استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

  

 
 پای اصول ایستاده‌ایم، اما در فروع انقلاب ضعیفیم

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد: در زمان غیبت اطاعت از ولی فقیه مانند اطاعت امام زمان(عج) لازم و واجب است.

 

 

پنجمین شب از مراسم ویژه هیئت انصار ولایت یزد در دهه اول محرم، با عنوان «اینجا خیمه‌ای برپاست»، جمعه 23شهریورماه در مسجد ملااسماعیل برگزار شد. سخنران این مراسم حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد در ادامه موضوع «دین هست ولی کم است»، با دلایل عقلی و نقلی به شبهاتی که به درباره اختیارات و وظایف ولی فقیه در جامعه است، پرداخت و آثار عدم اطاعت از ولی فقیه را خاطرنشان کرد.

 

چرا باید حکومت تشکیل دهیم؟

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد گفت: با توجه به آیه 25 سوره حدید که می‌فرماید «لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَيِّنَاتِ وَأَنزَلْنَا مَعَهُمُ الْكِتَابَ وَالْمِيزَانَ لِيَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْط وَأَنزَلْنَا الْحَدِيدَ فِيهِ بَأْسٌ شَدِيدٌ...[1]»؛ پیامبران آمده‌اند تا اوضاع حقوقی جامعه را درست کنند. در این آیه بلافاصله بعد از بیان ارسال رسل، سخن از مباحث نظامی است. می‌فرماید: باید در جامعه اقامه قسط کنید و تجهیزات نظامی هم فراهم کنید. از این آیه مشخص می‌شود که دین باید حکومت تشکیل دهد، چون این دو، فرمان ابزار حکومت است. حکومت اولاً و مطلقاً برای خداست، ولی خداوند حکومتش را به پیامبرانش واگذار می‌کند و بعد از آنها به ائمه معصومین(ع) سپرده می‌شود، تا  به زمان غیبت امام معصوم(ع) می‌رسیم.

وی افزود: بنا بر ادله عقلی و نقلی که بیان شد، در زمان غیبت، حکومت باید توسط کارشناس دینی اداره شود که همان ولی فقیه است. با این شرایط آیا باید از فقیهی که مسئولیت حکومت در زمان غیبت امام زمان(ع) را دارد، اطاعت شود یا خیر؟! باید اطاعت شود تا بتواند دین را پیاده کند. وگرنه اگر اطاعت نشود، امام عادل اگر علی(ع) هم باشد، خانه‌نشین می‌شود؛ ولی فقیه که سهل است.

 

حدود اختیارات ولی فقیه

وی به انواع ولایت اشاره کرد و گفت: ولایت بر دو نوع است: ولایت مطلقه یا ولایت مقیده. ولایت مطلقه به این معناست که امام معصوم(ع) هم در امور فردی و هم در امور اجتماعی می‌تواند دستور بدهد، اما ولی فقیه در امورات فردی مردم نمی‌تواند دخالت کند. عده‌ای معتقدند ولی فقیه در امور اجتماعی اختیار تام ندارد و فقط در اموری مانند قضاوت و... می‌تواند وارد شود، اما عده دیگری از فقها مانند حضرت امام(ره) معتقد به ولایت مطلقه فقیه در امور اجتماعی است و می‌گویند ولی‌فقیه در امور اجتماعی هم می‌تواند مانند امام معصوم(ع) وارد شود. اما در مسائل فردی وارد نمی‌شود، مگر اینکه به طریقی با مصلحت اجتماع ارتباط داشته باشد.

سخنران مراسم سپس به این عبارت از امام(ره) استناد کرد که فرمودند: «اصل این است که فقیهِ دارای شرایط حاکمیت در عصر غیبت، همان اختیارات ولیِّ‌معصوم را داشته باشد. مگر آنکه دلیل خاصی داشته باشیم که فلان امر از اختصاصات معصوم است. کلیه امور مربوط به حکومت و سیاست که برای پیامبر(ص) و ائمه(ع) مقرر شده است، در مورد فقیه عادل نیز مقرر است و عقلاً نمی‌توان فرقی میان این دو قائل شد».

 

شعارهایی که جمع شد!

سخنران مراسم ذکر کرد: اطاعت از ولی فقیه، عین اطاعت از امام زمان(عج) و مخالفت با حکم ولی فقیه هم عین مخالفت با امام زمان(عج) است. اوایل انقلاب و اوایل رهبری حضرت آقا شعارهای اعتقادی خوبی می‌دادیم. مثلاً «صلّ علی محمد(ص)،  نائب مهدی(عج) آمد» یا «خامنه‌ای خمینی دیگر است، ولایتش، ولایت حیدر(ع) است»، اما امروز فقط یک سری شعارهای حماسی می‌دهیم، مانند: «ای رهبر آزاده، آماده‌ایم، آماده» البته این هم خوب است و رجزهای امت در برابر دشمن محسوب می‌شود که باید هم باشد، اما درست نیست که شعارهای اعتقادی را فراموش کنیم. وقتی می‌گفتند: «ولایتش، ولایت حیدر(ع) است»، این اعتقاد در روح و جان جوانان می‌نشست. اما چه دستی در کار بود که این شعارها جمع شد؟!

 

ولایت مطلقه، اطاعت مطلقه می‌خواهد

مسئول هیئت انصار ولایت عنوان کرد: وقتی ولایت، مطلقه شد، اطاعت هم باید مطلق باشد. نمی‌توان گفت: این حرف رهبر را قبول داریم و گوش می‌دهیم، فلان حرف را قبول نداریم، پس اطاعت نمی‌کنیم! مگر شما نمی‌گویی: من امام زمان(عج) را قبول دارم و هر چه بفرماید به روی چشم؟! امام زمان(ع) این همه نکته فرمودند تا بگویند: حرف ولی فقیه، حرف من است. این یعنی شما باید در زمان غیبت از ولی فقیه مانند امام زمان(عج) اطاعت کنید.

 

طاغوت ظاهر، طاغوت باطن

وی گفت: امام(ره) در نکته دیگری می‌فرمایند: «اگر فقیه نباشد، ولایت فقیه در کار نباشد، طاغوت است». یعنی وقتی فقیه حاکم نشد، هر حکومت دیگری باشد، طاغوت است. یا می‌فرمایند: «اگر رئیس‌جمهور با نصب فقیه نباشد، غیرمشروع است و وقتی غیرمشروع شد، طاغوت است و اطاعت از او، اطاعت از طاغوت است».

سخنران مراسم ضمن بیان اینکه طاغوت می تواند هم صورت ظاهر و هم صورت باطن داشته باشد، بیان کرد: قبل از انقلاب که حکومت دینی نبوده و طاغوت بوده است. بعد از انقلاب و در حکومت جمهوری اسلامی، انتخابات برگزار می‌شود و مردم یک نفر را انتخاب می‌کنند. چون حکومت، حکومت دین است، رئیس جمهوری که مردم انتخاب می‌کنند و حکم او را ولی فقیه امضا می‌کند، هیچ وقت به صورت ظاهری طاغوت نیست. ولی از نظر باطنی ممکن است رئیس جمهور، طاغوتی باشد. اگر یک رئیس جمهور با حکم ولی فقیه مخالفت کند و اطاعت نکند، در باطن طاغوت است. البته نمی‌توان این رئیس جمهور را رها کرد، باید از او حمایت کرد، چون متصل به نظام است. او در باطن طاغوت است، هر که می‌خواهد باشد.

 

ولی فقیه معصوم نیست؟!  

وی در پاسخ به شبهه‌ای که درباره خطای ولی فقیه مطرح می‌شود، گفت: ولی فقیه معصوم نیست، اگر به معصوم دسترسی داشتیم، که به سراغ امام معصوم می‌رفتیم. ولی فقیه در هر زمان، شبیه‌ترین و نزدیک‌ترین مردم آن زمان به امام عصر(عج) است، چون باید باتقواترین، عالم، آگاه و ... باشد و به خاطر همین ویژگی‌هاست که در جایگاه امام معصوم(ع) نشسته است. چون در زمان غیبت در این جایگاه مهم نشسته است، خداوند نوعی مصونیت از جنس مصونیت امام معصوم(ع) به او عنایت می‌کند تا بتواند این بار را به منزل برساند.

وی درباره تبیین چگونگی مصونیت ولی فقیه در زمانی که در چنین جایگاه مهمی است، گفت: این امر مثل این می‌ماند که یک کاغذ سفیدی را در زیر نور سبز قرار دهیم. چون زیر نور سبز قرار گرفته، رنگ این کاغذ سبز می‌شود. آیا این کاغذ واقعا سبز شد؟ نه! اینجا که قرار گرفت سبز شد، رنگ سبز ذات این کاغذ نیست، تا وقتی کاغذ اینجا هست، رنگش سبز است. درباره ولایت فقیه هم کسی نگفته معصوم است ولی وقتی به دلیل آن لیاقت‌هایی که دارد جای امام معصوم قرار می‌گیرد، مصونیت و عصمت عارضی به او داده می‌شود. عصمت ذاتی ندارد، اما چون خداوند او را در این جایگاه قرار داده، او را هم از خطا حفظ می‌کند. روایات متعددی هم داریم که می‌فرمایند: خداوند حاکم عادل را از خطا و لغزش حفظ می‌کند. چرا که اگر خداوند امت را در زمان غیبت امام معصوم(ع) رها کند که نقض غرض می‌شود. مگر می‌شود امام زمان(عج) جانشین خود را رها کند؟!

 

اوامر ولی فقیه چگونه است؟

وی امرِ ولی فقیه را در دو حوزه مولوی یا ارشادی عنوان کرد و گفت: امر مولوی یعنی از باب اینکه مولا و حاکم است، یعنی حکم حکومتی می‌دهد. امر ارشادی به این معناست که حکم حکومتی نیست، ارشاد و راهنمایی می‌کند. اگر حکم حکومتی بدهد، بر همه، حتی بزرگان و مراجع و فقها واجب است که اطاعت کنند. ولی اگر امر ارشادی کرد تخلف از آن حرام نیست، ولی جامعه دچار عواقب آن می‌شود، چون آگاه‌ترین و دلسوزترین فرد دارد نصیحت می‌کند و مردم اگر گوش نکردند، درست است مرتکب حرام نشدند ولی گرفتار عواقب آن می‌شوند.

 

ریشه مشکلات ما چیست؟

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد با بیان اینکه دین هست، ولی کم است، گفت: ما کاملترین دین را در اختیار داریم، اما دینداری ما کم است. ما دین را ناقص اجرا می‌کنیم. چون عده‌ای می‌گویند: مشکل ایران، این است که دین را وارد سیاست کرده است! چرا از همان ابتدا پای دین را به میان آوردید تا هم دین خراب شود و هم سیاست؟! دین نمی‌تواند جواب نیازهای جامعه را بدهد. اما عرض ما این است: مشکل ما این است که دین به تمامه اجرا نمی‌شود. اگر دین را درست اجرا کنیم، می‌بینیم که مشکلاتمان هم برطرف می‌شود.

وی نمونه‌هایی از این دینداری ناقص را بیان کرد و یادآور شد: ولی فقیه در زمان انتخابات 92 فرمودند: به کسانی رأی بدهید که دشمن از آنها حمایت نمی‌کند، با فرهنگ مقاومت همراه هستند. دنبال تفکر لیبرال‌ها نباشید. به کسانی رأی بدهید که شعارهای امام(ره) و انقلاب را در دست دارند. اگر کسانی با این تفکر (مخالف مقاومت و آرمان‌های انقلاب) بر سر کار بیایند، کشور چهل سال به عقب برخواهد گشت. یا در سال 87 فرمودند: اگر جمهوری اسلامی گرفتار شاه سلطان حسین‌ها بشود، (که از بس بی‌کفایت بود، صفویه را نابود کرد)، دچار مدیران و مسئولانی شود که جرأت و جسارت ندارند و در خود احساس قدرت نمی‌کنند، در مردم خودشان توانایی و قدرت نمی‌بینند، کار جمهوری اسلامی تمام خواهد بود». مگر شوخی است عده‌ای بر سر کار بیایند که این اندازه که به کفار اعتقاد دارند، به توانایی‌های مردم خودشان اعتقاد نداشته باشند؟! اما وقتی مردم به این ارشادات توجه نکنند و خطا کنند، جامعه لطمه خواهد خورد.

 

از ماست که بر ماست!

سخنران مراسم ضمن بیان اینکه ولی فقیه در همان سال‌ها داد زد و راهنمایی کرد، ادامه داد: حال می‌توان به ولی فقیه گفت: شما که می‌دانستید، چرا حکم را امضا کردید؟! مگر ولی فقیه می‌تواند سی میلیون رأی را رد کند؟! خود ما مردم دقت نکردیم و به این وضعیت مبتلا شدیم. مشکلات آب ما حل نشد که هیچ، مشکل برق هم به آن اضافه شد، انرژی هسته‌ای‌مان را هم دادیم، عزت ملی‌مان را هم خدشه‌دار کردیم. در عرصه بین‌المللی هم لطمه خوردیم. برجام آوردیم تا مشکلات مملکت را حل کنند، مشکلات که حل نشد، هیچ، تحریم‌ها هم بیشتر شد. ولی فقیه هم بارها فرمود: من خوشبین نیستم! نروید با اینها مذاکره کنید! مسئولین فشار آوردند که مردم می‌خواهند. این همه سال وقت و دارایی مردم به هدر رفت، آخر هم هیچ چیز آیدمان نشد. باید به حرف این آقا گوش می‌دادیم. این حرف‌ها تبیین حقایق است. آیا نباید این حقایق گفته شود؟! ولی فقیه باید اینهمه داد بزند و مظلوم بماند؟! حرفش را زده باشد و ما گوش نداده باشیم و وقتی چوبش را می‌خوریم، بگوییم: چرا کاری نمی‌کنند؟!! نباید جفا کنیم! اگر خدای ناکرده رحمت خدا برگردد و خداوند این نعمت را از ما بگیرد، چه باید بکنیم؟!

وی عنوان کرد: هنوز اوضاع برجام این است، آمده‌اند به سراغ FATF، دوباره مجلس می‌خواهد ما را به زیر یوغ مستکبران ببرند! در مدارس ما به صورت غیررسمی آموزس جنسی به فرزندان ما می‌دهند. اینقدر رهبری گفتند: FATF نباید اجرا شود. صراحتاً فرمودند: آموزش  و پرورش باید آموزش مسائل جنسی را قطع کند، ولی اینکار هنوز دارد انجام می‌شود. در انتخابات تهران، آقا فرمودند: به لیستی که انگلیسی‌ها آن را تبلیغ می‌کنند، رأی ندهید! مردم توجه نکردند و به آنها رأی دادند، امروز در اوضاع شهری‌شان هم مانده‌اند. اوضاع فرهنگی‌شان هم این شده که شهرداری تهران علیه چادر بنر زده است! چه کسی این کار را کرده است؟! خودمان!

 

ما هیئتی‌ها چه کردیم؟!

سخنران مراسم اشاره‌ای هم به عدم توجه کامل برخی از هیئت‌ها به حرف ولی فقیه داشت و گفت: ما هیئتی‌ها چقدر به حرف ولی فقیه گوش می‌دهیم؟! این همه می‌فرماید: بین شیعه و سنی اختلاف ایجاد نکنید! بازهم بعضی از مداحان و سخنران‌ها روی منبر لعن می‌کنند و اختلاف درست می‌کنند. باز هم  ما مردم می‌رویم این سخنران‌ها را دعوت می‌کنیم، خب نکنیم! شما دین را بیشتر می‌فهمی یا ولی فقیه که حکم او حکم امام معصوم(ع) است.

وی یادآور شد: چقدر رهبری فرمودند: تنها راه علاج مشکلات اقتصادی کشور، اقتصاد مقاومتی است؟! مسئولین هیچ زمینه‌ای ایجاد نکردند، تنها حرفش را زدند. امثال ما که امام حسینی هستیم، چقدر به حرف رهبری گوش دادیم وقتی فرمودند: تا زمانی که کالای ایرانی هست، استفاده از کالای خارجی جایز نیست! مسئولین باید به تولید داخلی کمک می‌کردند که نکردند! من و شما هم می‌گوییم: مسئولین که نکردند، ما چه کنیم؟! بچه هیئتی یک نوشابه می‌خواهد بخرد، دقت نمی‌کند که اسرائیلی نباشد! تا جایی که جنس معادل ایرانی دارد، ایرانی استفاده کنیم. رهبری فرمودند: ازیاد نسل مهم است. شما می‌دانید کمتر از سی سال دیگر جمعیت کشور پیر شده است، نه نیروی کار داریم و نه نیروی نظامی که از کشور دفاع کند؟! دولت که زیرساخت‌های آن را فراهم نمی‌کند، مردم هم که به بهانه مشکلات اقتصادی فرزند کمتر می‌خواهند. چند نفر از ما هیئتی‌ها حاضریم دین را وسط بگذاریم و بگوییم: با وجود مشکلات اقتصادی، ما به نائب امام زمان(عج) لبیک می‌گوییم و نسلمان را زیاد می‌کنیم؟! این هم جهاد در راه خداست. وقتی می‌گوییم: دین هست، ولی کم است؛ یعنی همین!

 

پای اصول ایستاده‌ایم، اما در فروع انقلاب ضعیف هستیم

سخنران مراسم در پایان ضمن بیان اینکه کسانی که می‌گویند مردم با رهبری نیستند، گفت: البته که مردم با رهبری هستند. وقتی رهبری می‌فرمایند: انتخابات را پرشور کنید، مردم با همه مشکلاتی که دارند، به میدان می‌آیند. در کجای دنیا چنین مردمی سراغ دارید که با همه مشکلاتشان اینطور پای نظام بایستند؟! امید مردم به ولایت فقیه است، اگر به مسئولین امید داشتند که اصلاً پای صندوق نمی‌رفتند. در راهپیمایی‌ها ببینید رهبری حتی به مردم نمی‌فرماید: بیایید! خطاب به دشمن می‌فرماید: ببینید فردا مردم چه می‌کنند؟! و مردم می‌آیند، چون پای کار انقلاب هستند. مردم با رهبری مشکل ندارند. اما چرا اینطوری می‌شود، دو تا علت دارد. اولاً رفتارهای اشتباه مسئولین، مردم را به اشتباه می‌اندازد. دوم اینکه مردم در اصول انقلاب پای انقلاب ایستاده‌اند، اما در فروع انقلاب ضعیف هستند.

 

راه حل مشکلات ما

وی با تأکید بر اینکه حرف ولی خدا را جدی بگیرید، گفت: اگر در همه موارد گوش به حرف ولی زمان بدهیم، دین می‌تواند مشکلات را حل کند. کسانی که می‌گویند: دین مشکل ماست، بدانند مشکل ما عمل نکردن به دین است. به همه دین عمل کنیم، خواهیم دید که مشکلات برطرف می‌شود. امام حسین(ع) با اینکه یاران اندکی داشتند اما از بس مطیع حضرت بودند، زبانزد شدند. اباعبدالله الحسین(ع) شب عاشورا بیعت خود را برداشتند و فرمودند: بروید! ولی نرفتند. اینطور اصحابی داشتند که در عالم حماسه آفریدند، ولی امیرالمؤمینن(ع) یک امت داشت و خانه‌نشین شد!  

 [1] . سوره حدید، آیه 25