استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

  

 
 بسته خبری شب وداع با ماه مبارک رمضان با عنوان: خداحافظ رفیق، رمضان 98

هیئت انصار ولایت دارالعباده یزد، مراسم وداع با ماه مبارک رمضان را شامگاه دوشنبه بیست و هشتم رمضان مصادف با سیزدهم خردادماه در مسجد جامع کبیر یزد برگزار کرد. این مراسم با حضور جمعی از مردم  مؤمن و خدام هیئت‌های مختلف با برنامه های متنوع زیر برگزار شد.

 

 محفل انس با قرآن

در آخرین شب از مراسم «دورهمی شب‌های ماه خدا» حاضران بر گرداگرد سفره پربرکت قرآن نشستند و جزءهای پایانی قرآن را تلاوت کردند و ختم قرآن را به پایان رساندند.

 

شهید مراسم

این مراسم به نام و یاد شهید حجت‎الاسلام محمد خرسندی برگزار شد. این شهید عزیز متولد 1346 بود. وی از سال 1386 امام جمعه کازرون شد. حجت‌الاسلام خرسند که از جانبازان دفاع مقدس بود در سحرگاه بیست‌وسوم ماه مبارک رمضان امسال، توسط یکی از اعضای فرقه‎های انحرافی، به ضرب چاقو به درجه شهادت رسید.

 

مناجات‎خوانی سنتی

نوای گرم برادر نصیری در مناجات‌خوانی سنتی دل‌های مهمانان خدا را متوجه برچیده‌شدن سفره مهمانی خدا کرد. برادر نصیری اشعاری از وداع جانسوز حضرت زینب(س) با امام حسین(ع) را خواند و دل‌های مهمانان ماه خدا را در شب وداع، راهی کربلا کرد.

 

منبر احکام

حجت‎الاسلام مهدی‎نیا در منبر احکام ای شب، به بیان احکام «زکات فطره» پرداخت و گفت: زکا فطره سه کیلو از قوت غالب است که معمولاً بر اساس گندم حساب می‌شود و قیمت آن برای شهر یزد ظاهراً 9000 تومان اعلام شده است. پرداخت زکات فطره بر انسانی واجب است که عاقل، بالغ و سرپرست خود یا دیگران باشد و اگر خرج و مخارج فرد به عهده پدر یا مادر باشد، پرداخت زکات فطره بر آن‌ها واجب است. در غیر این صورت خود فرد باید زکات فطره خود را بپردازد.

وی ادامه داد گفت: زکات فطره باید به فقیر داده شود. فقیر کسی است که مخارج ضروری سالش از درآمدش بیشتر است. زکات فطره را می‎توان به کسانی که در منزل بیمار دارند، پرداخت کرد زیرا مخراجشان از درآمد آن‌ها بیشتر است.

حجت‌الاسلام مهدی‌نیا ضمن بیان اینکه زکات فطره باید قبل از غروب آخرین روز ماه رمضان از مال جدا شده و کنار گذاشته و قبل از نماز عید پرداخت شود،‌گفت: فقیری که زکات فطره را دریافت می‎کند باید دارای اهل فسق و گناه علنی نباشد و اهل همان شهر باشد.

 

سخنرانی

حجت‎الاسلام مهدوی‎نژاد در آخرین مراسم «دورهمی شب‌های شهر خدا» به سخنرانی درباره آداب وداع با ماه رمضان پرداخت و به ریزموضوعات زیر اشاره کرد.

گرامیداشت سالگرد رحلت امام خمینی(ره)

اهمیت خداحافظی و وداع با ماه رمضان

ماه رمضان، ماه حیات‌بخش است

لزوم نگهداشتن خوبی‎ها و نعمت‎های ماه رمضان

خداوند با نعمت‎ها ما را امتحان می‎کند

ماه رمضان اول سال معنوی

روایتی از بخشش و عفو خداوند در شب‎های ماه مبارک

بدبخت کیست؟

آداب و اخلاق مهمانداری در روایات

داستان مهمان حضرت ابراهیم(ع)

مناجات و وداع امام خمینی(ره) با ماه رمضان

دعای صاحب‎الزمان(عج) برای همه شیعیان

خداحافظی راحت و با آرامش با رفیق

 

قرائت دعای وداع

حجت‎الاسلام علیا‎نژاد، فرازهایی از دعای چهل و پنجم صحیفه سجادیه که درباره ودع با ماه مبارک رمضان بود را قرائت کرد و حاضران با زمزمه این دعا و چشمان گریان با ماه مهمانی خدا وداع کردند.

 

روضه‌خوانی و مداحی

مداحان اهل بیت حسین زارع، لحظات وداع حضرت زینب(س) با امامش اباعبدالله(ع) را به تصویر کشید و در غم فراق این خواهر و برادر به روضه‌خوانی پرداخت. در ادامه برادر محسن محمدی‎پناه از لحظات وداع امام حسین(ع) با دختر سه ساله‎اش مداحی کرد و مهمانان ماه خدا، لحظاتی را در غم این وداع بر سر و سینه زدند.