استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

  

 
 بسته خبری جلسه هفتگی 7 اردیبهشت 98؛ با موضوع «منطق رفاقت7»

هیئت انصار ولایت دارالعباده یزد به منظور ارتقاء اندیشه دینی و انقلابی مخاطبین خود در حوزه‎های مختلف مراسم هفتگی، شنبه هفتم اریبهشت‌ماه را با حضور جمعی از مردم مؤمن دارالعباده یزد در حسینیه ارگ با برنامه‎های متنوع زیر برگزار کرد.

 

محفل اُنس با قرآن

تمسک به آیات نورانی و روشنگر قرآن در ابتدای مراسم با قرائت آیاتی از سوره توبه، توسط قاریان کلام وحی انجام شد.

 

شهید هفته

نام و یاد شهید مبارزه با استکبار «محمد منتظرقائم» زینت بخش این مراسم بود. 5 اردیبهشت ماه 1359 بعد از حمله نافرجام و مخفیانه آمریکا از طریق صحرای طبس فرمانده سپاه استان یزد به منظور بررسی جزئیات حادثه و به دست آوردن اسناد و مدارک این حمله، به محل اعزام شد. امّا بنی‎صدر خائن دستور بمباران منطقه را داد و در مکانی که دشمنان اسلام توسط لشکریان شن زمینگیر شده بودند، محمد منتظرقائم آسمانی شد و به فیض شهادت رسید.

 

کتاب هفته

در این مراسم مطالعه کتاب «طهارت روح» به گردآوری حسین واعظی‎نژاد به علاقمندان کتاب توصیه شد. این کتاب در 384 صفحه با روی آوردن به آثار علامه شهید مرتضی مطهری، زینت‎های دریای فکری ایشان را در معرض نمایش گذاشته است. قسمت عظیمی از آنچه در این کتاب آمده، مطالب و مباحث معلم شهید درباره پرستش، عبادت و نماز است.

 

منبر احکام

حجت‎الاسلام علی گلوردی در منبر احکام این هفته، احکام «نماز قضا» را بیان کرد. وی گفت: اگر فردی شک کند که اصلاً آیا نماز قضا دارد یا نه، در این حالت نمازی بر عهده‎اش نیست. اما اگر بر تعداد نماز قضا شک دارد، مثلاً نمی‎داند پنج شبانه روز نماز قضا دارد یا هفت شبانه‌روز، در این حالت باید مقدار کمتر را انجام دهد و با انجام آن تکلیفی بر او نیست امّا بهتر و شرط احتیاط آن است که مقدار بیشتر را انجام دهد.

وی ادامه داد: به این دلیل که بعد از نماز احساس کنیم نمازی که بجا آورده‎ایم چندان دلچسب نبوده یا حضور قلب نداشتیم جایز نیست نماز را اعاده کنیم مگر اینکه در صحت نماز شک داشته باشد.

حجت‌الاسلام گلوردی همچنین درباره ترتیب به جاآوردن قضای نمازهای یومیه گفت: ترتیب نمازهای قضا وقتی لازم است که آن نماز ترتیب داشته باشد مثلاً نماز ظهر و عصر، که اگر قضا کرده باید ترتیب در انجام قضای آن رعایت شود. امّا اگر نماز صبح امروز و نماز مغرب چند روز پیش را قضا کرده، رعایت ترتیب لازم نیست.

 

 

سخنرانی

حجت‎الاسلام مهدوی‎نژاد در موضوع منطق رفاقت(7)، برداشت‎های معنوی و عمیق نامه از 31 نهج‎البلاغه؛ به سخنرانی پرداخت و به ریزموضوعات ذیل اشاره کرد.

توصیه امیرالمؤمنین(ع) در برخورد با دشمن

دشمنی‌کُشی به جای دشمن‌کُشی

فواید ریشه‌کنی دشمنی

اولویت مؤمن در برخورد با دشمنِ محارب، هدایت است

نحوه برخورد حضرت علی(ع) با خوارج

رحم کردن پیامبر(ص) بر ابوسفیان

فرمول رفاقت از بیان امیرالمؤمنین علی(ع)

هنگام جدایی در رفاقت، همه راه‌های برگشت را نبندید

دورشدن جامعه از فضائل اخلاقی

دقت در لقمه حلال و حرام

رجب و شعبان، راه‌های هدایت الهی

امام حسین(ع) به دنبال هدایت دیگران

دستگیری امام حسین(ع) از حُر

امام حسین(ع) پیروز حقیقی میدان جنگ

تلاش امام حسین(ع) برای هدایت شمر

محبت حسین(ع) زمینه هدایت را فراهم می‎کند

 

روضه‎خوانی و مداحی

حجت‎الاسلام مهدوی‎نژاد ضمن اشاره‎ای به تشییع پیکر سوخته شهید مدافع حرم مجید قربانخانی، شهیدی که به واسطه امام حسین(ع) قدم در مسیر هدایت گذاشت، به تلاش‌های هدایتگرانه امام حسین(ع) تا آخرین لحظات در گودال قتلگاه گریز زد. سپس برادر محسن محمدی‎پناه درباره مصائب امام حسین(ع) در روز عاشورا به مداحی پرداخت و حاضران در حسینیه ارگ همراه با این مداحی، سینه‎زنی کردند.