استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

 

 

  

 
 فاطمیه 1397(1440) / شب پنجم: قرآن حضرت زهرا(س) را در قرآن به عنوان خیرکثیر معرفی کرده

هیئت انصارولایت دارالعباده یزد، پنجمین و آخرین شب از مراسم عزاداری حضرت زهرا(س) را، سوم بهمن ماه در حسینیه ارگ برگزار کرد. حجت‌الاسلام زارع‌زاده سخنران این شب به بیان برخی از فضایل اهل‌بیت(ع)، بویژه حضرت زهرا(س) پرداخت که خلاصه‌ای از سخنان وی بدین شرح است.

 

حجت‌الاسلام زارع‌زاده با توجه به مناسبت ایام فاطمیه گفت: اظهار ارادت به اهل‌بیت(ع) یک وظیفه قرآنی است با توجه به این آیه قرآن که می‌فرماید: «قُل لَّا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبَى»[1]، همه وظیفه داریم نسبت به حضرت زهرا(س) اظهار مودت کنیم و در ایام شادی اهل‌بیت(ع)، شاد باشیم و در ایام عزاداری ایشان، عزادار باشیم و در کنار این اظهار محبت‌ها، باید بیشتر درمورد یادگرفتن از اهل بیت صحبت شود، حضرت زهرا چه ویژگی‌هایی داشتند؟ امروزه بیشتر احساس نیاز می‌شود که اهل بیت را الگوی خود قرار دهیم به ویزه حضرت زهرا(س).

سخنران مراسم گفت: اگر می‌خواهید سبک زندگی اسلامی که مورد تأکید است را داشته باشید، زندگی اهل‌بیت(ع) را الگوی خود قرار دهیم. اگر این کار صورت بگیرد زندگی ما بهتر می‌شود. در یکی از عروسی‌های اهل سنت، این عروسی بخش‌های مختلفی داشت که یک بخش آن سخنرانی یک عالم دینی بود، اگر ما اینکار را انجام دهیم می‌گویند عروسی ما روضه شده است! یکی از نکاتی که این عالم سنی گفت این بود که اگر اسلام را در زندگی پیاده کنیم، زندگی سالمی خواهیم داشت.

اهل بیت اسلام مجسم هستند، برای داشتن روح و روان سالم و یک جسم سالم باید اینها را الگو قرار دهیم. یکی از همسران پیامبر وقتی می‌خواهد درباره اخلاق پیامبر صحبت کند می‌گوید ایشان قرآن مجسم است. امروز رفتار اهل‌بیت برای داشتن زندگی سالم برای ما الگو است.

ایشان برای بیان ویژگی‌های حضرت زهرا(س) به آیات سوره هل اتی اشاره کرد و گفت: نکات خوبی درمورد حضرت زهرا(س) در این سوره آمده است. یک نکته را عرض می‌کنم: قرآن کریم حضرت زهرا(س) را کوثر معرفی کرده است، «إِنَّا أَعْطَيْنَاكَ الْكَوْثَرَ»[2]؛ خیرکثیر به تو عطا کردیم. وجود حضرت زهرا(س) برای مردم خیر کثیر هست، در مورد حضرت عیسی(ع) هم این نکته وجود دارد، وقتی حضرت مریم فرزند خود را نزد قوم خود آورد، به ایشان عرض شد چیز عجیبی با خود آورده‌ای! «يَا أُخْتَ هَارُونَ مَا كَانَ أَبُوكِ امْرَأَ سَوْءٍ وَمَا كَانَتْ أُمُّكِ بَغِيًّا»[3]؛ ای خواهر هارون تو که مادرت و پدرت بدکاره نبود (اینجا تهمت زدند به حضرت مریم)

حضرت مریم برادری به نام هارون داشته که آلوده دامن بوده است و اینگونه تهمت می‌زدند، حضرت مریم به بچه اشاره کرد و آنها گفتند ما را مسخره کردی؟! آیا بچه در گهواره می‌تواند صحبت کند؟! حرفهایی که حضرت عیسی در گهواره زد، حرفهایی است که خدا به او یاد داده است و از روی حساب است. ابتدا به بنده بودن خودش اشاره می‌کند و بعد درمورد کتاب، حضرت عیسی فرمود: «إِنِّي عَبْدُ اللَّهِ آتَانِيَ الْكِتَابَ وَجَعَلَنِي نَبِيًّا * وَجَعَلَنِي مُبَارَكًا أَيْنَ مَا كُنتُ ...»[4]؛ من بنده خدا هستم و پیغمبر و خدای عالم من را مبارک گردانیده هرکجا که باشم. امام صادق(ع) فرمودند: در اینجا «مُبَارَكًا أَيْنَ مَا كُنتُ» اینکه حضرت عیسی فرمود خداوند من را مبارک گردانید هرکجا باشم، یعنی من را بسیار مبارک و پرسود و منفعت آفرید هرکجا که باشم. این یک اصل در قرآن است. خدا به عیسی بن مریم یاد داد که اینگونه از عصمت و پاکی مادرت دفاع کن.

حجت‌الاسلام زارع‌زاده در ادامه بیان فضیلتهای حضرت زهرا(س) گفت: وجود بعضی مبارک است، حضرت زهرا(س) اینگونه است، خود پیامبر وجودش مایه خیر و رحمت و برکت است. هرکسی در حد ظرفیت وجودی خودش می‌تواند به گونه‌ای زندگی کند که وجودش مایه خیر باشد. یکی از کسانی‌که در شیخان قم دفن هست، زکریابن آدم است که از شاگردان امام رضا(ع) است و از امام اجازه گرفت که شهر دیگری زندگی کند و قم نباشد، که امام به او اجازه ندادند و فرمودند همان گونه‌ای که بواسطه پدرم موسی‌بن جعفر عذاب از مردم بغدا