استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

  

 
 بسته خبری مراسم هفتگی 29 تیرماه؛ موضوع «منطق رفاقت(8)»

 

هیئت انصار ولایت دارالعباره به منظور ارائه منظومه دینی و بالا بردن سطح آگاهی و بصیرت مخاطبین خود، مراسم هفتگی شنبه 29 تیرماه را در مسجد جامع کبیر یزد، با برنامه‌های متنوع زیر برگزار کرد.

 

محفل انس با قرآن

دوستداران کلام وحی با حضور بر سفره قرآن، آیاتی از سوره مبارکه نحل را از مصحف هدایت‌گر الهی تلاوت کردند و فضای مجلس را متبرک به انوار کلام حق نمودند.

 

شهید مراسم

نام و یاد شهید «رمضانعلی رفیعی» زینت بخش مراسم بود. در این مراسم تنها فرزند شهید به همراه برادران و خواهران شهید حضور داشتند.

شهید رفیعی در سال 1341در یزد به دنیا آمد و در سال 1362 در منطقه کردستان به درجه شهادت رسید. بخش‌هایی از وصیتنامه این شهید گرامی به این شرح است: این ندای حسین است که فریاد برمی‌آورد به درستی، زندگی، عقیده است و جهاد در راه آن. ما همه به این دنیا آمده‌ایم تا خود را از نظر فکری و معنوی به تکامل برسانیم. ای برادر عزیزم دعا و نماز شب را ترک نکنید و همیشه دنبال خط امام باشید.

 

منبر احکام

حجت‌الاسلام علی گلوردی در منبر احکام این مراسم به بیان احکام «خمس» پرداخت و گفت: هر چه از حد معونه خارج باشد، باید خمس آن پرداخت شود. معونه آن چیزی است که در طی سال، فرد برای امورات زندگی به مصرف می‌رساند و باید دارای دو شرط باشد؛ یکی: در شأن خانواده باشد؛ دوم مصارف معونه، شرعی باشد.

وی گفت: اگر فردی پرداخت صدقه و کار خیر او بیشتر از شأن خانوادگی‌اش باشد، آن صد‌قه‌هایی که مازاد شأن خانواده و درآمدش پرداخا می‌کند هم شامل خمس می‌شود، هر چند که در راه خیر باشد.

وی با طرح این سؤال که آیا بلوغ شرط پرداخت خمس است، گفت: بعضی از علما می‌فرمایند اگر فرد قبل از بلوغ درآمدی داشت، باید بعد از بلوغ خمس آن را پرداخت کند. پس بلوغ شرط پرداخت خمس است. البته بعضی از علما می‌فرمایند حتی اگر فرد، نابالغ است و درآمدی دارد، باید خمس را پرداخت کند البته پرداخت خمس قبل از بلوغ بر ولی و قیم فرد یا حاکم شرع واجب است.

وی افزود: اگر فرد نابالغ از راهی غیر از کسب و کار، مالی را به دست آورد، مثلاً در مسابقه‌ای شرکت کرده و برنده شده، این مال چون از راه غیرکسب درآمد به دست آمده، پرداخت خمس آن از نظر مراجع، متفاوت است و باید طبق نظر مرجع خود عمل نماید.

 

سخنرانی

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد در ادامه برداشت‌های اخلاقی و درس‌آموز از نامه 31 نهج‌البلاغه ذیل موضوع «منطق رفاقت(8)» به موضوعات زیر اشاره کرد.

هدف امیرالمؤمنین از نوشتن این نامه

نتیجه بدبینی و خوش‌بینی در روابط اجتماعی

گمان نیک به تعریف و تمجید مردم

روابط مؤمنین بر اساس خوش‌بینی

از بین رفتن فضائل اخلاقی با بدبینی

قبول کردن عذر دیگران

تعبیر اشتباه از سادگی و حماقت

در ارتباط سالم با دیگران به خدا می‌رسیم

آفات رفاقت چیست؟

شیرینی رفاقت متعلّق به چه کسانی است؟

اعتماد بی‌جا و بی‌حد در رفاقت ممنوع

محبت براساس توصیه‌های ائمه معصوم(ع)

دعای امام زمان(عج) برای شیعیان

رفیق و دوست خوبی برای امام زمان(عج) نیستیم!

رفاقت و همراهی غلامی به نام جوون

 

روضه‌خوانی و مداحی

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد به ماجرای رفاقت و دوستی وفادارانه غلام اباعبدالله(ع) و محبتی که سیدالشهدا(ع) به این غلام در روز کربلا داشت، اشاره کرد و از خداوند قبولی نوکری نوکران اهل‌بیت(ع) را از خواست. سپس برادر محسن محمدی‌پناه ضمن بیان مصائب اباعبدالله(ع) به نوحه‌خوانی پرداخت و حاضران در مسجد جامع بر سر و سینه زدند و ارادت و نوکری خود را به سیدالشهدا(ع) نشان دادند.