استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

  

 
 رمضان 98/ سومین شب قدر/ آیت‌الله آیت‌اللهی: کلید رسیدن به فلاح و رستگاری رابطه با امام زمان(عج) است

آیت‌الله سیدجواد آیت‌اللهی: خداوند به مؤمنین چهار دستور می‌دهد که اگر کسی به آن‌ها عمل کند به فلاح و رستگاری می‌رسد./ عاشق عبادت باشید، قلباً و با محبت اعمال صالح را بجا آورید./ خداوند به همه مؤمنان در طول تاریخ می‌گوید با امام منتظر رابطه داشته باشید.

  

به همّت هیئت انصار ولایت، آخرین مراسم احیای شب قدرِ با حضور پرشور جمعی از شب‌زنده‌داران، شامگاه سه‌شنبه هفتم خردادماه در مسجد جامع کبیر یزد برگزار شد. در این مراسم آیت‌الله آیت‌اللهی درباره چگونگی رسیدن به فلاح و رستگاری به سخنرانی پرداخت.

 

شأن مسجد جامع کبیر یزد

آیت‌الله آیت‌اللهی در ابتدا ضمن قدردانی و تشکر از هیئت امنای مسجد جامع و هیئت انصار ولایت دارالعباده به خاطر برگزاری مراسم ماه مبارک رمضان در این مسجد، گفت: بعد از مرحوم وزیری این مسجد، چنین مجلسی به خود ندیده. شأن مسجد جامع کبیر یزد، برگزاری چنین مجالسی است و امیدواریم در طی سال اینگونه مجالس بلکه باشکوه‌تر برگزار شود و مایه افتخار شهر ما باشد.

 

چهار دستورالعمل قرآنی برای رستگاری

وی سپس به بیان چهار دستورالعملی که خداوند برای فلاح و رستگاری انسان فرموده، پرداخت و گفت: آخرین آیه سوره آل‌عمران می‌فرماید: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَصَابِرُوا وَرَابِطُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ»[1]. خداوند در این آیه که خطاب به مؤمنین است؛ چهار دستور می‌دهد که اگر کسی به آن‌ها عمل کند به فلاح و رستگاری می‌رسد؛ 1. اصْبِرُوا: مؤمنین! اهل صبر و استقامت باشید؛ زندگی سختی و مشکلات دارد. امام صادق(ع) فرمود: هرکس صبر را برای مشکلات سخت روزگار آماده نکند، قطعاً عاجز می‌شود. لذا دستور اول اینکه اهل صبر باشید. 2. وَ صَابِرُوا: مؤمنین! صبرهای خود را "با هم" تبادل کنید. بعضی‌ها در جامعه، در مقابل مشکلات از نظر صبر کم می‌آورند. می‌بینید رفیقتان کم آورده، شما جبران کنید، کمکش کنید، صبرتان را کنار صبر او بیاورید. 3. وَ رَابِطُوا: ارتباط داشته باشید 4. وَاتَّقُوا اللَّهَ: تقوا داشته باشید، گناه و معصیت نکنید و واجبات را انجام دهید.

 

قلب و دل خود را به اعمال صالح گره بزنید

امام جمعه موقت یزد، در توضیح سومین دستور آیه فوق (رَابِطُوا) با استناد به روایات، سه معنا برای آن برشمرد و گفت: کلمه «رَابِطُوا» دریایی از معارف است. معنای اول اینکه: قلب و دل خود را به اعمال صالح گره بزنید یعنی عاشق عبادت باشید و قلباً و با محبت اعمال صالح را بجا آورید.

معنای دوم این است که: مرزدار باشید و این هم دو شعبه دارد: مرز جغرافیایی و اعتقادی؛ هر دو مرز به مرزبان نیاز دارد، در مرز جغرافیایی باید مرزبانانی باشند که دشمن نتواند تهاجم کند. در روایات برای مرزداران خیلی ارزش قائل شده‌اند. حضرت رسول اکرم(ص) می‌فرماید: «اگر کسی یک ماه مرزداری کند از یک عمر روزه‌داری ثوابش بیشتر است.» شعبه دوم: مرز اعتقادی است که مهم‌تر از شعبه اول است، یک عده‌ای باید در جامعه باشند که مرزدار اعتقادات مردم باشند. دشمن تهاجم و شبیخون فرهنگی دارد، شبهه مطرح می‌کند و.... دین مرزبان می‌خواهد. امام حسن عسکری(ع) فرمودند: علمای شیعه مرزبانند. ارزش این مرزبانی از یک میلیون جهاد در راه خدا بیشتر است.

 

کلید رسیدن به رستگاری

وی در توضیح معنای سوم عبارت «رَابِطُوا» که یکی از دستورهای خداوند برای رستگار انسان است، اظهار داشت: معنای سوم «رابطوا» یعنی رابطه داشته باشید. با چه کسی رابطه داشته باشیم؟ این هم دو شعبه دارد: شعبه اول این‌که مؤمنین با یکدیگر رابطه داشته باشند، رفت و آمد داشته باشند، به زیارت یکدیگر بروند، یکی از مصادیق رابطه‌داشتن همین‌ برگزاری مجالس اهل‌بیت(ع) است. امام صادق(ع) می‌فرمایند مجالسی که دور هم می‌نشینید و حدیث ما را می‌خوانید، من این مجالس را دوست می‌دارم.

شعبه دوم که اصل بحث می‌باشد این است که اگر می‌خواهید به رستگاری برسید با امام منتظرتان رابطه داشته باشید. کلید رسیدن به فلاح و رستگاری رابطه با امام زمان(ع) است.

 

جایگاه و ارزش امام زمان(ع)

آیت‌الله آیت‌اللهی در ادامه گفت: این‌قدر امام زمان (عج) مقام دارند که خداوند به همه مؤمنان در طول تاریخ می‌گوید با امام منتظر رابطه داشته باشید. خاتم الانبیاء (ص) هم که گل سرسبد هستی است، منتظر ظهور امام زمان(ع) هست.

خداوند در سوره یونس به پیامبر می‌فرماید: «فَقُلْ إِنَّمَا الْغَيْبُ لِلَّهِ فَانتَظِرُوا إِنِّي مَعَكُم مِّنَ الْمُنتَظِرِينَ»[2]، پیامبر به مردم بگو غیب مخصوص خداست. غیب کیست؟ امام صادق (ع) در تفسیر آیه دوم و سوم سوره بقره که آمده «ذَلِكَ الْكِتَابُ لَا رَيْبَ فِيهِ هُدًى لِّلْمُتَّقِينَ* الَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِالْغَيْبِ»[3] می‌فرمایند: منظور از متقین، شیعیان امیرالمؤمنین(ع) هستند که اولین صفت آنها ایمان به غیب است و منظور از غیب، امام زمان(ع) است. پس غیب، امام زمان است. خداوند به پیامبرش در سوره یونس می‌گوید غیب (یعنی امام زمان) مخصوص خداست، به مردم بگو منتظر ظهور او باشند، منِ پیغمبر(ص) با این مقام هم، منتظر او هستم.

امام زمان (عج) این‌قدر ارزش دارد که امام صادق (ع) می‌فرماید: اگر او را درک کنم تمام عمرم خدمتگزار او می‌شوم.

 

یک راه برای سنخیت‌ پیداکردن با امام زمان(عج)

وی با بیان اینکه امشب، شب رابطه با امام عصر(عج) است، گفت: کسانی که این شب را می‌فهمند با امام زمان(ع) رابطه دارند. تمام ملائکه و روح با امام زمان(عج) رابطه دارند. ملائکه همیشه دور بیت‌المعمور و عرش الهی طواف می‌کنند اما امشب عرش خدا و بیت‌المعمور، ملک و طواف کننده‌ای ندارند، همه دارند دور امام زمان(عج) می‌چرخند و طواف می‌کنند.

امشب شب رابطه با امام زمان هست. چرا ما امشب دور امام زمان(عج) طواف نکنیم و رابطه نداشته باشیم؟ ملائکه که دور آقا طواف می‌کنند با امام زمان(عج) سنخیت دارند، همه معصوم هستند اما ما چه سنخیتی داریم؟ ما که در طول سال اشک امام زمان را درآوردیم. یک راه پیدا کردن سنخیت با امام زمان(عج) این است که صبح و شام برای امام حسین(ع) گریه کنیم.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04
  • 05
  • 06
  • 07
  • 08
  • 09

 [1]. آل عمران، 200.

[2]. یونس، 20.

[3]. بقره، 2-3.