استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

  

 
 

خطا
  • JLIB_DATABASE_ERROR_FUNCTION_FAILED


شیعیان را با دو ویژگی بشناسیم

آیت‌الله سیدعلیرضا حیدری: یک نماز جماعت بهتر از چهل سال نماز فرادی است./ نباید عزاداری فاطمیه کمتر از عاشورا باشد، بلکه باید قوی‌تر باشد./ شرط شفاعت حضرت زهرا(س) داشتن ولایت است.

 

 

مراسم شهادت حضرت صدیقه کبری، فاطمه زهرا(س)، شنبه بیستم بهمن 97 به میزبانی هیئت انصار ولایت دارالعباده در حسینیه ارگ برگزار شد. در این محفل ماتم، آیت‌الله سیدعلیرضا حیدری به سخنرانی پرداخت و سپس حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد و کربلایی محسن محمدی‌پناه مرثیه‌سرایی و مداحی کردند.

آیت‌الله سیدعلیرضا حیدری با بیان روایتی از امیرالمؤمنین(ع) درباره نشانه‌های شیعه گفت: در شیعه باید دو نشانه باشد، «مواظبت بر اوقات نماز» و «خدمت به مردم».

وی با تأکید بر اهمیت اقامه نماز به صورت جماعت گفت: خواندن هر نماز به جماعت بهتر از چهل سال نماز فرادی است. اگر گاهی اقامه نماز جماعت امکان نداشت، باید مواظبت شود که در اول وقت خوانده شود.

سخنران مراسم در بیان ثواب و ارزش نماز اول وقت گفت: به ازای هر رکعت نماز اول وقت، دو هزار ثواب ثبت می‌شود و اگر در آخر وقت خوانده شود، ثوابی که داده می‌شود به اندازه همان یک رکعت نماز است. روایت دیگری آمده ملک‌الموت روزی سه بار در موقع اذان به انسان سرمی‌زند، اگر دید فرد در حال مهیا کردن مقدمات نماز است وقتی برای قبض روح می‌آید، می‌گوید هر وقت او را دیدم در حال انجام مقدمات نماز یا مسجد بود حالا نوبت من است که راحت روحش را بگیرم.  

وی کوتاه شدن عمر را یکی از عواقب وحشتناک ترک نماز دانست و گفت: همة خدمت‌ها و اعمال، با نماز قبول است.

آیت‌الله سیدعلیرضا حیدری در توضیح دومین نشانه شیعه افزود: بعد از واجبات، بهترین عبادت، خدمت به مردم است؛ و در این خدمت، پدر و مادر، و بعد زن و فرزند در اولویت هستند.

وی در ادامه به داستان کمک‌کردن امیرالمؤمنین به همسرش در خانه اشاره کرد و گفت: رسول خدا(ص) وقتی دید که حضرت علی(ع) در خانه کمک می‌کند، گفت: یا ابالحسن! آنچه می‌گویم امر خداست، مردی که یک ساعت در خانه کار کند، مثل این است که هزار حج به جا آورده، هزار عمره انجام داده، هزار مریض عیادت کرده، هزار برهنه پوشانده، هزار گرسنه سیر کرده، هزار سکه طلا به فقیر داده، هزار گوسفند به فقیر داده، هزار بار تورات و فرقان و زبور خوانده است و... حضرت تا 24 مورد ثواب برای این کمک بیان کردند.

سخنران مراسم در ادامه با بیان برخی از مصادیق اختلافات خانوادگی، مردان را به خوش‌رفتاری با همسران و کمک کردن به آنها در منزل توصیه کرد. همچنین روایاتی از فضیلت‌ها و ثواب‌ خدمات زن به شوهر را خاطرنشان کرد و زنان را به خوش‌رفتاری در خانه توصیه کرد.

آیت‌الله سیدعلیرضا حیدری در بخش دیگر سخنرانی خود با اشاره به جایگاه عظیم حضرت زهرا(س) در دنیا و محشر گفت: نباید عزاداری فاطمیه کمتر از عاشورا باشد، بلکه باید قوی‌تر باشد.

وی به مهریه حضرت زهرا(س) که شفاعت امت بود اشاره کرد و افزود: حضرت زهرا(س) همه را شفاعت می‌کند، دوستانِ شیعیان را هم شفاعت می‌کند؛ منتها شرط آن داشتن ولایت است. بهشت فقط مالِ کسانی است که ولایت امیرالمؤمنین(ع) را دارند.

این عالم بزرگوار سخنان خود را با ذکر مصیبت‌های جانسوز بی‌بی دو عالم، حضرت زهرا(س) به پایان برد.