استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

  

 
 خدام هیئت انصار ولایت در محضر آیت‌الله ناصری، امام جمعه یزد

 

جمعی از خدام هیئت انصار ولایت، در روزهای پایانی ماه شعبان، با حضور در دفتر نماینده ولی فقیه پای سفره مناجات شعبانیه و درس اخلاق آیت‌الله ناصری نشستند.

 

به گزارش خبرنگار دارالذکر؛ در این دورهمی صمیمانه که شامگاه سه‌شنبه دهم اردیبهشت‌ماه، برگزار شد، حجت‎الاسلام مهدوی‎نژاد فرازهای جانبخش مناجات شعبانیه را زمزمه کرد. سپس آیت‌الله ناصری به شرح فرازی از این مناجات پرداخت و گفت: این مناجات، واقعاً مناجات عجیبی است. امام خمینی(ره) به این مناجات بسیار عقیده و علاقه داشتند.

وی گفت: امیرالمؤمنین(ع) در این مناجات فرازهای عجیبی را بیان می‎کنند، می‌فرماید: «وَ إِنْ أَدْخَلْتَنِي النَّارَ أَعْلَمْتُ أَهْلَهَا أَنِّي أُحِبُّكَ‏»، خدایا اگر مرا در آتش جهنم داخل کنی، فریاد می‎زنم و همه را آگاه می‌کنم که تو را دوست دارم. شبیه این فراز را حضرت در دعای کمیل هم دارند آنجا که بیان می‎کنند: «رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ»، خدایا! اگر مرا به آتش ببری آتش را تحمل می‎کنم اما دوری از تو، برای من سخت است. این نشان می‌دهد که چقدر قلب حضرت به خدا تعلّق دارد و هیچ چیزی او را از خدا، جدا نمی‌کند. 

آیت‎الله ناصری در ادامه با بیان اینکه امام خمینی(ره) هم تعلّق عجیبی به امیرالمؤمنین(ع) داشت، گفت: امام(ره) وقتی در نجف تبعید بودند، هر شب به زیارت امیرالمؤمنین(ع) می‌رفتند، ادب امام(ره) در زیارت امیرالمؤمنین(ع) به حدی بود که ایشان از سمت پایین پای حضرت‎ علی(ع) وارد حرم می‎شدند، بعد جلوی روی حضرت می‌رفتند و زیارت امین‌الله می‌خواندند، از همانجا برمی‎گشتند و پشت سر حضرت به نماز می‎ایستادند. هیچ وقت ندیدم امام از قسمت بالای سر حضرت علی(ع) حتی رد شوند.

وی با بیان اینکه امام(ره) در نجف، انقلاب را ساخت، گفت: من معتقدم، امام اینقدر به امیرالمؤمنین(ع) متوسل شد تا حضرت توفیق رهبری این انقلاب عظیم را به امام دادند. امام در همانجا پایه‌های انقلاب را ساختند و با اعمال و رفتارشان به تمام علما فهماندند که دنبال هوای نفس و ریاست و اسم و رسم نیستند، بلکه این حرکت عظیمی است که رسالت ایشان است.

آیت‌الله ناصری در ادامه درباره این فراز از مناجات شعبانیه که می‌فرماید «إِلَهِی هَبْ لِی کَمَالَ الِانْقِطَاعِ إِلَیْکَ» گفت: شیخ غلامرضا فقیه یک نمونه‌ از کسانی است که از خودش منقطع شده بود. او مجتهد، فیلسوف و مفسر توانمندی بودی که مرض سل داشت، به حدی که بالای منبر گاهی آنقدر سرفه می‌کرد که رنگ صورتش سیاه می‌شد، از آن طرف خارش دست و پا داشت به حدی که از دست و پایش خون می‌آمد، مرض سودا هم داشت، اما در عین حال، پیاده، سواره، با ماشین‌ سرراهی و... به این شهر و آن شهر می‌رفت و کار تبلیغ را انجام می‌داد و این کار را با همه بیماری و سختی که داشت رها نکرد. او هیچ چیز، برای خودش نمی‌خواست. هر کاری می‌کرد و هر چه می‌خواست برای خدا بود.  

امام جمعه یزد در پایان سخنان خود با توجه به نزدیک شدن ماه رمضان، توصیه کرد: قبل از ورود به ماه رمضان دل‎هایتان را نسبت به هم و نسبت به کسانی که از آن‌ها ناراحتی دارید، مهربان کنید. آزردگی‎ها را از دل، بیرون کنید تا علاقه و عشق به خدا وارد دل شما شود.