استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

  

 
 

خطا
  • JLIB_DATABASE_ERROR_FUNCTION_FAILED


با چه کسانی همنشین باشیم؟

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد: انسان یک موجود اثرپذیر است، هم جسم انسان و هم روحش از محیط پیرامون اثر می‌پذیرد / انسان می‌تواند از ویژگی اثرپذیری خود، برای رشد درخت معرفت در وجودش استفاده کند / شیطان تلاش می‌کند تا زشتی‌های اهل شر را بپوشاند و ضعف‌های مؤمنین را بزرگ کند./ انسان طبیعتاً با هر گروهی باشد، نسبت به حساسیت‌های آن گروه متعهد می‌شود و احساسات مشترک با آن گروه پیدا می‌کند

 

 

 هیئت انصار ولایت دارالعباده یزد، مراسم هفتگی 26 آبان ماه را همزمان با سالروز نهم ربیع‌الاول و آغاز امامت حضرت ولی‌عصر(ع)، با حضور جمعی از شیعیان و منتظران آن حضرت در حسینیه ارگ برگزار کرد.

در این مراسم حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد در ادامه شرح نامه 31 نهج‌البلاغه با عنوان «منطق‌الخیر 5» به بیان اثرات همنشینی و رفاقت با اهل خیر و اهل شر پرداخت.

 

سخنی ساده، اما عمیق!

وی در ابتدای سخنان خود با قرائت فرازی از نامه امیرالمؤمنین(ع) به فرزند بزرگوارشان امام حسن مجتبی(ع)، عنوان کرد: حضرت در این فراز می‌فرمایند: «قارِنْ اَهْلَ الْخَیْرِ، تَکُنْ مِنْهُمْ، و َبایِنْ اَهْلَ الشَّرِّ تَبِنْ عَنْهُمُ»، به اهل خیر نزدیک شو، یکی از آنها می‌شوی و از اهل شر دور شو تا یکی از آنها نشوی. این سخن ظاهراً یک حرف ساده است، ولی مانند همه کلمات اهل‌بیت(ع) عمقی دارد که اگر استخراج شود، انسان حیات معنوی پیدا می‌کند.

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد به یک قانون که نه تنها در امور معنوی، بلکه در طبیعت هم صدق می‌کند، اشاره کرد و گفت: جایی که آب هست، اطرافش سرسبزی و طبیعت و زندگانی است، حتی در مراتع شمالی، کوهستان‌ هم که از سنگ است، چون در جوار دریا و آب قرار گرفته، پوشیده و سرسبز است یا آن جایی که نور آفتاب است، گرما و تحرک زیاد است، در غارها یا جاهایی که آفتاب نمی‌تابد، حیات کمتری وجود دارد. در قطب‌ شمال و جنوب چون کمتر در معرض تابش مستقیم نور آفتاب است، یخبندان است و زندگی به سهولت اتفاق نمی‌افتد. مشخص است که شما وقتی در همین عالم طبیعت، نزدیک یک محیط خوب زندگی کنید، بهره می‌برید، نزدیک یک محیط بد هم زندگی کنید تأثیر همان محیط را می‌بینید. این مسئله هم در امورات مادی دنیاست و هم در امورات معنوی و اخلاقی و روحی. لذا امیرالمؤمنین(ع) می‌فرمایند: اگر می‌خواهی تو هم آباد و سرسبز شوی، اگر می‌خواهی احیا شوی و ‌اهل معنویت و خیر شوی، همنشین اهل خیر باش.

 

هم جسم و هم روح انسان، اثرپذیر است

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد در ادامه خاطرنشان کرد: انسان یک موجود اثرپذیر است، هم جسم انسان و هم روحش از محیط پیرامون اثر می‌پذیرد. مثلاً کسانی که در کویر و مناطق آفتابی زندگی می‌کنند، معمولاً پوست صورتشان تیره است و کسانی که در مناطق سرسبز زندگی می‌کنند، معمولاً رنگ پوستشان روشن‌تر است. وقتی حتی پوست انسان هم متأثر از پیرامون خود است، روح که حساس‌تر است واضح است که تأثیر می‌پذیرد.

وی افزود: اگر کسی از شما بدگویی کند و به گوش شما برسد، ناراحت نمی‌شوید؟! وقتی ناراحت و عصبانی شدید، فشار خونتان بالا نمی‌رود؟! پس جسم و روح انسان اثرپذیر است. انسان می‌تواند از ویژگی اثرپذیری خود، برای رشد درخت معرفت در وجودش استفاده کند. حضرت می‌فرمایند: با اهل خیر همنشین باش، تا مثل آنها شوی و از انسان‌های شر دوری کن تا مبتلا به بدی‌های آنها نشوی. اگر از محیط‌های بد و انسان‌های بد فاصله گرفتی، کم‌کم رذائل در وجود تو کم می‌شود، اما محیط‌ها و انسان‌های بد، رذائل را در وجود تو رشد می‌دهد.

 

ببینید با چه کسی رفاقت می‌کنید...

سخنران مراسم سپس با بیان اینکه انسان بیش از اینکه از گفتار اطرافیانش اثر بگیرد، از رفتار و شخصیت آنها اثر می‌پذیرد، عنوان کرد: ببینید با چه کسانی رفاقت می‌کنید. گمان نکنید نماز خواندن و هیئت رفتن به تنهایی دردی از شما دوا می‌کند، چون گاهی هیئت شما را بیدار می‌کند، اما همین که بیرون می‌روید، رفیق [نااهل‌تان] نمی‌گذارد خوب باشید. موانع را بردارید تا [آن کار خوبتان] اثر کند. ممکن است از کسی خوشتان بیاید، ولی این شخص اهل شر است؛ از او فاصله بگیرید! حضرت امام عصر(ارواحنا فداه) به جناب علی‌بن‌مهزیار فرمودند: رفقایت را عوض کن! تازه علی‌بن‌مهزیار که رفیق شَرّ نداشت، ولی فرمودند: رفقایت را عوض کن. رفیق به معنی کسی است که بیشتر با او دمخور هستی، وگرنه مؤمنین که همه با هم ارتباط دارند. انسان باید مراقب باشد به چه کسی نزدیک می‌شود.

وی این نکته را هم یادآور شد که البته اگر هم دیدید کسی با افرادی رفاقت می‌کند که ظاهرالصلاح نیستند، حق ندارید سریع قضاوت کنید. گاهی می‌دیدند مرحوم سیدمهدی قوام پیش زنان بدوضع و بی‌حجاب می‌رود و با آنها صحبت می‌کند. می‌گفتند: سید مهدی هم... بعد از فوت ایشان متوجه شدند، ایشان می‌رفته پول چند شب منبر رفتن خود را به این زن می‌داده و می‌گفته: این پول را بگیر و به خاطر پول گناه نکن! در چنین مواردی هم نباید سوءظن داشت.

 

مؤمن در کجا باید حساس باشد؟

سخنران مراسم در ادامه اظهار داشت: بزرگان به ما توصیه کرده‌اند با علما همنشین باشید و ارتباط داشته باشید. آدم مذهبی و هیئتی که با علما همنشین نباشد و ارتباط نداشته باشد، واضح است که در اخلاقیات به بن‌بست می‌رسد. چقدر سفارش شده‌ایم که مؤمنین به زیارت یکدیگر بروند. چرا اینقدر سفارش کرده‌اند؟ برای اینکه مهم است که انسان با اهل‌خیر همنشین باشد. محله خوب برای زندگی انتخاب کنید که دینتان در امان باشد. الآن بیشتر همه به دنبال این هستند که کدام منطقه به‌روزتر است! برایش مهم نیست که با چطور انسان‌هایی همسایه و همنشین می‌شود. مؤمن در مورد محله خوب، مدرسه خوب و... حساس است. اگر می‌بینی اخلاقت خراب شده است، ببین با چه کسانی همنشین شده‌ای.

 

وقتی تفکر «نمی‌توانیم» رأی می‌آورد...

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد خاطرنشان کرد: انسان طبیعتاً با هر گروهی باشد، نسبت به حساسیت‌های آن گروه متعهد می‌شود و احساسات مشترک با آن گروه پیدا می‌کند. چه گروه‌های اجتماعی و دوستانه، چه گروه‌های سیاسی، انسان باید ببیند با چه کسانی می‌چرخد؛ آیا اهل‌ خیر هستند یا اهل شر؟ این است که امیرالمؤمنین(ع) می‌فرمایند: مواظب باش از اهل شر دوری کنی تا روحیه و اخلاقت از آنها جدا باشد.

وی افزود: گروهی در مملکت ما رأی آوردند که از همان اول هم بنای آنها بر این بود که دستشان پیش دشمن دراز باشد. تفکرشان این است که ما خودمان نمی‌توانیم، باید دیگران بیایند آب و نان ما را راه بیندازند. این تفکر برای شهر تهران، شهرداری انتخاب کرده است که از همان ابتدا می‌گوید: همانطور که ما در فوتبال مربی خارجی می‌آوریم، برای مدیریت شهرهایمان هم باید مدیر از خارج بیاوریم چون ما نمی‌توانیم مشکلاتمان را حل کنیم! کسی نیست به این آقا بگوید: همین چند سال پیش، شهردار تهران آقای قالیباف، بین 800 شهردار دنیا، هشتمین شهردار برتر شناخته شد. شما چطور می‌گویید: نمی‌توانیم؟! انسان تا این حد ظرفیت‌های خودش را انکار کند؟! اگر مدتی با اینطور اشخاص معاشرت کنیم، ما هم کم‌کم به این باور می‌رسیم که نمی‌توانیم. خدا کند خیلی زود ریشه این آدمها کَنده و شرِّشان از سر این مملکت کم شود.

 

موانع همراهی با اهل خیر و دوری از اهل شر

وی در بخش بعدی سخنان خود با طرح این سؤال که: آیا همین که ما بخواهیم از اهل شر جدا باشیم و به اهل خیر نزدیک باشیم، به سادگی مقدور است؟ عنوان کرد: نمی‌توان گفت: به سادگی، اما حتماً شدنی است، البته در راه مقارنت با اهل خیر و مباینت با اهل شر، مشکلاتی وجود دارد از جمله اینکه شیطان تلاش می‌کند تا زشتی‌های اهل شر را بپوشاند و ضعف‌های جزئی مؤمنین را بزرگ کند. به همین علت است که بعضی‌ها، گاهی بدی‌های اهل شر را می‌بینند و برای خودشان توجیه می‌کنند، اما یک کار انسان مؤمن و هیئتی را که خراب ببینند، بزرگش می‌کنند. شیطان این کار را می‌کند برای اینکه اجازه ندهد اجتماع مؤمنین شکل بگیرد. اسلام آمده است تا مؤمنین با هم اجتماع کنند، گمان نکنید اسلام آمده تا شما بروید به دنبال نماز و عبادت انفرادی خودتان! وقتی اجتماع مؤمنین برقرار شود، بنیان کفر را می‌کند و شیطان تلاش خود را می‌کند تا دلهای مؤمنین نسبت به هم نرم و مهربان نباشد.

 

دو چالش مهم بر سر راه اجتماع مؤمنین

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد افزود: در اینجا دو چالش مهم وجود دارد: یک از آنها ذهنیت‌های منفی است. تبلیغات مسموم شیاطین جن و انس برای ایجاد ذهنیت منفی نسبت به انسان‌های مؤمن و مذهبی. مدام القا می‌کنند که انسانهای مذهبی بدبخت و بیچاره و افسرده هستند و هرچه شادی هست از طرف مقابل است! القا می‌کنند که انسانهای مذهبی خشک و عبوس هستند و غیر مذهبی‌ها خوش‌مشرب و مهربان و... هستند. خب وقتی چنین ذهنیتی برای فرد به وجود آید، دیگر اجازه نمی‌دهد خانواده‌اش به محیط‌های مذهبی نزدیک شوند. راه‌حل این چالش این است که نقطه مقابل این تبلیغات سوء را به مردم نشان داد.

چالش دوم عینیت‌های منفی است. واقعاً بعضی جاها دیده می‌شود که جوان‌های مذهبی و هیئتی و مسجدی اخلاق بدی دارند.

 

راهکار شیطان برای بر هم زدن اجتماع مؤمنین چیست؟

وی سپس ایجاد فاصله بین مؤمنین را یکی از راهکارهای شیطان برای بر هم زدن اجتماع مؤمنین دانست و عنوان کرد: اختلاف که زیاد شد، دلگیری ایجاد می‌شود. دلگیری باعث اعتراض و بدگویی علیه یکدیگر می‌شود و بعد از آن علیه یکدیگر گارد می‌گیرند و اقدام می‌کنند. بعد کار به درگیری‌های بالا می‌رسد و تفرقه و شکست و... این کار شیطان در جمع مؤمنین است. بسیاری از مؤمنین به همین روش به تور شیطان افتاده‌اند. با اخلاق بد و رفتار نادرست، وقتی صحبت می‌کنیم به هم کنایه می‌زنیم و... اینها عینیت‌های بد و منفی است که باعث می‌شود بعضی‌ها از قشر مذهبی فراری شوند. یکی از امتحان‌های الهی هم همین است که وقتی وارد فضای مؤمنین می‌شوید، از این نوع رفتارها زیاد می‌بینید! مؤمنینی که کنار یکدیگر جمع شوند، شیاطین تلاش زیادی می‌کنند این جمع را به هم بزنند چون شیطان خیلی خوب می‌داند اگر مؤمنین با هم یکی شوند، چه می‌شود. برای همین شیطان در قله‌های یکی‌شدن و توافق شما را با ایجاد اختلاف به شکست می‌کشاند.

 

نفرین امام رضا(ع)!

مسئول هیئت انصار ولایت سپس با بیان اینکه خلف وعده‌ها، بدگمانی، سوءظن به یکدیگر و امثال این رذائل را باید از خود دور کنیم، گفت: در معاشرت‌ها باید اخلاق را رعایت کرد. امام رضا(ع) در نامه‌ای به عبدالعظیم حسنی(ع) می‌فرمانید: «خودتان را به خراب‌کردن یکدیگر مشغول نکنید. وقتی مؤمنین و دوستان ما به جان هم بیفتند و یکدیگر را خراب ‌کنند، یا دوستی از دوستان ما را اذیت کند، من آن فرد را نفرین می‌کنم که در دنیا به شدیدترین عذاب‌ها دچار شود و در آخرت هم خسارت زده است...». در بین نامه‌هایی که از حضرات معصومین(ع) هست، عبارتی سنگین‌تر از این عبارت ندیدم که امامی علیه دوستان خودش چنین نفرینی کند.

 

توصیه امام حسن عسکری(ع) به شیعیان درباره اهل سنت

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد گفت: برخی از ما همان طور که در جمع خودمان که شیعه هستیم، بد رفتار می‌کنیم، با اهل سنت هم درست رفتار نمی‌کنیم. برخی در ربیع‌الاول، هفته برائت درست می‌کنند و به خلفا فحش می‌دهند. هر چند هم از روایت و سخن مراجع برایشان بگویی که این کار درست نیست، قبول نمی‌کنند.

وی سپس به بیان سفارش‌های امام عسکری(ع) درباره اهل سنت پرداخت و گفت: حضرت ابتدا می‌فرمایند: «شما را به تقوای الهی و پارسایی در دینتان و تلاش برای خدا و راستگویی و امانتداری درباره کسی که شما را امین دانسته (نیکوکار باشد یا بدکار)، به طول سجود و حُسن همسایگی سفارش می‌کنم. [حضرت] محمد(ص) برای همین‌ها آمده». بعد حضرت درباره اهل سنت می‌فرمایند که «در میان جماعت‌های آنان نماز بخوانید و بر سر جنازه آنان حاضر شوید و مریض‌هایشان را عیادت کنید و حقوقشان را ادا کنید.» اما می‌بینیم برخی مجلس لعن می‌گیرند و فحش و بد و بیراه به مقدسات اهل سنت می‌دهند. عبدالمالک ریگی می‌گوید: من همین فیلم‌ها را می‌گذاشتم و همراهانم خونشان به جوش می‌آمد و به کشتن شیعه و مأموریت‌هایی که به آنها می‌دادیم راغب می‌شدند.

 

با محبت، دیگران را شیفته اهل بیت(ع) کنید

سخنران مراسم ادامه داد: سپس امام عسکری(ع) می‌فرمایند: «حقوق این‌ها را رعایت کنید زیرا هر یک از شما چون در دینتش پارسا و در سخنش، راستگو و امانتدار و خوش اخلاق باشد، گفته می‌شود، این [فرد] شیعه است و این مرا خوشحال می‌کند».

عده‌ای فکر می‌کنند در این ایام با بد و بیراه گفتن به مقدسات اهل سنت، دل حضرت زهرا(س) را شاد می‌کنند. در مسجد برای امام صادق(ع) خبر آوردند: فلانی دارد به مقدسات اهل سنت فحش می‌دهد. حضرت فرمودند: خدا او را لعنت کند که با این کارش برای ما زحمت ایجاد می‌کند!

وی افزود: حضرت می‌فرمایند: «تقوای الهی داشته باشید، زینت ما باشید، آبروی ما را نبرید، محبت‌ها را با رفتارهای خود به سمت ما بکشید، دل‌های همه را شیفیته ما کنید، زشتی‌ها را از خود دور کنید جوری که دیگران بگویند اینها شیعیان حسن(ع) هستند».

لذا مسئله، مسئله روشنی است. ما شیعیان، هم باید با یکدیگر درست رفتار کنیم و هم با اهل‌سنت باید درست رفتار کنیم تا بتوانیم یک امت واحده برای امام زمان(عج) آماده کنیم.