اطلاعیه مراسم بعدی

 
 

 

استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

 

 

  

 
 

خطا
  • JLIB_DATABASE_ERROR_FUNCTION_FAILED


بسته خبری جلسه هفتگی 10فروردین 98؛ با موضوع «منطق رفاقت4»

هیئت انصار هیئت انصار ولایت در راستای ارائه منظومه دینی و ارتقای سطح معنوی مخاطبین همزمان با ایام شهادت هفتمین نور امامت، امام موسی کاظم(ع)، محفل هفتگی خود را شنبه دهم فروردین‌ماه با محتوای زیر برگزار کرد.

 

 

محفل انس با قرآن

تلاوت آیات 78 تا 115 سوره آل عمران و همخوانی سوره واقعه توسط محبان اهل بیت(ع)، رزق قرآنی این مراسم بود.

 

شهید محفل

در راستای گرامیداشت قیام دهم فروردین و شهدای این واقعه انقلابی در سال 57، مراسم به نام شهید رضا نامدار، یکی از شهدای این قیام مزیّن شد. شهید نامدار هنگام تظاهرات علیه رژیم شاهنشاهی با اصابت تیر به سر و قلبش، به شهادت رسید و اولین شهید انقلاب یزد نام گرفت.

 

کتاب هفته

«احضاریه» تازه‌ترین رمان علی مؤذنی، نویسنده توانای معاصر است که خواندن آن به اهل کتاب توصیه شد. این داستان بر اساس سفر نویسنده به کربلا و شرکت او در پیاده‌روی اربعین نوشته شده است. این رمان با مضمونی دینی در رفت و برگشت بین گذشته و حال، روایتی از زندگی یک روزنامه‌نگار است که برای سفر به کربلا نه دعوت، بلکه احضار می‌شود.

 

منبر احکام

حجت‌الااسلام گلوردی در اولین منبر احکام سال جدید، به بیان شروط نیتِ قصد ده روزه برای مسافرت پرداخت. وی گفت: اگر کسی در محلی غیر از وطن خودش، ده روز کامل اقامت کند و از اول هم همین قصد را داشته باشد، حکم وطنش را دارد و باید نمازهای چهاررکعتی‌اش را کامل بخواند و و [اگر ماه رمضان است] روزه بگیرد.

وی در بیان شرط‌های قصد ده روز گفت: شرط اول این است که مدت اقامت ده روز یا بیشتر باشد و ایام مذکور متوالی باشد. اگر یک ساعت هم بین آن به مسافرتی رفت قصدش از بین می‌رود. شرط دوم: عزم و تصمیم جدی برماندن و اقامت داشته باشد. سوم: قصد و تصمیمش وابسته به شرط یا مسئله دیگری نباشد، مثلاً بگوید قصد ده روز می‌کنیم اما به شرط اینکه جای خوبی پیدا کنیم، اما اگر جای خوبی پیدا نکریم دو سه روز می‌مانیم و برمی‌گردیم که این قصد شرعی حساب نمی‌شود. چهارم اینکه: احتمال عقلایی به پیش آمدن عذر یا مانعی که مانع شود ده روز آنجا بماند وجود نداشته باشد.

وی ادامه داد: شرط پنجم اینکه فرد از ابتدا بداند که مدت اقامتش ده روز کامل خواهد بود. اگر از همان ابتدا صددرصد یقین ندارد، نمی‌تواند قصد کند. ششم: محلی که می‌خواهد ده روز در آنجا بماند مجموعاً یک مکان باشد، مثلاً قصد می‌کند در مشهد بماند اما می‌داند باید مسافرت‌هایی در داخل همین شهر داشته باشد. تا جایی که داخل یک شهر حساب می‌شود، می‌تواند قصد کند، اما اگر چند مکان محسوب شود، اگرچه در داخل یک استان باشد نمی‌تواند قصد ده روز کند. شرط هفتم: قبل از خواندن یک نماز چهار رکعتیِ ادایی از قصد خود برنگردد. چرا که از ابتدا که قصد کرد، حساب است اما قصد وقتی مستقر می‌شود که اولین نماز چهار رکعتی را بخواند.

 

سخنرانی هفته

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد در اولین جلسه هفتگی سال 98 در ادامه سلسله مباحث نامه 31 نهج‌البلاغه، ذیل موضوع منطق رفاقت(4) به ریزموضوعات زیر پرداخت:

تبدیل دشمنی به دوستی با احسن رفتار

رفیق همدم توست، نه نردبانی برای تو

رفاقت یکی از راه‌های تزکیه نفس و خودسازی

رفاقت برای غیرخدا، عیاشی‌ست نه رفاقت

پذیرفتن عذر دوست، یکی از راه‌های حفظ دوستی

لزوم ایجاد روحیه‌ عذرخواهی در مسئولین

عذرخواهی صادقانه سبب محبوبیت بیشتر

امام حسین(ع)، الگوی گاندی

خلع سلاح ارتش با شاخه گل

انسان قابلیت تغییر دارد؟!

لزوم تحمیل کردن عادت‌های خوب بر خود

خود را به چه چیزهایی عادت بدهیم؟

عادت بر انسان حکومت می‌کند

خوبی‌ها، اولش سخت اما بعد راحت است

سیره امام کاظم(ع) در برخورد با ناملایمات و دشمنی‌ها

 

روضه‌خوانی و سینه‌زنی

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد با بیان گوشه‌ای از آزارها و شکنجه‌های امام موسی‌کاظم(ع) دل‌های غم‌‌گرفته حاضران  را راهی کاظمین و سپس راهی قتلگاه کربلا کرد. در ادامه محبان اهل بیت(ع) با نوای برادر محمدی‌پناه به سینه‌زنی و عزاداری برای امام هفتم شیعیان و جد غریبش اباعبدالله(ع) پرداختند.