اطلاعیه مراسم بعدی

 
 

 

استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

 

 

  

 
 

خطا
  • JLIB_DATABASE_ERROR_FUNCTION_FAILED


بسته خبری جلسه هفتگی 17 فروردین 98، موضوع «منطق رفاقت5»

هیئت انصار ولایت دارالعباده یزد، مراسم هفتگی خود را با حضور جمعی از محبان اهل‌بیت(ع)، شنبه هفدهم فروردین‌ماه در حسینیه ارگ برگزار کرد. این مراسم با سخنرانی حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد و با برنامه‌های مختلفی برگزار شد.

 

محفل انس با قرآن

دوستداران کلام وحی در این شب بر گرداگرد سفره قرآنی حلقه زدند و آیات 112 تا 169 سوره آل‌عمران را قرائت کردند. نونهالان نیز از این سفره بیبهره نماندند و با بیان دلنشین خود سوره‌هایی از این کلام نورانی را تلاوت کردند. پایان بخش این قسمت، هم‌خوانی سوره مبارکه قدر بود.

 

شهید مراسم

محفل این شب معطر به نام و یاد شهید شیخ نمر باقرالنمر بود. آیتالله نمر از فقهای شیعه در عربستان بود که در راه مبارزه با جنایات آل سعود، در دی ماه 1394به اعدام محکوم شد و به شهادت رسید. پس از اعدام، مقامات عربستان پیکر این عالم مبارز را به خانوادهاش تحویل ندادند.

 

منبر احکام

حجتالاسلام علی گلوردی در منبر احکام این مراسم به بیان احکام «زمان قضای نماز» پرداخت و گفت: نمازهای قضا سه دسته هستند؛ قضای نمازهای واجب یومیه، قضای نمازهای واجب غیریومیه که معروف‌ترین آن، نماز آیات است و قضای نمازهای مستحبی (به جز آن دسته که دلیل خاص دارند، مانند نماز عید غدیر و عید فطر) که می‌توان قضای آنها را بجا آورد، مانند نافله‌ها.

وی این قاعده کلی درباره زمان قضاشدن نمازها را خاطرنشان کرد که: هر نمازی، حتی اگر بتوانیم فقط یک رکعت آن را در وقت بخوانیم، آن نماز ادا محسوب میشود. اما اگر شک داریم که رکعت اول نماز، در وقت خوانده میشود یا نه، باید نماز را به نیت مافیالذمه بخوانیم. اگر مطمئن هستیم که یک رکعت کامل را نمی‌توانیم در وقت بخوانیم، باید نیت قضا کنیم.

حجت‌الاسلام گلوردی گفت: زمان قضای نماز صبح زمان طلوع آفتاب است. زمان قضا شدن نماز ظهر بین علما اختلاف است. بعضی از مراجع مثل مقام معظم رهبری، آیت‌الله بهجت، آیت‌الله مکارم، زمان قضای نماز ظهر را لحظه غروب آفتاب بیان می‌کنند و برخی از مراجع مانند حضرت امام(ره)، آیت‌الله نوری، آیت‌الله همدانی و زنجانی لحظه مغرب عنوان میکنند.

وی افزود: زمان قضاشدن نماز مغرب، نیمه شب شرعی است و کسی که مختار است و به خاطر فراموشی و مشغله نمازش به تأخیر افتاده، اگر به اندازه چهار رکعت (سه رکعت مغرب و یک رکعت عشا) تا نیمه شب شرعی وقت داشته باشد، باید به نیت «ادا» نماز مغرب و عشا را بخواند. اما اگر کمتر از چهار رکعت تا زمان نیمه شب شرعی زمان دارد، چون نماز مغرب دیگر قضا شده، باید اول نماز عشا را نیت «ادا» بخواند و بعد «قضای» نماز مغرب را بخواند و سپس به خاطر رعایت ترتیب نماز، احتیاطاً نماز عشا را «قضا» کند.

اما اگر کسی عمداً نمازش را تا نیمه‌شب به تأخیر انداخت و بعد پشیمان شد، به فتوای همه مراجع به جز آیت‌الله مکارم، باید نماز مغرب و عشا را به نیت «مافی‌الذمه» نمازش را بخواند ولی به فتوای آیت‌الله مکارم باید به نیت «قضا» بخواند.

وی افزود: اگر کسی مضطر بوده یا عذر شرعی برای اقامه نماز داشته، مثلاً کل زمان نماز را خواب بوده یا حالت بیهوشی داشته، چون مضطر بوده می‌تواند نمازش را به از نیمه شب شرعی تا لحظه اذان صبح، به نیت «مافی‌الذمه» بخواند.

 

معرفی کتاب

«حجاب سنگر زنان» اثری از سمیه اکبری‌فرد در سبد معرفی کتاب این هفته قرار گرفت. این کتاب درباره حجاب و آثار آن در زندگی فردی و اجتماعی زنان است و سعی دارد حجاب را از دیدگاه‌های مختلف تاریخی، قرآنی، روایی، فقهی و ... به مخاطب بشناسد. بخش‌های مختلف این کتاب شامل: حجاب در چرخش تاریخ، حجاب از منظر قرآن و روایات، حجاب و ارزش‌ها، آثار سوء بیحجابی و... می‌باشد.

 

سخنرانی

حجتالاسلام مهدوی‌نژاد در ادامه مباحث و برداشت‌های عمیق نامه31 نهج‌البلاغه، به تبیین «منطق رفاقت 5» با توجه به فرازهای نورانی این نامه پرداخت و به موضوعات زیر اشاره کرد.

خدمتگذار دوست و برادرت باش

محبت خود را به چه کسانی ابراز کنیم؟

تا چه حد به دیگران محبت و خدمت کنیم؟

سه قانون مهم در رفتار با دیگران از کلام امیرالمؤمنین(ع)

رفتار خوب و به جا موجب رشد فضائل اخلاقی

نهی از منکر علامه طباطبایی به شیوه احسن رفتار

انسان تا آخرین لحظه زندگی، قدرت تغییر دارد

رفتارهای خوب را بر خود تحمیل کنید

از وسوسه و فریب شیطان غافل نشو

اصل کار شیطان چیست؟

ریشه بسیاری از مشاجره‌ها و دعواها

در برابر بدی باید خوبی و گذشت داشته باشیم

معیار و ملاک انتخاب دوست

خداوند، رفیق اصلی همه ما

رفاقتهای خدا را چگونه حس کنیم؟

چگونه خود را برای یاری امام زمان(عج) آماده کنیم؟

مداحی و روضه‌خوانی

حجتالاسلام مهدوینژاد با اشاره به تاریخ حرکت غریبانه کاروان اباعبدالله الحسین(ع) در ماه رجب از مدینه، دل‌های عاشق حسین(ع) را با این کاروان همراه کرد. در ادامه حاضران در حسینیه ارگ همراه با مداحی مداح اهل‌بیت محسن محمدیپناه عشق و ارادت خود را آستان ملائک‌پاسبان اهل بیت(ع) ابراز کردند.