استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

  

 
 بسته خبری مراسم هفتگی 19 مرداماه؛ موضوع «منطق رفاقت(10)»

هیئت انصار ولایت دارالعباده، در راستای ارائه منظومه دینی و بالا بردن سطح آگاهی و بصیرت مخاطبین خود، قرار هفتگی شنبه 19 مردادماه را در سالروز شهادت امام محمدباقر(ع)، با برنامه‌های زیر در مسجد جامع کبیر یزد برگزار کرد.

 

محفل انس با قرآن

مراسم این شب با قرائت آیات ابتدای سوره اسراء نورانی و متبرک شد. کودکانی هم که در کنار سفره قرآن بودند، سوره‌های کوتاه کلام الله مجید را قرائت کردند و حال و هوای ویژه‌ای به این محفل قرآنی دادند.

 

شهید مراسم

نام و یاد شهید «سیدمهدی طاهری» زینت‌بخش این مراسم بود. خانواده محترم این شهید در مراسم حضور داشتند. این شهید والامقام در عملیات والفجر 5، در تاریخ پنجم مردادماه 1361 در اثر اصابت ترکش به ناحیه سر، آسمانی شد.

 

منبر احکام

منبر احکام این شب به بیان افراط و تفریط در توجه به احکام و مسائل دینی اختصاص داشت. طلبه جوان، زارع گفت: عده‌ای از افراد به احکام شرعی نگاه سختگیرانه دارند و عده‌ای نگاه سهل‌گیرانه دارند. باید دقت کنید در شناخت و عمل به احکام هرگز دچار افراط و تفریط نشویم.

وی نمونه‌ای از این افراط و تفریط را در احکام وضو بیان کرد و گفت: بعضی افراد اثر خودکار بر روی دست را مانع وضو می‌دانند و برای پاک کردن اثر خودکار، خود را به زحمت و مشقت می‌اندازند در حالی که اثر خودکار اگر جِرم آن برطرف شود، مانع وضو نیست.

وی افزود: عده‌ای فکر می‌کنند بین اعمال وضو نباید آب را ببندند و این کار باعث باطل شدن وضو می‌شود در حالی که قبل از تکمیلِ شستن دست چپ، اشکالی ندارد آب خارج از وضو با آب وضو مخلوط شود ولی پس از آنکه فرد از شستن دست چپ فارغ شد، اگر دست را به چیز مرطوب (مثل شیر آب) بگذارد و آب خارج وضو با آب وضو مخلوط شود، در این صورت مسح سر و پا با آب خارج وضو و یا با آب مختلط صحیح نیست.

وی همچنین خاطرنشان کرد: افراد باید دقت کنند آبی که برای وضو بر آرنج ریخته می‌شود باید به سرانگشتان برسد و دست را باید از آرنج تا سرانگشتان بکشند.

 

سخنرانی

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد در این مراسم به جمع‌بندی برداشت‌هایی از نامه 31 نهج‌البلاغه در موضوع «منطق رفاقت(10)» پرداخت و در آخرین جلسه سخنرانی پیرامون این موضوع، به موارد زیر اشاره کرد.

سمت و سوی میل و سلیقه انسان مؤمن

نکته‌ای ارزشمند درباره ارتباط

توصیه ائمه(ع) به عدم قطع ارتباط با دوستان، آشنایان و اقوام

احترام و ارتباط با پدر و مادر در هر حالت ضروری است

صله رحم حضوری و غیرحضوری

در چه صورت اجازه قطع ارتباط با اقوام و آشنایان داریم؟

آثار و تبعات جدائی و قطع ارتباط

در ارتباط با دیگران منفعت خود را در نظر نگیریم

با چه کسانی ارتباط نداشته باشیم؟

قوانین رفاقت و ارتباط در کلام حضرت علی(ع)

مؤمن هرگز زمین نمی‌خورد

خاطرات و مشاهدات چهار ساله کربلا

 

مداحی و سینه‌زنی

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد با اشاره به مصائب کودکان امام حسین(ع) در کربلا، گریزی به مشاهدات چهارساله کربلا، امام محمد باقر(ع) زد. سپس مداح اهل‌بیت(ع)، محسن محمدی‌پناه در رثای شهادت مظلومانه و قبر غریبانه این امام عزیز مداحی کرد و جمع حاضر در حسینیه و مسجد جامع کبیر یزد به سینه‌زنی و عرض ارادت پرداختند.