استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

  

 
 بسته خبری دومین شب از مراسم «بفرمایید مهمانی خدا»، رمضان 98

 هیئت انصار ولایت دارالعباده  به منظور ارتقای اندیشه دینی ومعنوی مخاطبین خود در حوزه‌های مختلف، دومین شب از مراسم «بفرمایید مهمانی خدا» را شامگاه سه‌شنبه هفدهم اردیبهشت‌ماه در مسجدجامع کبیر یزد، با برنامه‌های زیر برگزار کرد.

 محفل انس با قرآن

سفره پربرکت قرآن با قرائت آیات سوره مبارکه بقره و آل‎عمران در ابتدای مراسم گسترده شد. مهمانان ماه خدا ثواب این قرائت‎ها را به روح شهدا، امام شهدا و شهید این شب نثار کردند.

 

شهید مراسم

یاد و نام شهید محمد فلاح‎نژاد زینت‌بخش این شب از مراسم «بفرمایید مهمانی خدا» بود. شهید فلاح‎نژاد در سال 1339 چشم به این دنیا گشود و در سال 1361 در منطقه فکه در عملیات بیت‎المقدس به آسمان پرکشید، در حالی که فقط بیست و دوسال از بهار زندگی‎اش می‎گذشت. پیکر پاک این شهید گرانقدر در گلزار شهدای نعیم آباد آرام گرفت.

 

مناجات‎خوانی سنتی

نوای جانبخش و دلنشین مناجات‎خوانی برادر مهدی ضیافتی دل‌های روزه‎داران را متوجه ماه رحمت و مغفرت کرد و ذر الهی العفو را در مسجد جامع طنین‌انداز کرد.

 

منبر احکام

حجت‎الاسلام علی گلوردی در منبر احکام این شب، در بیان احکام «روزه قضا» گفت: یک گروه از کسانی که در ماه رمضان روزه بر آنها واجب نیست، بانوان باردار هستند. اگر خانم باردار به این نتیجه برسد روزه‌داری برای خودش یا جنین‌اش ضرر دارد، فرقی ندارد در چند ماهگی بارداری باشد، روزه بر او واجب نیست البته قضای این روزه‎ها بر عهده فرد هست و هیچ‌وقت از بین نمی‌رود و کفاره (فدیه) آن را نیز با توجه به شرایطی که در ادامه عنوان می‌شود، باید بپردازد.

وی درباره شرایط پرداخت کفاره(فدیه) روزه زنان باردار گفت: اگر روزه‌نگرفتن به خاطر ضرری باشد که به جنین وارد می‌شود، کفاره آن، «واجب» است. اما اگر روزه فقط برای مادر باردار ضرر داشته باشد، نظر مراجع در این باره متفاوت است. برخی مراجع، احتیاط واجب، برخی احتیاط مستحب و برخی فتوا به پرداخت کفاره(فدیه) در این مورد را داده‌اند.

وی همچنین افزود: اگر فرد تا سال آینده، قضای این روزه‎ها را نگرفت علاوه بر کفاره خود روزه، باید به ازای هر روزه، کفاره تأخیر آن را هم بپردازد.

حجت‌الاسلام گلوردی ادامه داد: گروه دیگری که روزه ماه رمضان برایشان واجب نیست، بانوان شیرده هستند. اگر روزه برای خود فرد یا فرزندش ضرر داشته باشد، مجاز است روزه نگیرد اما اولاً: قضای آن را حتما باید بگیرد. دوماً: کفاره(فدیه) دارد. سوم: کفاره تأخیر دارد.

وی درباره شرایط پرداخت کفاره (فدیه) روزه زنان شیرده گفت: شرایط این کفاره(فدیه)، همانند شرایطی است که برای زنان باردار وجود دارد و در بالا عنوان شد.  

حجت‌الاسلام گلوردی خاطرنشان کرد: اگر عذر بانوی باردار یا شیرده، از رمضان امسال تا سال آینده برطرف نشد دیگر کفاره تأخیر نباید بپردازد. اما اگر عذرش برطرف شد ولی قضای روزه‎ها را تا رمضان سال بعد نگرفت، هم باید قضا آن را بگیرد، هم کفاره(فدیه) را بدهد و هم کفاره تأخیر را بپردازد.

 

سخنرانی

حجت‎الاسلام مهدوی‎نژاد در دومین شب از مراسم «بفرمایید مهمانی خدا» به بیان سخنرانی درباره معنویتو اخلاق با ریزموضوعات ذیل پرداخت:

سوء تفاهم ما نسبت به خدا

نتیجه عدم شناخت خود و خدا

ارزش خاکی که انسان با آن خلقت شده

روح خدا در همه انسان‎ها دمیده شده

انسان، پاره روح خداست

انسان فطرتاً خداجوست

شناخت نادرست ملائکه از انسان

خداوند انسان را خلیفه خود قرار داد

کرامت و ارزش انسان، نزد خدا

کرامت تکوینی انسان، نسبت به سایر مخلوقات

راز بندگی؟

همه چیز جهان برای انسان خلق شده

علت عدم بهره‎برداری انسان از دنیا؟

همه چیز برای انسان و انسان را برای خداست

هر امتی مُحَدّث دارد، مُحَدّث امت پیامبر(ص)، سلمان بود

سرچشمه عِلم سلمان

چگونه سلمان، مِنّا شد؟

انتظار پیامبر(ص) از مردم پارس

نمونه‌‌افرادی که به مقامات بالای ایمان رسیدند

علاقه و ارادت امام خمینی(ره) به شهید رجائی

ماه رمضان ماه تقرب الی الله

داستان کوزه‎های شکسته نوح

تحول روحی و معنوی با علاقه و محبت به امام حسین(ع)

امام حسین(ع) توبه حرّ را به سرعت پذیرفت

 

روضه‎خوانی و مداحی

برادر محسن محمدی‎پناه با نوای«حلالم کن حسین» در دومین شب از ماه رمضان دل‌ها را روانه حرم اباعبدالله(ع) کرد. مهمانان ماه خدا هم با اشک، دل‌های خود را جلا بخشیدند و برای بخشش گناهان خود و الطاف خاص الهی، سرور شهیدان، اباعبدالله(ع) را واسطه کردند. 

 

دعای ابوحمزه ثمالی

حجت‎الاسلام مهدوی‎نژاد بخش‌های از دعای ابوحمزه ثمالی، دعای ویژه شب‎های ماه رمضان را قرائت کرد. مهمانان سفره ابوحمزه هم با بهره گرفتن از معانی بلند این دعا، دست نیاز به سوی خداوند بی‎نیاز بالا بردند. 

 

 

NOIMAGES

NOIMAGESDEBUG http://darozzekr.com/images/
ax/1398/monasebati/98-02-16_ramazan/shab02