استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

  

 
 بسته خبری جلسه هفتگی 18 خرداد 98؛ با موضوع «سرمایه‌های ماه رمضان»

هیئت انصار ولایت دارالعباده ‌مراسم هفتگی شنبه هجدهم خردادماه را ضمن گرامیداشت سالروز ورود حضرت مسلم(ع) به کوفه؛ با برنامه‌های زیر در مسجد جامع کبیر یزد برگزار کرد. سخنران این مراسم آیت‌الله حاج سید محمدکاظم مدرسی بود.

  

انس با قرآن

در ابتدای مجلس به رسم همیشه، سفره پرنور قرآن گسترده شد و محبان اهل بیت(ع)، آیاتی از سوره مبارکه یونس و هود را تلاوت کردند.

 

شهید مراسم

زینت‌بخش این مراسم معنوی یاد و خاطره شهید سیدمحمد رفیعی شهر بابکی بود.

 

کتاب هفته

فراز و نشیب تمدن اسلامی به نویسندگی سیدمحمد ثقفی به عنوان کتاب هفته معرفی شد. این کتاب، پژوهش پیرامون تأثیر متقابل تمدن ایرانی و اسلامی، و تأثیر تمدن اسلامی بر تمدن غربی است که مشتمل بر هفت فصل است از جمله: تمدن اسلامی؛ علل و عوامل آن؛ تأثیر تمدن اسلامی بر تمدن غرب؛ ظرفیت‌های موجود در جهان اسلام، گفت‌وگوی تمدن‌ها و احیای تمدن اسلام.

 

منبر احکام

حجت‌الاسلام گلوردی در منبر احکام این هفته، به بیان مبحث خمس پرداخت. وی گفت: خمس به هفت چیز تعلّق می‌گیرد: 1. درآمد کسب 2. مال حلال مخلوط به حرام (به شرط اینکه امکان جدایی مال حلال و حرام نباشد.) 3. معدن (در صورتی که خود شخص آن را پیدا کرده باشد و برای خودش باشد). 4. گنج  5. اگر با کار غواصی، جواهری را از زیر آب پیدا کند. 6. غنائم جنگی (اگر جنگ، جنگ شرعی باشد، به اذن امام یا نائب امام باشد.) 7. زمینی که کافر ذمی از مسلمان می‌خرد.

حجت‌الاسلام گلوردی در ادامه گفت: برای انتخاب سال خمسی تفاوتی بین تقویم شمسی و یا قمری نمی‌کند اما بعضی از مراجع انتخاب سال قمری را به عنوان سال خمسی بهتر می‌دانند.

 

سخنرانی

در اولین هیئت هفتگی، بعد از ماه مبارک رمضان، آیت‌الله حاج سیدمحمد کاظم مدرسی در باب نگاهی به سرمایه‌های کسب شده در ماه مبارک رمضان به سخنرانی در ریزموضوعات زیر پرداخت:

ماه مبارک رمضان، بازاری برای مومنان برای کسب سرمایه

کسب سرمایه در ماه رمضان، برای همه عمر است نه برای یک سال

معاد باوری، یکی از سرمایه‌های ماه رمضان

گرسنگی و تشنگی در ماه رمضان یادآوری معاد باوری و معادیاوری

اشاره ای به سوء حساب (مو را از ماست کشیدن) در معاد

فقرا یکی از گروهی که راحت وارد می‌شوند

سرمایه های ماه مبارک رمضان چه بود؟

یکی از دستاوردهای مهم ماه مبارک، آشنایی با سبک زندگی اسلامی و ایمانی

مصادیقی از سبک زندگی اسلامی و ایرانی

نگه داشتن سرمایه‌های معنوی سخت‌تر است از به دست آوردنشان

چگونگی آفت‌زدایی از سرمایه های معنوی

 

مداحی و سینه‌زنی

این مراسم هفتگی مصادف بود با ایام ورود حضرت مسلم(ع) به شهر کوفه، بدین مناسبت برادر محمدی پناه به ذکر مصائب و رنج‌های حضرت مسلم(ع) در کوفه، پرداخت و در انتها به کربلا گریز زد و دل‌های شیفتگان اباعبدالله(ع) را راهی حرم سیدالشهدا(ع) کرد.