استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

  

 
 راه مقاوم‌سازی جامعه در برابر تیرهای دشمنان به فرهنگ چیست؟

 حجت‌الاسلام سید ناصر حیدری در دومین شب از مراسم عزاداری ویژه شب‌های آخر صفر: بلایی که بر سر سبک زندگی‌های ما آمده است به خاطر  عدم احساس ارزشمندی برای خود و فرهنگی غنی خودمان است.      

همزمان با شام شهادت جانسوز غریب مدینه امام ابامحمد حسن‌بن‌علی المجتبی(ع)، دومین شب از مراسم ویژه هیئت انصار ولایت یزد با عنوان «سه‌ غم»، در منزل برادر اعتمادیان، یکی از خدام هیئت برگزار شد.

آغازگر برنامه‌های این مراسم، تلاوت آیات نورانی کلام‌الله از سوره‌های مبارکه قصص و عنکبوت توسط برادر بابایی و سپس بهرمندی از احکام دین مبین با بیان حجت‌الاسلام صمدنیا در رابطه با احکام وقف و فواید و آثار این چشمه‌سار همیشه جاری بود.

برادر صمدنیا اظهار داشت: انسان می‌تواند مِلک یا منزلی که در آن سکونت دارد را وقف کند با این شرط که تا زمانی که خودش در قید حیات است در آن زندگی کند و پس از مرگش، از آن به عنوان وقف استفاده شود.

وی ادامه داد: نکته حائز اهمیت در وقف این است که: کسانی که توانایی مالی برای وقف ندارند، می‌توانند به اندازه وسع خود و به صورت مشارکتی همراه با چند نفر دیگر در وقف شریک باشند. حجت‌الاسلام صمدنیا در رابطه با خرید و فروش اموال وقف گفت: نه تنها خرید و فروش اموال وقف جایز نیست، بلکه جابه‌جایی و انتقال اموال وقف هم جایز نمی‌باشد. پس از منبر احکام، حجت‌الاسلام سیدناصر حیدری درباره اهمیت عزت نفس به ایراد سخنرانی پرداخت.

 

آثار عزت نفس

حجت‌الاسلام حیدری بیان کرد: کرامت و عزت نفس انسان در سه حوزه خود را نشان می‌دهد. یکی روح و روان انسان است که بسیاری از افسردگی‌ها و مشکلات روحی انسان از عدم احساس رضایتمندی از خود نشأت می‌گیرد. زمینه دیگری که اهمیت عزت نفس را نشان می‌دهد، سلامت رفتار انسان است. امام هادی(ع) در روایتی می‌فرمایند: «مَنْ هَانَتْ عَلَيْهِ نَفْسُهُ فَلَا تَأْمَنْ شَرَّهُ»[1]. اگر شخصیت کسی را از بین بردی، از شرّ او در امان نخواهی بود. خداوند متعال در قرآن کریم در مورد روش فرعون برای مطیع کردن بنی‌اسرائیل می‌فرماید: «فَاسْتَخَفَّ قَوْمَهُ فَأَطَاعُوهُ»[2] آنها را خوار و خفیف می‌کرد و انسانی که خوار شد، تن به خواری و ذلت هم می‌دهد و از هر چیزی اطاعت می‌کند. بنابراین رفتار انسان‌ها زمانی سالم می‌شود که کرامت آنها حفظ شود.

 

راه مقاوم‌سازی در برابر تیرهای دشمن

سخنران مراسم افزود: سومین جایی که عزت نفس خودش را نشان می‌دهد، در فرهنگ است. راه مقاوم‌سازی جامعه در برابر تیرهای دشمنان به فرهنگ جامعه اصابت نکند، این است که اعضای جامعه احساس ارزشمندی در فرهنگ خود داشته باشند. همین مشکلات بدحجابی در جامعه امروز ناشی از احساس حقارت در نوع پوشش است. وقتی زن بر اساس تبلیغات دشمن حجاب را زشت و بی‌کلاس تلقی کند، به سمت بدحجابی خواهد رفت.

مخالفت مقام معظم رهبری با سند 2030 قبل از اینکه به دلیل مغایرت این سند با احکام شرعی باشد، به دلیل این بود که پشت آن یک سند حقارت برای ایران بود. پذیرفتن این سند به این معناست که ما عرضه نداریم برای کشور خودمان یک سند فرهنگی بنویسیم و بیگانگان باید برای ما سند فرهنگی بنویسند و ما امضا کنیم! این سند جامعه ما را تحقیر می‌کند، ولی دولت‌مردان ما این را نمی‌فهمند. خودش را کم‌ارزش و مقابلش را ارزشمند می‌بیند. کسی که مدام می‌گوید: من از سند 2030 نخواهم گذشت، هم خودش حقیر است و جامعه را به سمت حقارت می‌برد.

 

آیا اسلام چیزی برای ما کم گذاشته است؟!

حجت‌الاسلام حیدری سپس با این سؤال که اسلام چه چیزی برای ما کم گذاشته که چشممان به فرهنگ بیگانه باشد؟! گفت: باید مراقب باشیم که ما را از اسلام و فرهنگ اهل‌بیت(ع) دور نکنند چرا که هرآنچه ما برای زندگی دنیا و آخرت خود نیاز داریم، برای ما در نظر گرفته است.  حضرت امام محمدباقر(ع) فرمودند: «شرّقا و غرّبا لن تجدا علماً صحیحاً الّا شیئاً یخرج من عندنا اهل البیت»[3]؛ اگر شرق و غرب عالم را بگردید، سخن درست را غیر از نزد ما اهل‌بیت(ع) پیدا نمی‌کنید. حواسمان باشد دشمن ما را از درِ خانه اهل‌بیت(ع) دور نکند.

 

احساس ارزشمندی به انسان آرامش می دهد

سخنران دومین شب از مراسم، در ادامه با بیان اینکه احساس ارزشمند بودن به انسان آرامش و سلامت روان می‌دهد، خاطرنشان کرد: عزت نفس در وجود انسان عواملی دارد از قبیل موقعیت اجتماعی، نگاه و برخورد دیگران و... اما آن عاملی که حتی به تنهایی هم می‌تواند به انسان عزت نفس بدهد، باورها و نظام اعتقادی و فکری ماست. نکند شرق و غرب و زرق و برق این عالم را به ما نشان بدهند و خیال کنیم خبری هست! نکند  ما را از اهل‌بیت(ع) دور کنند! یکی از اساسی‌ترین نیازها این است که انسان ارزش خود را بدانند و حرمت بالایی برای خود قائل باشند. بلایی که بر سر سبک زندگی‌های ما آمده است به خاطر همین نداشتن احساس ارزشمندی برای خود و فرهنگی غنی خودمان است و راه مبارزه فرهنگی انی است که به مردم احساس ارزشمند بودن بدهیم.        

وی در بخش پایانی سخنان خود گفت: امام جامعه همان کسی هست که باورهای اعتقادی مردم را پرورش می‌دهد و اگر هم عزتی هست، از ناحیه اهل‌بیت(ع) است. امام است که به جامعه عزت می‌دهد، اما همین امام به قدری در میان مردم جامعه خود غریب واقع می‌شود که او را «یا مذل المؤمنین» خطاب می‌کنند! السلام علیک یا حسن بن علی ایها المجتبی یابن رسول‌الله.

 

پس از سخنان حجت‌الاسلام حیدری عزاداری و سینه‌زنی توسط برادر محسن محمدی‌پناه و مداحی مداح نوجوان برادر علی حیدری دل و جان عزاداران را میهمان قبر بی‌چراغ کریم اهل‌بیت(ع) کرد.

 [1] . بحار الانوار، ج 75، ص 365

[2] . سوره زخرف، آیه 54

[3] . اصول کافی، ج 1، ص 399