استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

  

 
 

خطا
  • JLIB_DATABASE_ERROR_FUNCTION_FAILED


شب دهم محرم / دینداری به سبک مردم کوفه ممنوع

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد: نمی‌شود گریه کنیم و سینه بزنیم اما نسبت به اینکه بعضی جاها در مملکت امام زمان(عج) دارد ریشه تفکر حسین(ع) زده می‌شود؛ بی‌خیال باشیم. / بی‌خیالی ممنوع است / من متأسفم که باز تلاش مسئولین ما در قوای مجریه و مقننه بر این است کهFATF  تصویب و اجرا شود. تصویب FATF یعنی چیزی بدتر از برجام و رفتن دوباره زیر یوغ استکبار/ از نمایندگان‌تان بخواهید مبادا این اتفاق بیفتد.

 حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد چهارشنبه 28 شهریور ماه همزمان با شب دهم محرم‌الحرام در جمع عزاداران اباعبدالله‌الحسین(ع) در مسجد ملااسماعیل بعد از عرض تسلیت عاشورای حسینی در آخرین شب از سخنرانی خود، پیرامون موضوع «دین هست، اما کم است» سخن گفت. در زیر خلاصه سخنان ایشان آمده است:

 

عاشورا تکرار می‌شود وقتی...

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد روح عاشورا و پیام نهضت حضرت اباعبدالله(ع) را ایجاد روحیه امر به معروف و نهی از منکر و توجه به وظایف مؤمنین در جامعه نسبت به خودشان و مسئولین برشمرد و گفت: بزرگترین مشکل در جامعه دینی بی‌تفاوتی نسبت به تکالیف و وظائف اجتماعی است که همین بی‌تفاوتی منجر به حادثه تلخ عاشورا شد و در هر عصر و زمانی چنین غفلتی مؤمنین جامعه‌ای را بگیرد چنین سرنوشتی در انتظار آنان است که اگر در میان آنها امام عادل و به حقی باشد اگر مردم به رسالت خودشان آگاه و عامل نشوند، امام عادل در آن به نحوی جامعه به مسلخ خواهد رفت و حادثه عاشورا تکرار خواهد شد.

وی سپس افزود: اگر کسی تصور کند دین مانع تحققق آزادی، رفاه، رشد و پیشرفت است شدیداً اشتباه کرده، چرا که دین برای سعادت دنیا و آخرت انسان‌ها آمده است و علت اینکه دین در جوامع گاهی پاسخ نداده، ضعف دین نیست بلکه مربوط به دینداری ضعیف مؤمنان و حاکمان جامعه است.    

 

چرا جیب عربستان را پر می‌کنیم؟

سخنران مراسم در ادامه به سؤالات پرسیده شده درباره مباحث این شب‌ها پرداخت و گفت: سؤال اول اینکه عرض شد: امام کاظم(ع) به صفوان جمال که به هارون که یک حاکم طاغوت است و شتر کرایه می‌‌داد، اعتراض کرد که چرا چنین کاری کرده. دوستان سؤال کردند: اگر اینگونه است پس چرا ما به عربستان پول می‌دهیم، حج می‌رویم و جیب اینها که سعودی و وهابی هستند را پر می‌کنیم؟ پاسخ اجمالی آن اینکه: تصمیم در امور، به عهده امام جامعه است. همان امام کاظم(ع) که به صفوان جمّال اعتراض می‌کنند، ایشان به علی‌بن‌یقطین امر کردند در دربار هارون در وزارت بماند. وزارت که کمک بیشتری به هارون محسوب می‌شود تا کرایه شتر به هارون! حضرت منافعی که حضور علی‌بن یقطین در آنجا برای شیعیان داشت را به این مسئله که حضور او چقدر به هارون کمک می‌کند، ترجیح دادند. احتمالاً، حضور علی‌بن‌یقطین کمک‌هایی را به حکومت می‌کرد اما کمک‌هایی که به شیعیان [از این طریق] می‌شده، بیشتر بوده لذا تشخیص حضرت این بود.

وی افزود: تعطیلی یا انجام حج هم، از اموری است که در اختیار امام معصوم و نائب ایشان(ولی فقیه) است. اگر روزگاری منفعت حضور در حج، برای امت اسلام بیشتر از مضراتش باشد، امام جامعه امر به انجام حج می‌کند و آن را تعطیل نمی‌کند. یک وقتی هم ممکن است مضراتش بیشتر باشد و دستور به تعطیلی حج دهد.

 

 مصونیت ولی فقیه از خطا و اشتباه به چه معناست؟

 سؤال دیگر درباره مصونیّت ولی فقیه از لغزش و خطا بود که مسئول هیئت انصار ولایت گفت: روایتی را امام رضا(ع) نقل کردیم که اگر خداوند بنده‌ای از بندگانش را برای اداره امور بندگانش انتخاب کند، یکی از ویژگی‌هایی که به او می‌دهد این است که از خطا و لغزش ها حفظ می‌کند. سؤال کردند: مقام معظم رهبری و حضرت امام(ره) چندین مرتبه به خاطر برخی از مسائل عذرخواهی کرده‌اند و فرمودند اشتباه کردیم. این چگونه با آن روایت جمع می‌شود؟

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد در پاسخ گفت: مصونیت ولیّ فقیه از خطا و اشتباه، به این معناست که در ولیّ فقیه، عصمت شرط نیست، عدالت شرط است. ولی فقیه آمده است که در نبود امام معصوم(ع) اداره امور را به دست بگیرد، پس عصمت مطرح نیست. عدالت هم یعنی اینکه کبیره‌ای انجام نمی‌دهد و بر صغیره‌ای اصرار نمی‌کند، یعنی عواطف وی در تصمیم‌گیری‌هایش دخیل نیست.

وی افزود: غیر از چهارده نور پاک که معصوم‌اند، بقیه معصوم نیستند. ممکن است کسی بتواند به عصمت اکتسابی برسد یعنی به جایی برسد که گناه نکند ولی معصوم علی‌اطلاق نیست که فکر گناه هم نکند یا خطایی از او سر نزند، حتی ممکن است فرد به جایی برسد که فکر گناه هم نکند ولی همین انسان، ممکن‌الخطاست، ممکن است غیرعمد خطا کند. معصوم کسی است که نه گناه می‌کند، نه فکر گناه می‌کند، حتی فراموشی هم ندارد، خطاهایی عادی مردم را هم انجام نمی‌دهد ولی چنین چیزی در ولیّ فقیه شرط نیست. در او عدالت و مدیر و مدبر بودن در اداره امور امت اسلامی شرط است. لذا از ولیّ فقیه خطای عمدی سرنمی‌زند که به خاطر منافع شخصی یا گروهی و... باشد، اگر هم احیاناً خطایی سر بزند، در حدی نیست که او را از عدالت بیندازد، زیرا خطایی نیست که امت را به خطر بیاندازد. خطایی که در حد ضرر به امت اسلام باشد، امام رضا(ع) می‌فرماید خداوند ولیِّ فقیه را از چنین خطا و لغزش‌هایی حفظ می‌کند.

 

مسئولین خطا می‌کنند، ولی فقیه عذرخواهی می‌کند!

مسئول هیئت انصار ولایت یزد خاطر نشان کرد: مسائلی که از طرف امام و مقام معظم رهبری عذرخواهی اتفاق افتاده، دو حالت دارد: بخشی از عذرخواهی مربوط به خطاها و اشتباهاتی است که توسط مسئولین و حاکمان جامعه اتفاق می‌افتد. مسئولین خطاهایی می‌کنند و به ندرت آنها عذرخواهی کردند و فشار این مسئله، روی ذهن مردم است و ولی فقیه برای اینکه قلب مردم را آرام کند، اشتباهاتش را دیگران انجام داده‌اند اما خیلی از جاها او عذرخواهی می‌کند چون این خطاها در حکومت او اتفاق افتاده است. نمونه‌های آن موجود است، مثل مسئله عدالت، فرمودند ما پیشرفت‌های زیادی کردیم ولی در مسئله عدالت مشکل داریم از خدا و مردم باید عذرخواهی کنیم. این حرف، به این معنا نیست که ایشان بی‌عدالتی کردند. معلوم است که در حاکمیت بی‌عدالتی اتفاق می‌افتد. کاش مسئولین از نائب امام زمان(عج) یاد می‌گرفتند و به جای عذرخواهی خطاها را به گردن دیگران نمی‌انداختند.

 

وظیفه رهبر نظارت بر تک تک قوانین نیست

وی ادامه داد: حالت دوم موارد خاص است که یکی - دو مورد بوده که فرمودند اشتباه کردم، یکی در مسئله تحدید نسل (کاهش جمعیت) بوده است. اول اینکه: اصل سیاست کاهش جمعیت در آن زمان به دلیل مشکلاتی که بوده، درست بوده. دوم: این مسئله جز سیاست‌های کلی نظام نبوده و رهبری ابلاغ نکرده، جزء مسائلی بوده که دولت و مجلس تصمیمم گرفتند و ابلاغ و اجرا شده. سوم اینکه: از اواسط دهه هفتاد باید جلوگیری می‌شده که این اتفاق نیفتاد. دقت کنید خیلی از قواتین مصوب می‌شود و مجلس موظف به نظارت بر کارهای دولت است، رهبری نباید دانه دانه ملاحظه کند این مسئله اولاً و بالذات وظیفه یک فقیه در قانون اساسی نیست. مجلس باید خودش نظارت می‌کرده و دولت کارشناسی می‌کرده که این امر اتفاق نیفتاده و همینطوری سیاست تحدید نسل ادامه داشته و ما به بحران خوردیم.

وی با بیان اینکه به محض اینکه که کارشناسان در مسئله تحدید نسل اعلان بحران کردند، رهبری مطرح کردند و از مسئولین دولت وقت خواستند که این کار با قاطعیت انجام شود، گفت: متأسفانه در دولت‌ها کاری به صورت جدی برایش انجام نشد. ولیّْ‌فقیه که علم غیب ندارد باید خیلی از این امور در جامعه با اظهار نظر کارشناسان انجام شود. به محض اینکه کارشناسان اعلام کردند ایشان هم اعلان خطر کردند و موضع گرفتند و از قدرت خودشان برای مسئله استفاده کردند. لذا این عذرخواهی از این باب است و اگر غفلتی هم شده باشد قطعاً عمدی نبوده است.

 

بی‌خیالی ممنوع

مسئول هیئت انصار ولایت گفت: مسئله بعد برجام بود. برخی فکر کردند حضرت آقا فرمودند که من در مسئله برجام اشتباه کردم که اینگونه نبود، جمله‌ای که حضرت آقا داشتند این بود: «در قضیه برجام بنده اشتباه کردم که اجازه دادم وزیر خارجه ما با آن‌ها صحبت کند، ضرر کردیم». اولاً در مسئله مذاکرات همه خاطرتان هست که آقا فرمودند من خوش‌بین نیستم، ولی مسئولین اینقدر روی این مسئله اصرار کردند و آن را به آب و نان مردم گره زدند که به یک ذهنیت و مطالبه ملی تبدیل شد. رهبری، دیکتاتور نیستند، تشخیص رهبری این است که مذاکرات نتیجه نمی‌دهد اما دیکتاتور که نیستند، باید مردم و مسئولین خودشان متوجه شوند؛ لذا ایشان ضمن اینکه مطرح کردند خوش‌بین نیستند با جوّ عمومی جامعه مبارزه نکردند. محدودیت‌ها و شروطی گذاشتند و حتی از مسئولین حمایت کردند و این مذاکرات انجام شد. مسئولین از خطوط قرمزی که رهبری فرمودند عبور کردند، حتی رئیس جمهور محترم اعتراف کرد و گفت: اگر محدودیت‌های رهبری نبود ما امتیازات خیلی بیشتری به غربی‌ها داده بودیم. و من متأسفم که الان اعلام کنم باز تلاش مسئولین ما در قوای مجریه و مقننه بر این است که اینFATF  تصویب و اجرا شود یعنی ما دوبباره زیر یوغ استکبار برویم، چیزی بدتر از برجام. ته قصه FATF این است که ما باید سردار قاسم سلیمانی را تحویل دهیم، باید مقاومتمان را زمین بگذاریم، حزب‌الله لبنان را باید خلع سلاح کنیم، موشک‌هایمان را هم بدهیم؛ عاقبت هیچ مشکلی هم حل نخواهد شد.

 

از نمایندگان خود بخواهید

وی با اشاره به برخی مضرات این معاهده به مردم تأکید کرد: شما جناب آقای موسوی (نماینده مردم یزد در مجلس) را که می‌بینید از ایشان بخواهید که مبادا این اتفاق بیفتد. 2030 با اینکه مقام معظم رهبری علیه آن حرف زدند باز دارد اجرا می‌شود. ما گرفتارخودمان هستیم. اباعبدالله الحسین(ع) اینها را از ما می‌خواهند، نه گریه کنیم و سینه بزنیم بعد بی‌خیال اینکه در مملکت امام زمان(عج) ریشه تفکر حسین(ع) دارد، زده می‌شود ریشه انقلابی که در ولایت امام حسین(ع) و فرهنگ عاشوراست دارد، زده می‌شود. نه، بی‌خیالی ممنوع است دینداری به سبک مردم کوفه ممنوع است.

سخنران مراسم گفت: اگر رهبری خیلی از این بارها را بر شانه نمی‌گرفتند، مردم به اصل نظام بدبین می‌شدند و الان بعضی بی‌تدبیر و بصیرت‌اند و فکر می‌کنند رهبری عامل بعضی از این مشکلات است. خواهش می‌کنم بصیر باشیم عاشورا باید به ما بصیرت بدهد.

 

اعتراف دشمنان به توان رهبری

وی تأکید کرد: قدر این نائب امام زمان(عج) را بدانیم در روی کره زمین بگردید احدی جز این آقا قدرت و توان اداره این کشور در سونامی‌ای که دشمن علیه اسلام ایجاد کرده، ندارد، حتی دشمنان ما دارند اعتراف می‌کنند. چرا بعضی از ما مردم باید کم‌لطفی کنیم و بعضی مسائل و مشکلات را به ایشان نسبت دهیم؟! شبهه و سؤال هست بروید سؤال کنید از مسئولین بخواهید. شایعه را دشمن می‌سازد، منافق پخش می‌کند و ساده‌لوح باور می‌کند.

 

عاشورا فصل بیداری و بیدار کردن یکدیگر

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد با بیان اینکه یکی از رسالت‌های ما در عاشورا این است که همدیگر را بیدار کنیم، گفت: یکی از اتفاقاتی که در امروز و امشب در کربلا افتاد همین گفتگوهایی بود که برای بیدار کردن مردم اتفاق افتاد خطبه‌هایی که اباعبدالله(ع) خواندند تا لشکریان کورباطن کوفه را بیدار کنند. یکی از رسالت‌های ما در عاشورا همین است، این گریه‌ها شستن چشم‌ها از بی‌بصیرتی‌ها است، این ناله‌ها مقدمه فریاد بر مستکبرین عالم است اگر به آنجا ختم نشود این روضه‌ها بیشتر شبیه یک مسئله شخصی به نظر می‌رسد.

وی افزود: ظرفیت روضه امام حسین(ع) ظرفیت خلق انقلاب اسلامی است، نه ظرفیت حل کردن مشکل یکی دو نفر. ظرفیت فتح عالم است. الان اربعین مقدمات فتح عالم توسط امام حسین(ع) است، این همه مردم عالم را از شیعه ترساندند، امروز مسیحی، اهل سنت، یهودی، هندوها و مکاتب مختلف به پیاده‌روی اربعین می‌آیند و می‌گویند ما آمده‌ایم اینجا انسانیت را حس کنیم. الان در دنیا قحطی انسانیت است و شیعه دارد انسانیت را در دنیا ابراز می‌کند، لذا اربعین را جدی بگیرید. الان گرفتاریم، مشکلات اقتصادی هم درست شده ولی کربلا را رها نکنید. زیارت اربعین امام حسین(ع) را فراموش نکنید.

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد سخنان خود با بیان وقایع شب عاشورا از زبان حضرت سکینه(س) و روایت‌های متعددی از غربت و مظلومیت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و همچنین روایت عطش کودکان عطشان کربلا به پایان برد.