استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

  

 
 

خطا
  • JLIB_DATABASE_ERROR_FUNCTION_FAILED


بسته جامع خبری جلسه هفتگی 13 بهمن ماه 97، با عنوان«منطق‌الخیر 15» و موضوع «مرکب لجاجت»

هیئت انصار ولایت دارالعباده یزد، به منظور ارتقای اندیشه‌های دینی و افزایش سطح معرفتی مخاطبان خود، مراسم هفتگی شنبه سیزده بهمن‌ماه 97 را همزمان با ایام الله دهه فجر و هفته آخر ایام فاطمیه، در حسینیه ارگ برگزار نمود. این مراسم شامل برنامه‌ها و بخش‌های متنوع زیر بود

 

 

محفل قرآن

حسن طلیعه و تبرک محفل با قرائت آیاتی از سوره بقره و همخوانی سوره واقعه، اهداء ثواب تلاوت به روح امام و شهدا خصوصاً شهید مراسم

 

کتاب هفته

کتاب این هفته به مناسبت ایام الله دهه فجر، کتاب لحظه های انقلاب نوشته محمود گلابدره بود. کتاب لحظه‌های انقلاب به شکل گزارش نویسی است و به معنای واقعی تلفیقی از روایت و قصه نویسی دارد و نکته قوی که در این کتاب مشاهده می‌شود نزدیک بودن به واقعیات است. این کتاب مستند گونه‌ای است از لحظه‌های اسطوره‌ای انقلاب مردم ایران که نویسنده با تمام گوشت و خون و عصب خود شخصاً آزموده است. نویسنده سعی کرده با حفظ امانت و صداقت، تا آن‌جا که خود ناظر عینی حوادث بوده وقایع انقلاب را نقل کند. این کتاب همه انقلاب نیست و پیش از 17 شهریور و تا انتصاب بازرگان ادامه دارد و تصویرسازی زیبایی دارد که ما را به آن روزگار می‌برد. 

 

شهید مراسم

گرامیداشت یاد شهید عباس ضیاء قاسمی، شهید دوران انقلاب به مناسبت ایام الله دهه فجر؛ این شهید معزز درهجده دیماه 57 درحالی که هنوز 24 بهار عمرش را طی می‌‌کرد در میدان آزادی، در درگیری‌ با مأموران حکومت با تیر مستقیم ساواک به شهادت می‌رسد.

 

منبر احکام

حجت‌الاسلام علی گلوردی در ادامه احکام نماز مسافر  به بیان شرایط سفر شرعی و سفر معصیت پرداخت: وی با اشاره به شرایط بیان شده در جلسه قبل(مسافت و قصد سفر) شرایط دیگر را توضیح داد. شرط سوم این است که تصمیم فرد ادامه داشته باشد و عوض نشودو هر زمان که قصدش عوض شد نماز کامل است شرط چهارم این است که در مجموع هشت فرسخ به وطن دوم و اقامتگاه ده روزه برخورد نکند. شرط پنجم سفر معصیت است وی در تعریف سفر معصیت گفت: پنج حالت وجود دارد که سفر معصیت می‌شود: 1-خود نفس سفر حرام باشد مثل سفر غیر واجب زن بدون اجازه شوهر؛ فرار ازجهاد؛ مسافرت فرزند بدون اجازه والدین البته اگر مورد آزار و اذیت والدین باشد. اگرمنع غیر شرعی باشد سفر صحیح است 2- خود سفر حرام نیست ولی هدف از سفر معصیت است مثل سفر برای دزدی و تجارت ربوی3- در ضمن سفر کار حرام انجام دهد که شرایط خاص دارد و با یک گناه و ابتلا به حرام سفر معصیت نمی شود4- وسیله سفر حرام باشد که در این جا اختلاف فتوا وجود دارد که به فتوای امام و مقام معظم رهبری سفر معصیت نیست و نماز شکسته است. به فتوای آیت‌الله مکارم باید نماز را هم شکسته و هم کامل بخواند. 5- سفر ضد کار واجب است که به واسطه انجام سفر واجب فوت شود البته اگر غرضش فوت واجبباشد نمازش کامل است ولی اگر اتفاقی واجب  فوت شد نمازش شکسته است و مسافر محسوب می شود.

 

سخنرانی

 حجت‌الاسلام مهدوی نژاد در ادامه سلسله مباحث تدبر در نامه 31 نهج‌البلاغه، با موضوع منطق‌الخیر(15) با عنوان مرکب لجاجت، به بیان ویژگی‌ها و دلایل این رذیله اخلاقی پرداخت که با ریزموضوعات ذیل همراه بود:

-لجاجت ریشه همه گرفتاری‌ها

-معنای لجاجت

-لجاجت مولود کبر و غرور

- کینه‌توزی، حسادت و حقارت‌های درونی رویشگاه‌های لجاجت

-اثبات شخصیت لجوج با لجاجت خود

-اصل لجاجت روی موضع باطل

- تفاوت استقامت با لجاجت

-لجاجت بازی دو سر باخت

-ویرانگری ثمره لجبازی است

-لجاجت ایجابی و یا سلبی است

-تشبیه قرآن به کور و کربودن آدم لجوج در برابر استدلال

-تبعیت کورکورانه و جهالت، استکبار و خودنمایی کردن و متفاوت بودن از عوامل لجاجت

-تعصب از اخلاق جاهلیت است

- کرنش انقلابی در مقابل حق

- استکبار نشان دهنده وجود کفر در انسان

-چهره کبر و غرور با لجاجت مشخص می‌شود

- علائم اهل لجاجت:علاقه نداشتن به شنیدن استدلال، اهل حرف زدن و پرخاش

- کمال گرایی نابجا و غیر معقول، نقد پذیر نبودن و زودرنج بودن از دلایل لجاجت

- ارائه راهکار در ارتباط با آدم لجوج

-لزوم مهارت ارتباط با آدم‌های لجوج

-کاربرد این مهارت در تربیت فرزندو دعواهای زناشویی

-مهارت ارتباط‌گیری امیرالمؤمنین(ع) با آدم‌های لجوج عصر خود

- تفرقه و ایجاد شکاف، آثار لجاجت

-شجاعت و اقرار آیت‌الله گلپایگانی در تدریس اشتباه

- عدم خودسازی آدم لجباز

-مخالفت با نفس؛ راه علاج لجاجت

-در‌آمدن تحت ولایت اهل‌بیت(ع) مهمترین راه زدودن همه رذایل

-روگرداندن از لجوج و گرفتار کردن لجوج به بلا، شیوه قرآن

-نشانه لجبازی اهالی مدینه

-رفتار پیامبر(ص) موقع لج لجباز در لحظه وفات

- جمله حضرت علی(ع) در یاد حضرت فاطمه(س)

- وقتی با نگاه به کسی غم می‌رود که لج نکرده باشد

- نگاه کردن به آدم‌های لجوج غم آور است

-ذکر مصایب و توسل به فاطمه زهرا(س)

-لجاجت لجوجان در کربلا

 

روضه و مداحی

روضه خوانی حجت‌الاسلام مهدوی نژاد در مصایب حضرت زهرا(س) با موضوع لجاجت لجوجان اهالی مدینه و مداحی کربلایی محسن محمدی پناه با نوای "یا فاطمه الزهرا" و....دلهای آماده عزاداران مادر سادات را لحظاتی راهی مدینه نمود. استغاثه به امام زمان(عج) با نغمه "یابن الزهرا" پایان این بخش مراسم بود.

 

نماهنگ و کلیپ

گزیده ای از سخنان حاج حسین یکتا در مورد تصدیق سخن امام راحل(ره) و عملی شدن وعده ایشان در مورد عاقبت اسراییل و آمریکا؛ اگر زمان جنگ پشت دیوار بصره می‌جنگیدیم الآن پشت دیوار‌های بیت‌المقدس می‌جنگیم.