استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

  

 
 بسته خبری جلسه هفتگی 14 اردیبهشت ماه 98؛ با موضوع «پیشواز مهمانی خدا»

هیئت انصار ولایت دارالعباده یزد، به منظور ارتقای اندیشه‌های دینی و افزایش سطح معرفتی مخاطبان خود، مراسم هفتگی خود را شامگاه شنبه چهاردهم اردیبهشت‌ماه در حسینیه ارگ برگزار نمود. این مراسم شامل برنامه‌ها و بخش‌های متنوع زیر بود.

 

محفل انس با قرآن

در آخرین شنبه ماه مبارک شعبان، مجلس منوّر به کلام وحی شد. حاضران در ابتدا آیاتی از سوره مبارکه توبه و یونس را تلاوت کردند. نوجوانان هم با تلاوت سوره‌هایی از قرآن به این محفل صمیمی، شور و نشاط مضاعفی بخشیدند.

 

شهید مراسم

با توجه به قرارگرفتن در هفته معلم، یاد و خاطره استاد شهید مرتضی مطهری گرامی داشته شد. این شهید بزرگوار در سال 1298 در قریه فریمان مشهد چشم به جهان گشود و در سال 1358 در سن 60 سالگی در تهران به درجه رفیع شهادت نائل گشت.

 

کتاب هفته

کتاب «فرصت بندگی» از حجت‌الاسلام مهدوی نژاد، در سبد معرفی کتاب این هفته قرار گرفت. این کتاب شامل برداشت‌ها و نکات اخلاقی – تربیتی از دعای ابوحمزه ثمالی است که بر اساس سخنرانی‌های شب‌های ماه مبارک رمضان حجت‌‌الاسلام مهدوی‌نژاد تهیه شده است و خوانندگان را با معارف ناب دعای ابوحمزه آشنا می‌کند.

فرازی از منبر هشتم این کتاب: این پدر و مادر با این همه عظمت و جایگاه که تو باید آن ها را روی چشم و سر بگذاری، باید دست آن ها را ببوسی و جانت را فدای آن ها کنی و جلوتر از آن ها بروی که اگر خطری بود متوجه تو باشد، باید گرفتاری آن ها را حل کنی و...، اما وقتی به امام حسین(ع) میرسی؛ باید دست روی سینه بگذاری و بگویی : « بِأبی أنتَ وَ اُمّی یا اباعَبدلله ». باید عزیزترین چیزهایت را فدای امام حسین (ع) کنی.

 

منبر احکام

در منبر احکام این هفته، حج‌الاسلام بمانی با توجه به نزدیک‌شدن به ماه مبارک رمضان به شرح احکام روزه پرداخت. وی گفت: بر اساس احکام خمسه، روزه به 4 قسمت تقسیم می‌شود: روزه واجب، مکروه، مستحب و حرام. روزه واجب با 4 شرط بر انسان واجب می‌شود: 1. بالغ بودن 2. عاقل‌بودن 3. قدرت و توان روزه گرفتن 4. مسافر نبودن.

 

سخنرانی

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد به مناسبت نزدیک‌بودن ماه مبارک رمضان درباره فرهنگ پیشواز و ضرورت خلوت با خدا به ریزموضوعات زیر اشاره کردند:

استقبال، نشانه محبت

استقبال یعنی چه؟

توصیه اکید و شدید روایات به فرهنگ استقبال

استقبال از عمل، نشانه اشتیاق

پیش سلام بودن، نوعی استقبال از یکدیگر است.

استقبال از نماز چگونه است؟

در چه خانه‌هایی فرزندان بانماز تربیت می‌شوند؟

جلب الطاف الهی با استقبال از ماه رمضان

رمضان فرصتی برای خلوت با خدا

چرا مهمانی رمضان برخلاف دیگر مهمانی‌هاست؟!

یکی از مؤلفه‌های مهم در استجابت دعا

نیاز انسان به خلوت با خدا

امام حسین(ع) راه میانبر برای رسیدن به خدا

خلوت اباعبدالله(ع) با خدا حتی در شلوغی قتلگاه

 

روضه خوانی و مداحی

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد با اشاره به خلوت امام حسین(ع) در قتگاه و بیان فرازهایی از مناجات حضرت در آخرین لحظات دل‌های عاشقان و محبان امام حسین(ع) را راهی کربلا کرد. در ادامه حاضران با مدیحه‌سرایی مداح اهل بیت، محسن محمدی‌پناه به سینه‌زنی پرداختند و ارادت و محبت خود را به اربابشان اباعبدالله نشان دادند. مناجات با امام حی پایان‌بخش این مراسم معنوی بود.