اطلاعیه مراسم بعدی

 
 

 

استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

 

 

  

 
 

خطا
  • JLIB_DATABASE_ERROR_FUNCTION_FAILED


به برکت انقلاب ایران، معارف اهل بیت(ع) به آخر جهان یعنی آرژانتین رسید

حجت‌الاسلام عبدالکریم پاز (رهبر شیعیان آرژانتین): ما به برکت انقلاب ایران با معارف اهل بیت(ع) آشنا شدیم./ شیعیان آرژانتین قبل از انقلاب نمی‌گفتند که شیعه هستند چون اگر کسی درباره دینشان سؤالی می‌کرد، چیزی بلد نبودند که بگویند./ در آرژانتین، دولت کاملاً نوکر آمریکاست، با این حال باز هم گرانی و فساد و ناامنی داریم.

 

 

در شب میلاد امیر مؤمنان حضرت علی(ع)، هیئت انصارولایت یزد مراسم جشنی در سه‌شنبه 28 اسفندماه در حسینیه ارگ برگزار کرد. در این مراسم حجت‌الاسلام عبدالکریم پاز، رهبر شیعیان آرژانتین درباره تأثیر انقلاب ایران در آرژانتین سخنرانی کرد.

 

به برکت انقلاب ایران با معارف اهل بیت(ع) آشنا شدیم

حجت‌الاسلام پاز با بیان اینکه ما به برکت انقلاب ایران با معارف اهل بیت(ع) آشنا شدیم، گفت: این انقلاب باعث شد معارف اهل بیت(ع) از محیط بسته نجف و قم و مشهد بیرون بیاید و در خاورمیانه و جهان گسترش یابد. [مثلاً] در لبنان قبل از انقلاب، روز تولد حضرت عیسی(ع) را جشن می‌گرفتند ولی به میلاد پیامبر(ص) و امیرالمؤمنین و اهل‌بیت(ع) اهمیتی نمی‌دادند اما الان به این صورت نیست و این اعیاد گرامی داشته می‌شود.

 

وضعیت جهان قبل از انقلاب اسلامی

سخنران مراسم در ادامه به بیان وضعیت جهان در قبل از انقلاب پرداخت و گفت: قبل از جنگ جهانی دوم، دنیا را به دو قطب شرق (شوروی) و غرب (آمریکا) تقسیم ‌کردند. این دو قطبِ قدرت، یک نقطه مشترک داشتند و این بود که هر دو سکولار بودند یعنی دین در جامعه نقشی نداشت یا به عبارت دیگر دین فقط نقش فردی داشت. افراد فقط برای ازدواج و مرگ به کلیسا و مسجد می‌رفتند و نباید دین در امور اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و... هیچ نقشی داشته باشد.

وی افزود: بعد از تقسیم جهان، امپراطور عثمانی [نماد جهان اسلام در قبل از انقلاب] را به چند کشور تقسیم کردند. ترکیه که قبله غرب شد. عربستان صعودی که اسلام آمریکایی داشت و ساخته دست خودشان بود و آمریکا پشتوانه او بود. دولت مصر هم، رئیس آن یک شخص نظامی بود که قدرت مستقل نداشت و انگلیس یا آمریکا او را تعیین می‌کردند. می‌ماند کشور ایران که دست شاه بود و به دنبال غربی‌کردن ایران بود. اینجا دست خدا به کمک آمد و یک نفر بدون ترس، بلند شد؛ فریاد کشید و ایران را نجات داد و به برکت این انقلاب، اسلام ناب و معارف اهل بیت(ع) به آخر جهان یعنی آرژانتین رسید.

 

آمریکا نه تنها به ما چیزی نمی‌دهد بلکه ثروت و امکانات ما را هم می‌گیرد

حجت‌الاسلام پاز در بخش دیگری از سخنان خود درباره مشکلات اقتصادی پیش‌رو گفت: رهبر عزیز در کتاب انسان250ساله، یکی از معانی امام را چنین می‌گوید: امام کسی است که ثروت عمومی را افزایش می‌دهد. بنابراین در برابر مشکلات اقتصادی نباید به سمت آمریکا و اروپا و عراق بروید، بلکه باید به سمت امامتان بروید چون یکی از کارهای امام این است که ثروت را افزایش می‌دهد، شما را غنی و خودکفا می‌کند. به قول رهبر باید به قدرت و امکانات و توانایی‌های خود تکیه کنیم نه کشورهای غربی.

وی با بیان اینکه آمریکا نه تنها به ما چیزی نمی‌دهد بلکه [ثروت و امکانات] ما را هم می‌گیرد، اظهار کرد: الان در آرژانتین، دولت کاملاً نوکر آمریکاست، با این حال باز هم گرانی و فساد و ناامنی داریم. همان راهی را رفتیم که یک عده فکر می‌کنند اگر این راه را بروند، مشکلات اقتصادیشان حل می‌شود ولی در آرژانتین ما این راه را رفتیم و درست نشد.

وی با بیان اینکه این انقلاب معجزه بود، افزود: یکی از این دلایل معجزه‌بودن انقلاب این است که هر کاری کردند تا آن را از بین ببرند ولی نتوانستند و هر چه بیشتر برای نابودی آن تلاش می‌کنند، عظمت این انقلاب بیشتر می‌شود.

 

تأثیر انقلاب ایران در آرژانتین و آمریکای جنوبی

رهبر شیعیان آرژانتین در ادامه به تأثیر انقلاب اسلامی ایران بر روی جهان، به ویژه کشور خودش آرژانتین پرداخت و گفت: شیعیان آرژانتین، مهاجران لبنانی و سوری هستند که چون دشمنان نمی‌گذاشتند شیعیان با نجف ارتباط داشته باشند، به مرور زمان عقاید آنان تغیر کرد. مثلاً نسل اول شیعیان لبنانی قبل از انقلاب، حجاب داشتند اما در نسل دوم کمتر شد و به مرور زمان در نسل سوم حجاب برداشته شد.

شیعیان آرژانتین قبل از انقلاب نمی‌گفتند که شیعه هستند چون اگر کسی درباره دینشان سؤالی می‌کرد، چیزی بلد نبودند که بگویند. آن‌ها فقط می‌دانستند علی(ع) بر حق است، اینکه یعنی چه علی(ع) بر حق است، نمی‌دانستند. همچنین فقط می‌دانستند که نباید خوک و شراب بخورند، چیز دیگری بلد نبودند. سطح معرفت آنان در همین حد بود.

وی افزود: اگر انقلاب نمی‌شد چند سال بعد، همین حد اعتقاد هم نابود می‌شد و شیعیان، یا مسیحی می‌شدند یا به ادیان دیگر روی می‌آوردند اما با وقوع انقلاب اسلامی، شیعیان مجدداً به معارف اهل بیت(ع) برگشتند و با اسلام ناب آشنا شدند.  

حجت‌الاسلام پاز اظهار کرد: بعد از وقوع انقلاب، شیعیان آرژانتین، امام خمینی را امام خودشان می‌‌دانستند و وقتی سفیر ایران به سفارت آرژانتین آمد به استقبال او رفتند. سفیر ایران سیدی به نام آقای سالاری بود که نمازخواندن را به مردم یاد ‌داد و اینگونه  از صفر [یادگیری معارف اهل بیت(ع)] را شروع کردیم و اولین مسجد در آرژانتین را ساختیم. در ادامه اولین روحانیون و طلاب را پرورش دادیم. اولین شبکه تلویزیونی، اولین مدرسه، اولین قبرستان [مسلمانان]، اولین فدراسیون، اولین انجمن زنان، اولین برنامه رادیو، اولین انتشارات و... را ایجاد کردیم. این همه برکت، در طی چهل سال در یک جامعه‌ای که به حالت مرده بود، انجام شد.

 

امید جهانی به انقلاب ایران

وی با بیان اینکه وقتی حضرت عیسی(ع) بیاید امام مهدی(ع) را به مسیحیان معرفی می‌کند و مسیحیان فوج فوج مسلمان می‌شوند؛ گفت: همانطور که شیعیان برای آمدن امام مهدی(ع) آماده می‌شوند، مسیحیان هم باید اصلاحاتی در خود ایجاد کنند و آمادگی برای آمدن حضرت عیسی داشته باشند. الان ما در آرژانتین چنین مسیحیانی داریم که به اسلام و ایران اشاره می‌کنند و می‌گویند این حق است. حتی برخی از مقامات بالای کلیساهای مسیحی به حضرت آیت‌الله مصباح گفتند که امید ما به شماست، شما پرچم انبیا را بلند کردید. آیت‌آلله مصباح هم در کتاب خود چنین نوشتند که ما هیچ جایی در دنیا، مثل آمریکای لاتین، زمینه برای پذیرش اسلام ندیدیم. لذا شما پرچم اسلام را بلند کردید و استکبار، دیوانه شد و مظلومان خوشحال شدند و چقدر به شما امید دارند.