استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

 

 

  

 
 تحلیلی بر وقایع اخیر و سخن یکی از مراجع پیرامون تعطیلی یا عدم تعطیلی روز شهادت امام کاظم(ع)

در مجلسی که به مناسبت روز مبعث و یادواره هنرمردان انقلاب اسلامی در حسینیه ارگ، توسط هیئت انصار ولایت برگزار شد، مسئول این هیئت درباره سخنانی که اخیراً در جهت تعطیلی یا عدم تعطیلی روز شهادت موسی‌بن‌جعفر(ع) و شیوه مواجهه با آن، تحلیلی ارائه نمود.

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد بخشی از سخنانش را به تحلیل فرمایش یکی از مراجع تقلید درباره تعطیلی روز شهادت امام کاظم(ع) و عبارات ایشان و شیوه مواجهه با آن اختصاص داد و گفت: اول اینکه سطح مطالبات بزرگان دینی ما باید در حدّ عمق مشکلات موجود در جامعه باشد و ادامه داد: آیا صرف تعطیل نکردن شهادت حضرت موسی‌بن جعفر(ع)، می‌توان حکومت را حکومتی گمراه خواند و مردم را علیه آن شوراند؟ آن هم این حکومتی که برکت آن مجالس روضه اهل‌بیت(ع) رونق گرفت و ناموس ما در پناه این حکومت به آرامش و عزت رسید! وی در ادامه اشاره به نظر برخی بزرگان مبنی بر لزوم تعطیلی‌های زیاد حوزه‌ها گفت: بزرگانی مثل علامه طباطبایی تمام سال را تدریس داشتند و تنها روز عاشورا تدریس را ترک می‌کردند. آیا ایشان گمراه بودند؟!

غیر از اینکه تعطیلی‌های بیش از حد می‌تواند گاهی به وضعیت اقتصادی لطمه وارد کند، آیا واقعاً با تعطیل کردن این مناسبت‌ها معنویت مردم بالا می‌رود؟ بسیاری هستند که در چنین ایامی یا به مجالسی که به این مناسبت برگزار می‌شود، نمی‌روند یا به تفریح می‌پردازند و با توجه به برخی واقعیت‌های جامعه می‌توان گفت این تعطیلی‌ها گاهی می‌تواند موجب ضعف معنویت در جامعه نیز بشود. شاید امثال من و شما در در این مناسبت‌ها در مراسمات عزاداری شرکت کنیم اما این مسئله برای عموم جامعه قابل تعمیم نیست. از طرف دیگر آیا نمی‌شود در روز شهادت عزادار بود و درس هم خواند؟ مگر علم و علم آموزی، نور نیست؟ آیا نمی‌شود عزادار بود و کار هم کرد؟ مگر کار جهاد نیست؟ توجه داشته باشید که ما نباید سطح ولایت و ولایت‌مداری را به مسائلی مثل تعطیلی یا عدم تعطیلی مناسبت‌ها بکشانیم.

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد درباره شیوه مواجهه با این مسئله اظهار داشت: در اسلام جایگاه‌ها، افراد و موقعیت‌ها احترام دارند. وی با تأکید دین بر حفظ حرمت والدین، افراد مسن، بزرگان قوم، اساتید و علما و بزرگان گفت: باید جایگاه مرجعیت حفظ شود و نباید به صرف خطای یک بزرگی از بزرگان در مسئله اجتماعی، افراد یا جایگاه‌ها را تمسخر یا توهین کنیم.

خلافت در اسلام، جایگاه سیاسی امام معصوم و پیامبر است اما وقتی که خلیفه سوم مورد حمله قرار گرفت امام علی(ع) رفتند تا از او دفاع کنند، ولی چرا رفتند؟ این دفاع برای حفظ جایگاه خلافت بود نه شخص خلیفه. چون اگر این جایگاه سست شود دیگر برای مردم فرقی نمی‌کند که چه کسی در این جایگاه قرار دارد. ایشان سعی در حفظ جایگاه خلافت داشتند نه دفاع از عملکرد اشتباه خلیفه سوم. یک جایگاه فقاهتی و معنوی هم وجود دارد که برای پیامبر و امام معصوم است که جایگاه مرجعیت است. مرجعیت هم باید جایگاهش حفظ شود و نباید جایگاه مرجعیت به خاطر یک خطا در یک مسئله اجتماعی زیر سؤال برود و مورد تمسخر یا خدای نکرده توهین واقع شود. نقد و تحلیل کنیم و ایرادها را دربیاوریم، ولی حرمت‌ها را نگه داریم چون اگر ما به مرجعیت حمله کنیم داریم جایگاه علمی و فقهی پیامبر(ص) را متزلزل می‌کنیم، مسئله مهم این است که بسیار محترمانه و عالمانه نقد ‌کنیم ولی توهین نکنیم.

وی در جواب سوال احتمالی که ممکن است درباره عبارت حضرت آقا که فرمودند «مرجعیت انگلیسی» مطرح شود، گفت: باید بین مرجعیت زعما و علمای برجسته و کسانی که تحت نفود ایادی بیگانه هستند، یا از درجه مرجعیت ساقط شده‌اند تفاوت قائل شد ولی نباید حرمت مراجع بزرگ و این جایگاه زیر سؤال برود.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید