اطلاعیه مراسم بعدی

 
 

 

استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

 

 

  

 
 

خطا
  • JLIB_DATABASE_ERROR_FUNCTION_FAILED


بسته خبری جشن میلاد امیرالمومنین علی(ع) با سخنرانی رهبر شیعیان آرژانتین

هیئت انصار ولایت دارالعباده، به مناسبت میلاد امیرالمؤمنین علی(ع)، مراسم جشنی در شامگاه سه‌شنبه 28 اسفندماه با برنامههای مختلف و مسرت‌بخش زیر در حسینیه ارگ برگزار کرد.

 

 

محفل انس با قرآن کریم

گسترده‌شدن سفره قرآن و برکت‌جویی حاضران با تلاوت آیاتی از سوره آل‌عمران و جمع‌خوانی سوره مبارکه «انسان»؛ سوره‌ای که در شأن امیرالمؤمنین(ع) و خانواده ایشان نازل شده است.

 

معرفی شهید

محفل، به نام و یاد شهید محمدحسین میرجلیلی مزیّن و معطر شد. این شهید معظم در 26/12/63 در شرق دجله به خیل شهدای دفاع مقدس پیوست.

 

منبر احکام

حجت‌الاسلام گلوردی با توجه به قرارگرفتن در آستانه اعتکاف رجبیه به بیان برخی از احکام آن پرداخت. وی با بیان اینکه اعتکاف یک نوع عبادت است و نیاز به قصد قربت دارد گفت: اگر نیتِ اعتکاف به قصدِ عبادت نباشد، اعتکاف محسوب نمی‌شود. لذا انجام اعتکاف به دلیل حضورداشتن در کنار دوستان یا انجام مباحثات علمی و تحقیقی صحیح نیست. 

وی تأکید کرد: به فتوای حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) زمان شروع اعتکاف لحظه اذان صبح 13 رجب است که فرد باید در آن هنگام در مسجد حضور داشته باشد و همان لحظه نیت اعتکاف کند ولی به فتوای آیت‌الله مکارم اگر کسی قبل از اذان صبح در مسجد باشد و نیت اعتکاف کند، از همان لحظه اعتکاف وی آغاز شده و حق خروج از مسجد را ندارد.

حجت‌الاسلام گلوردی با بیان اینکه یکی از شروط اعتکاف، روزه گرفتن است، گفت: اگر کسی نتواند شرعاً روزه بگیرد، نمی‌تواند معتکف شود. همچنین اگر شخصی روزه واجب داشته باشد، نمی‌تواند روزه مستحبی بگیرد و باید ابتدا نیت روزه قضا را نماید. وی درباره شرایط زمانی و مکان اعتکاف هم توضیحاتی بیان کرد.

 

سخنرانی

حجت‌الاسلام عبدالکریم پاز، رهبر شیعیان آرژانتین، سخنران ویژه این شب بود. وی به بیان نقش انقلاب اسلامی در گسترش معارف اسلامی در آرژانتین طی ریزموضوعات زیر پرداخت:

-‌ بیان وضعیت جهان، قبل از انقلاب اسلامی

-‌ وضعیت جهان اسلام هنگام تقسیم دنیا به دو قطب شرق و غرب

-‌ معنای کلمه «امام» از لسان رهبر معظم انقلاب

-‌ تعریف امامت و جایگاه آن

-‌ هدف انقلاب اسلامی از نظر امام خمینی(ره)؛ اهتزاز پرچم لااله‌الاالله در کل جهان

- ‌جهانی شدن مبارزات انقلاب ایران

- رفتن به سمت امام در هنگام مشکلات اقتصادی

-‌ بیان گوشه‌ای از زیاده‌خواهی‌های آمریکا

-‌ دوات آرژانتین نوکر آمریکاست

-‌ وجود گرانی و تورم و فساد در آرژانتین

-‌ تأثیر انقلاب اسلامی در آرژانتین و آمریکای جنوبی

-‌اگر انقلاب ایران نبود، شیعیان آرژانتین به بن‌بست می‌رسیدند

-‌ امام خمینی(ره) رهبر شیعیان آرژانتین هم هست

-‌ اعتراف مسیحیان به حق‌بودن انقلاب ایران

-‌ امید شیعیان دنیا به انقلاب ایران

-‌ نزدیک بودن شکست آمریکا در ونزوئلا

 

مولودی‌خوانی و مدیحه‌سرایی

در شب میلاد مولود کعبه، محبان و شیعیان امیرالمؤمنین(ع) با نوای مداح نوجوان، علی حیدری عشق و ارادت خود را به حضرت اظهار کردند. در ادامه محسن‌محمدی‌پناه با اشعار شورانگیز و نوای دل‌انگیز خود لحظات شادبخشی را برای دلدادگان ابالائمه(ع) رقم زد. شعر «فقط حیدر بر این عالم، شاه بُوَد»، «به تو مستان لقب ساقی کوثر دادند»، «یدالله فوق ایدیهم» از جمله اشعاری است که کربلایی محمد‌پناه همراه با کف‌زنی حاضران اجرا کرد.