استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

  

 
 بسته خبری مراسم هفتگی 30 شهریور با موضوع «حیوانات نصیحت گوش نمی‌کنند»

هیئت انصار ولایت دارالعباده یزد مراسم هفتگی شنبه سی‌ام شهریورماه را در مسجد جامع کبیر یزد، در جمع مردم مؤمن و انقلابی با برنامه‌های زیر برگزار کرد.

  

محفل انس با قرآن

صفحات هدایتگر و نورانی قرآن، توسط جمعی از قاریان کلام وحی در ابتدای مجلس قرائت شد.

 

منبر احکام

طلبه جوان آقای فلسفی در منبر احکام این هفته به بیان «احکام نماز» پرداخت و گفت: واجبات نماز دو دسته است: رُکن و غیررُکن. رُکن یعنی اگر "عمداً" یا "سهواً" ترک شود، نماز باطل می‌شود. غیررکن یعنی اگر "عمداً" ترک یا اضافه کنیم، نماز باطل ولی اگر "سهواً" ترک شود، نماز باطل نمی‌شود.

وی افزود: یکی از ارکان نماز، قیام است که سه دسته است: قیام واجب، مستحب و مباح. خود قیام واجب هم دو دسته است: قیام واجبِ رُکنی و قیام واجبِ غیررُکنی.

آقای فلسفی در توضیح اقسام قیام‌ واجب رُکنی در نماز گفت: قیام قبل و بعد از تکبیرة‌الاحرام یکی از قیام‌های واجب رُکنی است. یعنی باید قبل و بعد از تکبیر ابتدای نماز، مقداری بایستیم تا یقین کنیم که در حال ایستاده، تکبیر گفته‌ایم. اگر کسی بدون عذر، در حالتی غیر از ایستاده، تکبیر بگوید، نمازش باطل است البته باید توجه داشت زمانی که فرد از ایستادن "ناتوان" است، می‌تواند قیام را ترک کند و تکبیر را در حال نشسته بگوید.

وی افزود: یکی دیگر از قیام‌های واجب رکُنی، قیامِ متصل به رکوع است. در این قیام، فرد باید از حالت ایستاده به رکوع برود. اگر فرد در حال نشسته حمد و سوره را می‌خواند ولی توان ایستادنِ قبل از رکوع را دارد، بر او واجب است که بایستد و بعد به رکوع برود.  

 

شهید مراسم

نا و یاد شهید محمود شیخعلیشاهی زینت‌بخش این مراسم بود. این شهید معزز در سال 1346 در تهران به دنیا آمد و در سال 1367 در عملیات کربلای4 در منطقه شلمچه آسمانی شد. آرامگاه این شهید عزیز که فقط بیست و یک سال داشت، در گلزار شهدای خلدبرین یزد است.

 

سخنرانی

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد در ادامه تبیین نامه 31 نهج‌البلاغه در موضوع نصیحت با عنوان: «حیوانات نصیحت گوش نمی‌کنند» به مطالب و موضوعات زیر اشاره کرد.

تأثیر نصیحت‌پذیری در رشد انسان‌ها

عبرت گرفتن از تاریخ ملت‌ها و امت‌ها

نامه امام خمینی(ره) برای شروع قیام و مبارزه با طاغوت

ضرورت عمل کردن به نصایح و موعظه‌های قرآن

قیام در برابر گناه به صورت فردی یا گروهی

تأثیر موعظه بر دل و قلب انسان

چه کسانی موعظه و نصیحت را نمی‌پذیرند؟

عوامل پذیرش نصیحت و موعظه با اجبار

واعظ درونی داشته باشیم!

سه خصلت انسان مؤمن

علت هدایت فضیل

حال موعظه شنیدن از نشانه‌های تقواست

عبرت دیگران نشویم

موعظه جبرئیل به پیامبر(ص)

امید به هدایت چه کسانی، نیست؟

نصایح امام حسین(ع) به لشکر عمر سعد تا لحظه شهادت

نپذیرفتن موعظه موجب قساوت قلب

 

روضه‌خوانی و مداحی

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد با بیان اینکه نصایح و موعظه‌های امام حسین(ع) از طرف مردم مکه و کوفه پذیرفته نشد به غریبی امام حسین(ع) اشاره کرد. سپس برادر محمدی‌پناه دقایقی را با اشاره به خیرخواهی و هدایتگری امام حسین(ع) در شب اول قبر، برای جمع حاضر مداحی کرد و حاضران در مسجد جامع کبیر یزد با سینه‌زنی در مصیبت‌های عاشورا، به محضر صاحب‌الزمان(عج) عرض تسلیت و ارادت نمودند.