استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

  

 
 

خطا
  • JLIB_DATABASE_ERROR_FUNCTION_FAILED


شب نهم محرم / تبعیت از ولایت، راه نجات ما

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد: ما هر جا در جمهوری اسلامی و تاریخ اسلام تابع ولایت بودیم پیشرفت کردیم و هرجا تخلف کردیم ضربه خوردیم/ در جنگ پای حرف امام(ره) ایستادیم و بر دنیا هم غالب شدیم، حالا هم بابد در مسائل اقتصادی محکم پای حرف ولیِّ‌فقیه بایستیم.

 

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد در شب تاسوعای حسینی ذیل موضوع «دین هست، ولی کم است» به تبیین بخش‌ها و اجزای دین پرداخت. گزیده‌ای از سخنان حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد در زیر آمده است:

دین حداقلی؛ نتیجه حداقلی

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد در ادامه بحث شب‌های قبل و در پاسخ به شبهاتی از قبیل اینکه آیا مشکل از دین است، گفت: اتفاقاً مشکل ما این است که به دین عمل نکرده‌ایم، دین، دین کاملی است باید کامل اجرا شود تا نتیجه کامل بدهد، دین حداقلی باعث می‌شود انسان نتیحه مطلوبی از دینداری نگیرد. وی افزود مشکل جدی جامعه ما و جوامع اسلامی است که به دین به طور کامل عمل نمی‌شود حداقلی عمل می‌شود بعد انتظار نتیجه حداکثری داریم. وی با مرور این مباحث و با اشاره به اینکه دین یک مجموعه است با ذکر مثالی از بدن انسان و ارتباط اجزا و نقش هریک از اجزا در در سلامتی بدن تصریح کرد: دین نیز همین است اجزا و ارکانی دارد همه ارکان، اعضا و اجزای آن دارای یک رتبه نیستند.

ارکان و اجزای دین

مسئول هیأت انصار ولایت دارالعباده در ادامه به تشریح تقسیمات و اجزا و بخش‌های دین کامل پرداخت. وی اظهار داشت: دین یک اجزای رئیسه‌ای دارد که اگر نباشند یا درست اجرا نشوند دین از بین می‌رود به آنها ضروریات دین می‌گویند که اگر شناخته نشود در جامعه دین ضایع می‌شود و کم‌کم از بین می‌رود (اصول و فروع دین)، آنچه بین علمای اسلام در آن اختلاف نیست ضروریات دین است؛ مثل نماز، روزه، حج و... اینها چیزهایی است که ما باید قبول داشته باشیم؛ مثلاً کسی نمی‌تواند بگوید من نماز را قبول ندارم. کسی قبول داشته باشد و عمل نکند کافر نمی‌شود ولی چون عمل نمی‌کند دینش دچار مشکل می‌شود؛ کفر ظاهری ندارد ولی کفر باطنی دارد، چون عمل نمی‌کند مسلمان است اما مسلمان فاسق. ضروریاتی هم در مذهب است که تفاوت‌هایی در اینجا وجود دارد. وی افزود: ما باید ضروریات دین را در نظر بگیریم اینها مسائلی است اگر نشناسیم به آن اعتقاد پیدا نکنیم و عمل نکنیم اجزای رئیسه‌ی دینمان می‌لنگد و دینمان فاسد می‌شود. وی در این زمینه به نمونه‌هایی چون نماز و امر به معروف اشاره کرد و اضافه کرد: یک دور ضروریات دین را مطالعه کنیم و بفهمیم ضروریات دین چیست.

دسته دوم، اجزایی است که نبودشان باعث فساد در دین می‌شود که آن سنت و مستحبات است؛ مثلاً ازدواج اگر اتفاق نیفتد دین و اعتقادات فاسد می‌شود. یا همین محافل عزاداری و روضه که اگر نباشد دین محفوظ نمی‌ماند.

دسته سوم اجزایی که نبودِ آن باعث کم‌اثر شدن دین می‌شود، برای مثال نماز، واجب است ما نماز می‌خوانیم اما سستی می‌کنیم اینکه ما در نماز سستی می‌کنیم باعث کم اثر شدن آن می‌شود و آثار و برکات آن در زندگی ما کم می‌شود نماز چقدر آثار دنیوی و اخروی دارد، آیت‌االله بهجت فرموده بودند: کسانی که در نماز تأخیر می‌کنند منتظر تأخیر الهی در امورات زندگی‌شان باشند. وی اضافه کرد اینها بخشی از دین است که وقتی انسان به آن عمل نمی‌کند اثر و برکات اخروی و دنیوی آن عبادت در زندگی‌اش کاهش پیدا می‌کند.

چرا دین جواب نمی‌دهد؟

وی در پاسخ به این سؤال که چرا عده‌ای می‌گویند دین ما جواب نمی‌دهد گفت: برای اینکه ما فکر کرده‌ایم دین فقط نماز و روزه است یک بخش مهمی از دین، سبک زندگی اسلامی است. وقتی زندگی ما مدل اسلامی نیست روی بندگی ما تأثیر می‌گذارد و کم‌کم آثار بندگی را در زندگی ما از بین می‌برد؛ پوشش، تغذیه، سبک مسافرت، ازدواج، شهرسازی، نظام آموزش و پروش، سبک هنری، شغل زنان و مردان، صنعت، سبک اقتصاد و معیشت و ارتباطات ما و... اسلام برای اینها سبک دارد اگر روش‌های زندگی فردی و اجتماعی از اسلام اقتباس نشده باشد کم‌کم دین تو را از بین می‌برد. وی در خصوص چگونگی این امر نیز توضیحاتی بیان و تأکید کرد: وقتی سبک‌ها عوض شد دین هم عوض می‌شود، سبک زندگی شدیداً روی باطن زندگی و عقاید انسان تأثیر دارد. وی افزود: پس باید به اسلام برگشت و توجه کرد و آن را شناخت. ما باید حتماً به اینها توجه کنیم تا بتوانیم دین را پیاده کنیم وگرنه نمی‌توانیم بگوییم چرا جواب نداد، ما باید به اسلام مراجعه کنیم، وزارت بهداشت و ارشاد ما و نهادها و سازمان‌های این کشور باید به اسلام مراجعه و بر اساس اسلام عمل کنند. اگر ما جواب نمی‌گیریم بخاطر این است که به معنای واقعی به اسلام عمل نمی‌کنیم. بعد یک عده می‌گویند ما انقلاب اسلامی کردیم اما نتیجه نگرفتیم. چقدر به اسلام عمل کردیم؟

راه نجات

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد ادامه داد: راه نجات یک مسئله مهم است. ما هر جا در جمهوری اسلامی، در تاریخ اسلام تابع ولایت بودیم پیشرفت کردیم و هرجا تخلف کردیم ضربه خوردیم، هرجا با ولایت بودیم سود و هرجا نبودیم ضرر کردیم. به بنی صدر رأی دادیم جنگ بر ما تحمیل شد، دورانی گفتگوی تمدن‌ها راه انداختیم همان موقع آمریکایی‌ها به ما گفتند: محور شرارت و تحریم‌‌ها از همانجا تشدید شد، الان گفتیم بنشینیم مذاکره کنیم مشکلاتمان که حل نشد تحریم‌ها هم بیشتر شد. چون گوش به حرف ولایت ندادیم. مسئله، مسئله ولایت فقیه و نائب امام زمان(عج) است که طبق اعتقادات شیعه یعنی حرف او حرف امام زمان(عج) است. تجربه هم ثابت کرده هرجا تخلف کردیم ضرر کردیم هرجا مقاومت کردیم اینها عقب نشستند. هرجا مدیریت جهادی در این مملکت بوده بیشترین پیشرفت‌ها در آن بخش اتفاق افتاده و بیشترین مشکلات در جاهایی اتفاق افتاده که مسئولینی روی کار آمده‌اند که با نائب امام زمان(عج) زاویه داشته‌ و روحیه جهادی نداشته‌اند. وی تأکید کرد: آنجاهایی که توجه به فرامین نائب امام زمان(عج) شده مردم بیشتر سود برده‌اند و برعکس. کسانی که با ولیّ فقیه و نائب امام زمان مشکل دارند با دین مشکل دارند یا جاهل‌اند یا مغرض والا آدم فهمیده می‌داند آبادانی دنیا و آخرت در گرو تبعیت از ولایت است.

با خدا همه چیز ممکن است

وی به قدرت ایران در ساخت موشک نقطه‌زن و پهبادسازی و انرزی هسته‌ای و هوافضا اشاره کرد و گفت: هوش این جوان‌ها بوده که به اضافه ولایت‌مداری و خداپرستی شده است. با خدا همه چیز ممکن است. بچه‌هایی که عاشق امام و ولایت و شهدا بودند کار را اینگونه انجام می‌دادند جنگ را اینها چرخاندند جهاد عملی را اینها دارند اداره می‌کنند. وی با اشاره به آیه 152 آل عمران اظهار داشت: بنابر این آیه وقتی برای خدا کار کتی خدا قطعاً حمایت می‌کند اگر در سستی، اختلاف، دنیاطلبی افتادید و اطاعت از ولایت را زیر پا گذاشتید خدا دیگر نصرتش را از شما برمی‌دارد. ما امتحان هم کردیم زمان دفاع مقدس چیزی نداشتیم اما پای حرف امام(ره) ایستادیم بر دنیا هم غالب شدیم، اما سرِ شکم و مسائل اقتصادی یادمان رفته که باید محکم پای حرف ولی بایستیم. جمهوری اسلامی مثل کعبه است کعبه مقدس است اگر کعبه پر از بت‌های فساد شد باید بت‌هایش را شسکست نباید کعبه را خراب کرد ولیّ فقیه ابراهیم زمان است مردم هم دست و بازوی او هستند. ما باید به مسئولین توجه کنیم و از آنها انتقاد سازنده کنیم، مساجد محلات را پایگاه مطالبه‌گری کنید. آنوقت اگر این کار را نکنید دشمن پیشنهادات بدی می‌دهد.  

اباالفضل(ع)، مصداق بارز اطاعت از ولی

مصداق بارز اطاعت از ولی حضرت اباالفضل(ع) است، کسی جز اطاعت چیزی از او ندید. اگر برای حضرت اباالفضل(ع) گریه می‌کنی باید اینطوری باشی غیر از این باشد اباالفضلی نشده‌ای. اگرچه ایالفضل در کربلا سردار و جنگاور بود، اما مسئولیت او سقایی و نگهبانی از خیمه‌ها بود، اباعبدالله(ع) می‌خواهد نشان دهد سردارش چقدر مطیع است.  

بیان برخی از فضایل، کرامت‌ها و دلاوری‌های حضرت اباالفضل(ع) و ذکر مصیبت جانگداز شهادت ساقی عطاشای کربلا پایان‌بخش سخنان حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد بود.