استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

  

 
 رمضان 98/ دومین شب قدر/ آیت‌الله ناصری: خدا را در همه ابعاد زندگی بیاوریم

آیت‌الله ناصری: انسان ذاتاً فقیر و محتاج است لذا باید یک پناهگاه دائمی برای رفع فقر و احتیاج خود داشته باشد و این پناهگاه، همان خداوند متعال است که غنیِ مطلق است.


هیئت انصار ولایت دارالعباده مراسم احیای دومین شب قدر را در مسجد جامع کبیر یزد، با حضور مردم مؤمن و انقلابی برگزار کرد. در این مراسم که مصادف با شب شهادت حضرت علی(ع) بود، آیت‌الله ناصری امام جمعه محترم یزد به سخنرانی پرداخت.

وی ابتدا به اهمیت شب قدر اشاره کرد و گفت: کسی نمی‌تواند شب قدر را توصیف کند، خود خداوند این شب را توصیف کرده و فرموده اعمال و رفتار در این شب، به اندازه هشتاد سال عبادت است.

آیت‌الله ناصری در ادامه، به ضرورت عبادت و دعا ‌جمعی اشاره کرد و گفت: آیه «إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَإِيَّاكَ نَسْتَعِين» که به صورت جمع آورده شده، نشان‌دهنده اهمیت عبادت و استعانت به صورت دسته‌جمعی است.

وی سپس به فقر انسان و نیازمندی او به خداوند اشاره کرد و گفت: انسان ذاتاً فقیر و محتاج است، لذا باید یک پناهگاه دائمی برای رفع فقر و احتیاج خود داشته باشد و این پناهگاه، همان خداوند متعال است که غنیِ مطلق است. همانطور که در قرآن بیان شده: «أَنتُمُ الْفُقَرَاءُ إِلَى اللَّهِ وَاللَّهُ هُوَ الْغَنِيُّ الْحَمِيدُ»[1].

سخنران مراسم با بیان اینکه ما اصولاً در زندگی، در آخر کارهایمان، به خدا توجّه می‌کنیم در حالی که باید در ابتدای هر کار به خدا توجّه و توکّل کنیم، گفت: امام خمینی(ره) «إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَإِيَّاكَ نَسْتَعِين» را به معنای واقعی، درک و عمل می‌کرد. وقتی در روزهای تبعید به کویت رفتیم و از ورود ما جلوگیری کردند، همه ما گریه می‌کردیم ولی امام آرام بود و می‌گفت من تکلیفم را انجام می‌دهم یا زمان ورود به ایران به خاطر اقدامات رژیم طاغوت و کشورهای دیگر، پر از استرس بودیم امّا امام خمینی(ره) آرام بودند.

آیت‌الله ناصری در ادامه به ماجرای کُشتن عمرو بن عبدَوُدّ به دست امام علی(ع) در جنگ خندق اشاره کرد و گفت:‌ امام علی(ع) نمونه یک بنده بااخلاص و کامل است. اینکه رسول خدا فرمود «ضَربَةُ عَلِی یَومَ الخَندَقِ اَفضَلُ مِن عِبادَةِ الثّقلین»[2]؛ ارزش این ضربه در خندق بالاتر از عبادت تمام جنّ و انس ‍است، چون این ضربه، ضربه‌ای برای رضای خدا بود.

وی افزود: امروز اگر مردم و مسئولین دست به دست هم دهند و برای خدا و رضای خدا کار کنند و توکل به خدا داشته باشند، هرگز خداوند ما را تنها نمی‌گذارد. امام سجاد(ع) می‌فرمایند: «واجعل جهادنا فیک»[3]، خدایا! جهاد من را در راه خودت قرار بده. یعنی حرکت من، تلاش و بغض و حب من، رفتار و اعمال من همه در راه خدا باشد. باید خدا را در همه ابعاد زندگی بیاوریم و رضایت خدا، برای ما ملاکِ رفتار و عمل باشد.[1]. فاطر، 15.

[2]. بحارالانوار، ج20، ص 216.

[3]. صحیفه سجادیه، مناجات المطیعین.