امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) در باب شهدای مدافع حرم می فرمایند: «شهدای مدافع حرم در زمان حیات خود از اولیاءالهی به شمار می‌روند. اگر شهدای مدافع حرم نبودند اثری از حرم اهل‌بیت(ع) نبود.                               امام خمینی(قدس سره شریف) فرمودند: «ملتی که قیام کرده است در مقابل همه قدرت‌های عالم، ملتی که برای اسلام قیام کرده است، برای خدا قیام کرده است، برای پیشرفت احکام قیام کرده است، این ملت را با ترور نمی‌شود عقب راند.                               امام خامنه ای می فرمایند : «جهاد تمام شدنی نیست، کار خوب، یک‌بارش برای همیشه عمر کافی نیست، باید مستمر باشد، فاذا فرغت، فانصب. زمانی که از کاری فراغت پیدا کردی، کار جدید دیگری را شروع کن، بیکار نباش».                               مقام معظم رهبری در دیدار با ائمه جمعه سراسر کشور فرمودند: «بنده فکر می‌کنم خوب است که محل‌های نماز جمعه، مرکز نمایش کتاب‌های خوب و کتاب‌های روز و کتاب‌های مطلوب باشد».


 

 
 

 

استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

 

 

  

 
 بسته خبری هیئت هفتگی 10فروردین 97؛ میلاد امیرالمؤمنین (ع)، با موضوع «زندگی جهادی»

هیئت انصار ولایت دارالعباده یزد، به منظور ارتقاء اندیشه دینی و انقلابی مخاطبین خود در حوزه‌های مختلف، مراسم جشن شب میلاد حضرت علی(ع) را جمعه10 فروردین ماه، با برنامه‌های متنوع زیر در حسینیه ارگ برگزار کرد.

 

 

محفل انس با قرآن

جمعی از محبین و مریدان مولی‌الموحدین علی‌ابن‌ابی‌طالب(ع) در کنار هم، آیات 122 تا 140 سوره نساء را قرائت کردند و ثواب این قرائت را در سالروز ولادت امیرالمؤمنین(ع)، به پیشگاه حضرتش نثار نمودند.

منبر احکام

برادر علی گلوردی با مرور بر احکام هفته‌های گذشته که درباره خمس بیان شده بود به بیان احکام خمس برسرمایه پرداخت و گفت: سرمایه کسب و کار و سرمایه ابزار اگر از اضافه در آمد کسب تهیه شده باشد خمس به آن تعلق می‌گیرد اما اگر با پرداخت خمس نتوانیم به کسب و کار ادامه دهیم یا ابزار کار از دست برود سرمایه و ابزار کار خمس ندارد.

وی ادامه داد: اگر فردی زمین مرده‌ای را زنده کند و به کشاورزی بپردازد مالکیت آن زمین برای او است ولی باید خمس آن زمین را به حاکم شرع بپردازد و همچنین چیزهایی که درآمد کسب نیست مثل دیه، ارث، هدیه و جایزه به فتوای بسیاری از علما خمس ندارد، مگر موارد استثناء و غیر متعارف که به ارث هم خمس تعلق می‌گیرد. مثلاً در مواقعی که ارث حلال، مخلوط به حرام شده است. برای مُنفک شدن حرام از مال حلال، با نظر حاکم شرع باید خمس آن مال پرداخت شود.

شهید مراسم

نام و یاد شهید محمدحسین مهدوی زینت بخش این مراسم بود. شهید مهدوی در سال 1338 قدم به این دنیای خاکی گذاشت و در سال 1361 آسمانی شد.

پیام ولایت

امام خامنه‌ای(مدظله): «مادرانی را که عزیزانشان به شهادت رسیده بودند ما دیدیم. آن چنان از خودشان استقامت نشان می‌دادند که انسان را به حیرت فرومی‌برد».

کتاب هفته

گام‌های سلوک؛ این کتاب دستورالعمل‌هایی در زمینه سیر و سلوک و خودسازی است. در این نوشتار سعی شده است جهت استفاده جوانان به ویژه قشر دانشجو چهل دستور و توصیه اخلاقی برای تهذیب نفس و راهیابی به درجات کمال انسانی ارائه گردد. در این راستا نگارنده به بیان اهمیت و مراتب اموری مانند نماز، نمازشب، نمازجماعت، تلاوت قرآن، صدقه دادن، همیشه با وضو بودن، برآوردن حاجت برادران مؤمن، کوشش برای فراگیری علم، استراحت، بهداشت، مراقبه نفس، محاسبه نفس، ذکر دائمی، اهمیت دادن به ساعات عمر، صله رحم، نیکی به پدر و مادر، کنترل چشم و زبان، ارتباط با امام زمان(عج) و شکر نعمت‌های الهی پرداخته و نقش این امور در خودسازی و سیر و سلوک را بیان کرده است.

سخنرانی

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد پیرامون «زندگی جهادی» به سخنرانی پرداخت و گفت با الگو قرار دادن زندگی امام‌علی(ع) با توجه به تکالیف متعدد که جز با زندگی جهادی این تکالیف رفع نخواهد شد. برخی از مهم‌ترین عناوین سخنان وی در ادامه آمده است.

خصوصیات زندگی جهادی

چگونگیِ ادای حق جهاد

توجه به آیات جهاد

علت مقدم شدن اموال بر انفُس در آیه 41 توبه

محراب یعنی محل حَرب

نماز، نمونه جهاد در راه خدا

لازمه جهاد در همه زمینه‌ها علمی، افتصادی، همسرداری و...

مقایسه انواع جهاد در روایات

توجه به جهادسازندگی و خدمات اجتماعی

اهمیت علم عالِم بر خون شهید

سخن پیامبر(ص) درباره کمک‌رسانی به دیگران

روایت تهدیدآمیز از امام صادق(ع)

توجه به یکی از نعمت‌های خدا در کلام امام حسین(ع)

توجه به داستان خضر و موسی(ع)

نتیجه و عواقب پاسخ ندادن به نیاز دیگران

یکی از امتحانات سخت الهی

خدمت‌رسانی به نیازمند فقط برعهده مسئولین نیست

توجه به مشکلات مردم زلزله زده کرمانشاه و کوهبنان

جهادهای مختلف امیرالمؤمنین(ع) در یک زمان

داستان دستِ رَدّی که به سینه حضرت علی(ع) زده شد

توجه به نیاز افراد ضعیف جامعه

مولودی‌خوانی

مولودی‌خوانی برادر محسن محمدی‌پناه در وصف فضائل امیرالمؤمنین(ع) در شب سیزدهم رجب همراه با کف‌زنی باشکوه جمعی از عاشقان و شیعیان آن حضرت، ابراز شادی و ارادت خود را به اهل‌بیت عصمت و طهارت بیان کردند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید