نمی‌دانم ولو اعتقادتان درست باشد ولی در عمل گناه می‌کنید. شیعه کسی است که هم اعتقادش درست باشد و هم عملش. بعد در ادامه فرمودند: شما نه تنها گناه می‌کنید، بلکه ملاحظه و مراعات یکدیگر را هم نمی‌کنید!  

وی افزود: حضرت در بخش دیگری از نامه خود به حضرت عبدالعظیم حسنی می‌فرمایند: برو به شیعیان من بگو به زیارت و دیدنی یکدیگر بروند. چون به زیارت یکدیگر می‌روند، به من امام رضا(ع) نزدیک می‌شوند.

حجت‌الاسلام نجم‌الهدی گفت: خطی که امام رضا(ع) برای ما ترسیم کرده‌اند این است که امام‌شناس باشیم، مراقب فتنه‌ها باشیم و  عمل و سلوک خود را عاری از آلودگی کنیم، به امید آنکه امام زمان(عج) روزی بگویند شما شیعه من هستید.

پایان بخش سخنان حجت‌الاسلام نجم‌الهدی ذکر مصیبت شهادت امام رئوف(ع) بود. در ادامه حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد با روضه‌های جانسوز اهل بیت(ع) در شب پایانی ماه صفر چشم‌های حاضران را بارانی کرد و  سپس کربلایی محسن محمدی‌پناه با نوای خود دل‌ها را تا صحن و سرای آقا علی بن موسی الرضا(ع) برد.