استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

  

 
 بسته خبری مراسم هفتگی ششم مهرماه با موضوع «راه‌های نجات از افسردگی»

هیئت انصار ولایت دارالعباده به منظور ارتقای اندیشه دینی و انقلابی مخاطبین خود در حوزه‌های مختلف، هیئت هفتگی خود را در شامگاه شنبه ششم مهرماه، در مسجد جامع کبیر یزد با حضور جمعی از عاشقان و عزاداران حسینی، با برنامه‌های مختلف زیر برگزار کرد.

 

محفل انس با قرآن

تلاوت‌کنندگان کلام وحی سوره فرقان و آیات ابتدایی سوره شعرا را تلاوت کردند و این آیات را چراغ هدایت و روشنی دل‌های خود و مجلس عزای اباعبدالله(ع) قرار دادند.

 

منبر احکام

طلبه جوان آقای فلسفی در منبر احکام این هفته به بیان احکام قیام‌های غیر رُکنی نماز پرداخت و گفت: قیام هنگام قرائت حمد و سوره و قیام بعد از رکوع، قیام‌های واجب غیررکنی نماز هستند که اگر سهواً آنها را ترک کنیم، نماز باطل نمی‌شود اما اگر عمداً این دو قیام را انجام ندهیم نماز باطل می‌شود.

وی گفت: اگر فردی به علت بیماری یا هر عذر دیگری نتواند ایستاده حمد و سوره را بخواند باید به حالت نشسته قرائت کند و اگر به حالت نشسته نتوانست، باید به پهلوی راست و اگر به پهلوی راست، نتوانست به پهلوی چپ بخوابد، به نحوی که پاها به سمت قبله باشد و قرائت را انجام دهد. اگر در حین نماز و قبل از رکن بعدی نماز شک کنیم که قیام واجب و غیر رکنی نماز را انجام نداده‌ایم، باید برگردیم و آن را انجام داده و نماز را ادامه دهیم.

 

شهید مراسم

نام و تصویر شهدای حادثه هفتم مهرماه1360 شهیدان نامجو، فلاحی، کلاهدوز، فکوری و جهان‌آرا زینت‌بخش مراسم بود. بعد از عملیات موفقیت‌آمیز شکست حصر آبادان، پنج تن از سرداران سپاه و ارتش به وسیله یک فروند هواپیما، جهت تقدیم گزارش به امام خمینی(ره) عازم تهران شدند که به دلیل نامشخص، هواپیما در بین راه دچار نقض فنی شد و آتش گرفت و 49 نفر سرنشین آن از جمله پنج فرمانده رده بالای ارتش و سپاه به شهادت رسیدند.

 

سخنرانی

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد در سخنرانی این شب در ادامه تبیین نامه 31 نهج‌البلاغه، درباره موضوع «راه‌های نجات از افسردگی» به مطالب و موضوعات زیر اشاره کرد.

بهترین روشِ نصیحت و موعظه

واعظ درونی برای خودمان داشته باشیم

نصیحت هم آدابی دارد

توفیق الهی یعنی چه؟

توجه به نصیحت دیگران نوعی خوشبختی است

بهترین نصیحت‌کنندگان

پند پذیر باش!

موعظه‌ای که بر دل نمی‌نشیند

دنیا پیچیده در غم‌هاست

انسان محکوم به تحمل غم‌ها نیست

انواع غم‌های موجود در دنیا

راه‌های مبارزه با غم

با ایمان و توکل به خدا، بر غم غلبه کنید

صبر، کنترل‌کننده غم

غم‌های مقدس، نشاط آور است

علت صبر حضرت زینب(س) در کربلا

گریه بر امام حسین(ع) غم‌ها را از دل می‌برد

چرا جنس غم امام حسین(ع) با غم‌های دیگر فرق می‌کند؟

 

مداحی و سینه‌زنی

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد با ذکر روضه لحظات شهادت امام حسین(ع) خاطرنشان کرد همه انبیاء و فرشتگان الهی در لحظه شهادت امام حسین(ع) حضور داشتند و در لحظه بر غربت و مظلومیت اباعبدالله(ع) گریه و عزاداری  می‌کردند.

سپس برادر محسن محمدی‌پناه به مدیحه‌سرایی و مرثیه‌سرایی در غم اباعبدالله(ع) پرداخت و جمعیت حاضر با سینه‌زنی و گریه بر حضرت، دل‌های خود را از غبار غم‌های مادی شستند و برات شرکت در پیاده‌روی اربعین را از مصباح‌الهدی خواستار شدند.

 

  • 15699127750
  • 15699127761
  • 15699127762
  • 15699127763
  • 15699127774
  • 15699127775