استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

  

 
 شب سوم محرم 1440/ انقلاب ما را از بردگی طاغوت نجات داد

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد: نباید فکر کنیم مشکلات ما از دین است، مشکلات از کمبود دین است.

هیئت انصار ولایت یزد، سومین شب از مراسم ویژه دهه اول محرم را با عنوان «اینجا خیمه‌ای برپاست»، چهارشنبه 21شهریورماه با حضور جمعی از عزاداران سیدالشهداء(ع) در مسجد ملااسماعیل برگزار کرد. سخنران این مراسم حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد در ادامه موضوع «دین هست ولی کم است»، به ایراد سخنرانی پرداخت که گزیده‌ای از مهمترین سخنان وی را در ادامه می‌خوانید:

 

خلاصه‌ای از مباحث گذشته

مسئله مهمی که در این شب‌ها به آن اشاره می‌کنیم، مسئله دین و دینداری است که اباعبدالله الحسین(ع) به خاطر حفظ کیان اسلام و اقامه حق قیام کردند. دینی که اگر ما آن را نشناسیم، ممکن است به سرنوشت مردم کوفه مبتلا شویم. ما هزینه سنگینی برای اقامه حق داده‌ایم. اولیاء خدا در این راه جان داده‌اند تا ما بیدار شویم. ممکن است در اثر مرور زمان و وجود گرفتاری‌ها و مشکلات و زیاد شدن هواهای نفسانی، انسان گمان کند دین  مزاحم رفاه و آسایش اوست. دشمنان هم مدام القا می‌کنند که اسلام و انقلاب مانع پیشرفت شما شده است.

اشاره شد که عقلاً اسلام به عنوان آخرین دین، کاملترین نسخه سعادت دنیا و آخرت است که خداوند برای انسان‌ها فرستاده است. از نظر قرآن هم استناد کردیم که دین به معنای اسلام، کاملترین نسخه‌های الهی است. به فرازی از آیه قرآن اشاره کردیم که مبنای بحث ما این بود: «لهُ الخَلقُ و الأمر»؛ امر و دستور و برنامه، مال کسی است که خلق کرده است. هر کس اثری را به وجود می‌آورد، شایسته‌ترین فرد برای این است که برای آن اثر برنامه بنویسد.

 

دفترچه راهنمای خود را از خدا بخواهید

خدایی که خالق انسان است، باید برای مخلوق خود برنامه بنویسد. چون او می‌داند که نیازهای حقیقی روح و جسم انسان چیست. این عالم را هم خدا خلق کرده و او می‌داند چه قوانینی در این عالم وجود دارد، انسان باید چگونه رفتار کند تا در این دنیا راحت‌تر و بهتر زندگی کند. مهمتر از ان برای سعادت آخرت او هم برنامه داده است تا بر اساس مدل بندگی، زندگی کند. مدل بندگی که خدا دستور می‌دهد، مزاحم زندگی او نیست. بسیاری گمان می‌کنند اگر کسی مؤمن و دیندار باشد، باید در زندگی عذاب بکشد! آخرت هم مشخص نیست که اهل بهشت باشد یا جهنم! در حالی که دین به هیچ وجه اینگونه نیست. دین می‌گوید: در دنیا خوب زندگی کنید تا در آخرت هم بتوانید خوب وارد شوید. کسی که در دنیا انسان بداخلاق، کینه‌توز و حسودی باشد، نمی‌تواند از عبادت خدا لذت ببرد، چون عبادت خدا با این موارد سازگار نیست. در عوض کسی که مهربان، آرام و رئوف باشد، چون با خودش و دیگران درگیر نیست، از عبادات لذت می‌برد چون روح ایمان را دارد. دین امده است تا دنیا را درست کند و بر اساس آن آخرت انسان‌ها درست شود. مگر نفرموده: «الدنیا مزرعه الآخره»؟! باید در این دنیا درست بکاری، تا بتوانی در آخرت برداشت خوبی داشته باشی. بالاخره خدا باید دستورالعمل زندگی را صادر کند، کس دیگری نمی‌تواند آئین زندگی برای ما بنویسد. وقتی یک وسیله برقی می‌خریم، دفترچه راهنمای آن را دقیق می‌خوانیم، تا نکند اشتباه استفاده کنیم؛ آنوقت در مورد خودمان هر دستوری را پیاده کنیم؟! آیا نباید ببینیم خدایی که ما را آفریده است، چه دستورالعملی به ما داده است؟! اصلاً گمان نکنید دین تنها نماز و روزه و ... است؛ اینها بعد عبادی دین است، اما اگر زندگی شما درست نباشد، بندگی شما هم درست نمی‌شود.

 

طاغوت، کسی که در مقابل خدا قد علم کرده است..

اگر کسی که به انسان برنامه می‌دهد، از طرف خدا تأیید نشده باشد و برنامه‌ای بدهد که می‌داند نظرش خلاف نظر خداست، طاغوت نام دارد. طاغوت کسی است که در مقابل خدا قد علم کرده است. هر پیشوایی که خدای متعال راضی به پیروی بندگان از او نباشد، طاغوت است. طاغوت از طغیان است، یعنی از حد بیرون زده است. طغیان، یا طغیان بر خود است که آنقدر پیروی از شهوات کند تا شهوات درونی، فطریات را سرکوب کنند و یا طغیان بر دیگران است که سلطه جابرانه بر مردم است. نتیجه طغیان، فساد در زمین است. قرآن کریم می‌فرماید: «الَّذِينَ طَغَوْا فِي الْبِلَادِ  فَأَكْثَرُوا فِيهَا الْفَسَاد[1]»؛ اگر حاکمیت طاغوت را بپذیری، بدان که قرار نیست دنیای تو درست شود؛ فساد می‌شود. ممکن است کسی بپرسد: پس چرا کشورهای اروپایی وضع خوبی دارند؟! می‌گوییم چه کسی گفته وضعشان خوب است؟!

یکی از فسادهای طاغوت، فساد در سیستم و سازمان یک کشور است. همین والستریت مگر چه بود؟! اعتراض 99 درصد بر یک درصد! باید عمیق نگاه کرد. در همین عربستان شما کاخ‌ها و ثروت‌های عظیم آل‌سعود را نگاه نکنید، در چند کیلومتری کوفه مردم در فقر زندگی می‌کنند. نباید گمان کرد اگر طواغیت حاکم شدند، زندگی دنیا هم اصلاح می‌شود. خداوند خلاصه همه پیام دین را در این آیه قرآن خلاصه کرده است: «وَلَقَدْ بَعَثْنَا فِي كُلِّ أُمَّةٍ رَّسُولًا أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوت»؛ ما بر هر امتی رسول فرستادیم تا دو کار انجام دهد: خدا را بندگی کنند و از طاغوت اجتناب کنند. نمی‌توان خدا را بندگی کرد و زیر سایه طاغوت هم بود! تا وقتی اجتناب از طاغوت نکنیم، از عبادت هم خبری نیست. در ادامه آیه می‌فرماید: «فَمِنْهُم مَّنْ هَدَى اللَّهُ وَمِنْهُم مَّنْ حَقَّتْ عَلَيْهِ الضَّلَالَةُ فَسِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَانظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الْمُكَذِّبِين»[2]؛ بروید در زمین بگردید و خودتان ببینید که سرانجام طواغیت چگونه است.

 

انقلاب اسلامی ما را از بردگی طاغوت نجات داد

حال اگر کسی گرفتار طاغوت بود، باید خود را نجات دهد. قران می‌فرماید: «وَالَّذِينَ اجْتَنَبُوا الطَّاغُوتَ أَن يَعْبُدُوهَا وَأَنَابُوا إِلَى اللَّهِ لَهُمُ الْبُشْرَى فَبَشِّرْ عِبَادِ[3]»؛ کسانی که گرفتار طاغوت شده‌اند، اگر از بردگی طاغوت اجتناب کنند، خداوند به آنها بشارت می‌دهد. ما سالهای سال در بردگی طاغوت به سر می‌بردیم، انقلاب ما را از بردگی طاغوت نجات داد.

گستره جغرافیایی طاغوت

ما علم طاغوتی هم داریم! سیاست طاغوتی، فرهنگ طاغوتی و... یعنی علم و فرهنگ و سیاستی که سرچشمه آن خدا و دین نیست. مثلاً بحث علوم انسانی اسلامی که رهبر انقلاب فرمودند، چون علوم اسلامی که امروز تدریس می‌شود، علوم انسانی اسلامی نیست، علوم انسانی غربی است. چون علوم غرب توحیدی نیست، تمام معادلات آن مادی است. وقتی این علوم تدریس شود، انسان مسلمان است، ولی به باورهای غربی معتقد می‌شود! مشاوره می‌دهد، ولی مشاوره‌اش چون بر اساس انسان‌شناسی اسلامی نیست، نمی‌تواند کارگشا باشد.

 

درست به دین عمل کنیم

عده‌ای رسماً می‌گویند: ما علم اسلامی و غیر اسلامی نداریم! بله، ریاضی و فیزیک و شیمی اسلامی و غیر اسلامی نداریم، اما مهم است که رویکرد شما چه رویکردی باشد. یا می‌گویند: هنر ارزشی و غیر ارزشی نداریم! آیا هنری که فحشا و گناه را ترویج دهد، با هنری که اخلاق و عدالت را ترویج دهد، یکی است؟! هنر و بازیگری همان است، اما بستگی دارد با چه رویکردی بازی کنی. اسلامی بودن به این معناست که شما چه محتوایی به این فیلم می‌دهی. امام(ره) می‌فرمایند: «ما با سینما مخالف نیستیم، ما با فحشا مخالفیم»! هنر باید باعث رشد انسان‌ها شود. آیا کسی که می‌گوید: ما هنر ارزشی و غیر ارزشی نداریم، فکر طاغوتی ندارد؟!

ما درست به دین عمل نمی‌کنیم، بعد می‌گوییم: دین نتوانست مشکلات ما را حل کند!

 

به سمت حاکمیت خدا برویم

بعد از اینکه از طاغوت اجتناب کردیم، باید به سمت حاکمیت خدا برویم. روایت می‌فرماید: «کلّ  حاکمٍ یحکُمُ بغیر حکمنا اهل البیت فهو طاغوت»؛ هر حاکمی که به خلاف حکم ما اهل بیت(ع) حکم کند، طاغوت است! 

طاغوت گاهی مستکبرین عالم هستند که از ریشه طاغوتند و اصلاً خدا را قبول ندارند. گاهی هم طاغوت مسلمان است و حتی ممکن است در لباس علمای دین باشد، ولی بر خلاف حکم خدا حرف می‌زند. در همین انقلاب داشتیم مرجع تقلیدی که بیش از هفتصد صفحه در مورد  ولایت فقیه نوشت، ولی بعد مقابل نائب امام زمان(عج) ایستاد و آب به آسیاب دشمنان انقلاب ریخت. خوارج می‌گفتند: «لا حکم إلا للله»، حکومت فقط مال خداست. امیرالمؤمنین(ع) فرمودند: حرف حقی است ولی از آن اراده باطلی دارند، می‌خواهند با این حرف حق، علی را زمین بزنند! خب، چرا زمانی که پیامبر(ص) بودند و حکومت می‌کردند، نگفتبد: حکومت از ان خداست، بعد از پیامبر(ص)، حکومت برای خدا شد؟! اصلاً ممکن است جامعه حاکم نداشته باشد؟! خدا چطور حکومت کند؟!

 

وقتی طاغوت در لباس دموکراسی ظاهر می‌شود

گاهی طاغوت در لباس دموکراسی ظاهر می‌شود. می‌گویند: مردم بیایند حرفشان را بزنند. خب، امام(ره) هم برای اصل انقلاب رفراندوم برگزار کرد. به مردم گفتند: شما خون و جان خود را برای برپایی دین داده‌اید؟ بیش از 98 درصد مردم گفتند: آری، برای دین داده‌ایم. رفراندوم این بوده است. حال که شما می‌گویید: مردم بیایند نظر بدهند، منظورتان دوقطبی کردن کشور است. می‌خواهید از بعضی از تارضایتی‌ها که مسبب آن خودتان هستید، سوءاستفاده کنید این همان حرف حقی است که از آن اراده باطل دارند. این طاغوت است، با اسلام و انقلاب و دین مشکل دارد، ولی چون در لباس اهل دین  است، ممکن است کسی متوجه نشود.

باید به سمت حکومت الله برویم. در مقابل طاغوت که حکومت مستند به الله نیست، یک حکومت مستند به الله وجود دارد که حاکمان آن الهی هستند.

ما دین کاملی داریم، آیا ممکن است دین در مورد مسواک زدن و خوردن و خوابیدن برنامه داشته باشد، ولی در مورد حکومت برنامه نداشته باشد. اگر می‌گوییم: دین کامل است، پس قطعاً حرف برای گفتن دارد. اگر چنین حکومتی که خدا دستورش را داده است بود، ما باید با این حکومت چه کنیم و حکومت باید در قبال مردم چه کند. یا اینکه چه اتفاقی می‌افتد وقتی ببینیم حکومت به سمت دین حرکت کرده است، ولی دین کامل محقق نشده است. در چنین شرایطی ما باید چه برخوردی با حاکمان خود داشته باشیم.

نباید فکر کنیم مشکلات ما از دین است، مشکلات از کمبود دین است.

 

اگر طاغوت قدرت بگیرد...

وقتی دشمنان خدا و طواغیت حاکم شوند، طغیان خود را نشان می‌دهند. یزید علیه اللعنه وقتی به حکومت رسید و امام حسین(ع) را به شهادت رساند و قتل عام کربلا اتفاق افتاد، از این پیروزی سرمست بود. بعد از آن کعبه را به منجنیق بست. مگر نمی‌گفت: امام حسین(ع) خارج از دین است و باید با او جنگید، پس چرا کعبه را به آتش کشید؟ این اصلاً دین را قبول نداشت. به مدینه حمله کرد و اعلام کرد که ناموس این شهر تا سه روز بر لشکریان حلال است! طاغوت اگر قدرت بگیرد، این می‌شود. همین یزید روی تخت نشسته بود و سر مبارک امام حسین(ع) در تشتی مقابل او بود. در این حال شعری خواند و گفت: بنی‌هاشم می‌خواستند بر ما حکومت کنند، بازی به نام دین به راه انداختند، وگرنه وحی کجا بود؟!

قبل از این که کار به جایی برسد که طواغیت بتوانند چنین جنایاتی کنند، انسان باید طواغیت را بشناسد و اینها را از اریکه قدرت به زیر بکشد. اگر طاغوت مسلط شود، هر جنایتی می‌کند. یکی از جنایاتی که در کربلا کردند، به اطفال هم رحم نمی‌کردند. اباعبدالله الحسین(ع) بارها فرمودند: شما با من جنگ دارید، زنها و بچه‌ها چه گناهی دارند؟! طاغوت است. طاغوت اگر حاکم شود، تا مطمئن نشود زیر سمّ اسب‌ها له نشده‌ای، رهایت نمی‌کند! اگر نفهمیم جریان کربلا چه بوده است، به دوران طاغوت برمی‌گردیم. محبّ اباعبدالله(ع) که بصیرت داشته باشد و بفهمد جریان کربلا چه بود و امروز جریان چیست، می‌تواند طاغوت را بشناسد و زیر بار آن نرود.

بچه سه ساله چه گناهی دارد؟! با چه کسی سر جنگ دارد؟! ای کاش این دختر سه ساله را هم با تیری کشته بودند، نه اینکه ارباب مقاتل بنویسند: 25 کودک در مسیر کربلا تا شام از دنیا رفتند، یکی از آنها حضرت رقیه(س) بود. اما این سه ساله نزدیک یک ماه کشتنش طول کشید، از بس تازیانه و سیل و لگد خورده بود و از بس غصه سر بریده بابا را خورد، همان‌جا گوشه خرابه جان داد.[1] . سوره فجر، آیه 11 و 12

[2]. سوره نحل، آیه 36

[3] . سوره زمر، آیه 17