استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

  

 
 حفظ سرمایه‌های معنوی به مراتب سخت‌تر از کسب آنهاست

آیت‌الله سید محمدکاظم مدرسی: یکی از دستاوردهای ماه مبارک رمضان، معادباوری است./ مساجد بعد از ماه رمضان هم خانه‌های خدا هستند، چرا باید کم‌ رونق باشند؟! / سرمایه‌های معنوی بیشتر در معرض خطر هستند و نیاز به حفظ و مراقبت دارند./ مساجد برای عبادت و کسب معارف دین بنا شده‌اند، نه برای رفت‌وآمدهای به دور از شئون اسلامی!

 

هیئت انصار ولایت دارالعباده یزد، هجدهم خردادماه اولین جلسه هفتگی بعد از ماه مبارک رمضان را با حضور جمعی از مردم مؤمن در مسجد جامع کبیر یزد برگزار کرد. در این مراسم که مصادف با ایام ورود حضرت مسلم‌بن‌عقیل(ع) به شهر کوفه بود، آیت‌الله سیدمحمدکاظم مدرسی به ایراد سخنرانی پرداخت.

 

معاد باوری، درسی در کلاس رمضان

آیت‌الله مدرسی با اشاره به اتمام ماه مبارک رمضان خاطرنشان کرد: این ماه به منزله بازاری برای مؤمنین بود تا سرمایه‌های مورد نیاز خود را برای طول سال و بلکه برای تمام عمر کسب نمایند. یکی از سرمایه‌های گرانسنگی که لازم است نسبت به آن توجه لازم داشته باشیم، معادباوری است.

وجود مبارک پیامبر اکرم(ص) در آستانه ماه مبارک رمضان جملات کلیدی را در قالب خطبه شعبانیه برای ما به یادگار گذاشته‌اند و می‌فرمایند: «وَاذکُروا بِجوعِکُم وعَطَشِکُم فیهِ جوعَ یَومِ القِیامَةِ وعَطَشَه»[1] در گرسنگی و تشنگی روزه‌های ماه رمضان، به یاد گرسنگی و تشنگی روز قیامت باشید! یکی از دستاوردهای ماه مبارک رمضان این است که انسان همیشه نسبت به معاد حضور ذهن داشته باشد و معادباوری یک درس است.

 

سرمایه هایی که در بازار رمضان کسب می‌شود

وی سپس انس با قرآن را درس دیگری در کلاس رمضان برشمرد و گفت: این ماه مبارک، بهار قرآن و ماه تدبر در قرآن بود. نه تنها شیعه، بلکه در تمام جامعه اسلامی باید انس با قرآن وجود داشته باشد. انس با قرآن هم سرمایه دیگری است که در بازار رمضان به دست می‌آید و این سرمایه گرانسنگ آنقدر ارزش دارد که تلاوت یک آیه از قرآن در این ماه، ارزشی معادل یک ختم قرآن دارد!

انس با دعا و راز و نیاز با پروردگار از دیگر دستاوردهای معنوی ماه مبارک است که گاهی از تلاوت قرآن و یا نماز مستحبی هم افضل است. در روایت داریم که گاهی دعا کردن بعد از نماز از خواندن نماز نافله افضل است. دعای افتتاح، دعای ابوحمزه ثمالی، دعای سحر و... همه از سرمایه‌های به دست آمده در ماه مبارک رمضان است. انس با مساجد و نماز جماعت نیز سرمایه‌ای است که در این ماه به دست می‌آید. به اندازه‌ای که ما در ماه مبارک با مساجد و نماز  جماعت انس داریم، در طول سال چنین انسی نداریم.

 

رمضان و سبک زندگی ایمانی

سخنران مراسم از دیگر دستاوردهای مهم این ماه، را آشنایی با سبک زندگی اسلامی و ایمانی دانست و اظهار داشت: نظم و توجه به زمان، تعبد و تسلیم امر پروردگار بودن و ... از دیگر سرمایه‌های ماه رمضان است. کاهش پرونده‌های تخلف و جرم در این ماه قابل توجه است و همه از برکات این ماه عزیز به شمار می‌رود. از دیگر زیبایی‌های این ماه این است که در مساجد سفره‌های ساده‌ای پهن می‌شد و همه اقشار از غنی و فقیر در کنار هم افطار می‌کردند، اسلام این صحنه‌های ایمانی را می‌پسندد.

 

لزوم حفظ سرمایه‌های معنوی

آیت‌الله مدرسی گفت: خدای بعد از ماه رمضان، همان خدای ماه مبارک رمضان است. مساجد بعد از ماه رمضان هم خانه‌های خدا هستند، چرا باید کم‌ رونق باشند؟! یقین بدانید که هر سرمایه‌ای اگر حفظ نشود، از بین رفتنی است. امام محمدباقر(ع) می‌فرمایند: «الإبقَاءُ علیَ العمَل أشَدُّ مِنَ العَمَلِ»[2] پایداری و باقی‌ ماندن بر عمل، از خود عمل، مهمتر و دشوارتر است. نگه‌داشتن و حفظ سرمایه‌های معنوی به مراتب سخت‌تر از به دست‌ آوردن آنهاست. چطور ما نسبت به حفظ سرمایه‌های مادی تمام همت خود را به کار می‌بریم! باید بدانیم که سرمایه‌های معنوی بیشتر در معرض خطر هستند و نیاز به حفظ و مراقبت دارند.

یکی از آفات از بین برنده اعمال نیک در ماه رمضان، ظلم است و یکی از مصادیق ظلم، غیبت است. انسان اگر تمرین کند برای اینکه غیبت نکند، حرف‌های بی‌فایده را نگوید، خواهد دید که خودبه‌خود دیگر نیازی به کنترل ندارد. عجب، ریا، سمعه و ... از دیگر آفاتی است که موجب حبط عمل نیک و از بین رفتتن سرمایه‌های معنوی انسان است. وی افزود: همانطور که سرمایه‌های مادی را آفت‌زدایی می‌کنید، آفت زدایی از سرمایه‌های معنوی هم ذکر شریف استغفار است. از این ذکر غافل نشوید که فواید زیادی دارد.

 

تشکر بابت همکاری در برگزاری مراسم ماه مبارک رمضان

آیت‌الله سیدمحمدکاظم مدرسی در بخش پایانی سخنان خود ضمن تشکر از هیئت امنا و هیئت حامی مسجد جامع کبیر یزد برای فراهم آوردن امکان برگزرای چنین مراسماتی، عنوان کرد: مساجد باعظمت و تاریخی جای برگزاری این محافل و مجالس است، بانیان خیر این بناها هم برای همین منظور این مساجد را بنا کرده‌اند، نه برای آمد و رفت‌های غیردینی و دور از شئونات. مساجد برای عبادت و کسب معرفت‌های دینی بنا شده‌اند، از اینرو تمامی دست‌اندرکاران برگزاری چنین مراسماتی در مسجد جامع بدانند که همه بانیان و بنیان‌گذاران این مسجد در عالم برزخ دعاگوی آنان هستند.   

 [1]. عیون اخبار الرضا(ع)، جلد 1، صفحه 230

[2]. اصول کافی، جلد 2، صفحه 296.