امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) در باب شهدای مدافع حرم می فرمایند: «شهدای مدافع حرم در زمان حیات خود از اولیاءالهی به شمار می‌روند. اگر شهدای مدافع حرم نبودند اثری از حرم اهل‌بیت(ع) نبود.                               امام خمینی(قدس سره شریف) فرمودند: «ملتی که قیام کرده است در مقابل همه قدرت‌های عالم، ملتی که برای اسلام قیام کرده است، برای خدا قیام کرده است، برای پیشرفت احکام قیام کرده است، این ملت را با ترور نمی‌شود عقب راند.                               امام خامنه ای می فرمایند : «جهاد تمام شدنی نیست، کار خوب، یک‌بارش برای همیشه عمر کافی نیست، باید مستمر باشد، فاذا فرغت، فانصب. زمانی که از کاری فراغت پیدا کردی، کار جدید دیگری را شروع کن، بیکار نباش».                               مقام معظم رهبری در دیدار با ائمه جمعه سراسر کشور فرمودند: «بنده فکر می‌کنم خوب است که محل‌های نماز جمعه، مرکز نمایش کتاب‌های خوب و کتاب‌های روز و کتاب‌های مطلوب باشد».


 

 
 

 

استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

 

 

  

 
 بسته خبری هیئت هفتگی 18فروردین 97، با موضوع «همه چیز دست خداست»

 

 

 

هیئت انصار ولایت دارالعباده یزد، به منظور ارتقاء اندیشه دینی و انقلابی مخاطبین خود در حوزه‌های مختلف، مراسم هفتگی شنبه هجده فروردین ماه را در حسینیه ارگ با برنامه‌های متنوع زیر برگزار کرد.

 

محفل انس با قرآن

صفحاتی از سوره مبارکه مائده تا آیه 89 این سوره، رزق معنوی ابتدای این مجلس بود. ثواب جمع‌خوانی سوره مبارکه قدر نیز به روح شهدا، امام شهدا و شهید این مراسم هدیه شد.

شهید هفته

یاد و نام شهید مرتضی آوینی در کنار دست‌‌نوشته‌ای زیبا از این شهید، زینت‌بخش این مراسم بود. سید شهیدان اهل قلم در 21 شهریور ماه سال 1326 پا به این دنیای خاکی گذاشت و در 20 فروردین 1372 حین فیلم‌برداری برای یک مستند در قتلگاه فکه، افلاکی شد.

شهید مرتضی آوینی: «هر شهیدی کربلایی دارد، خاک آن کربلا...تشنه خون اوست، و زمان انتظار می‌کشد تا پای آن شهید بدان کربلا رسد و آنگاه....خون شهید، جاذبه خاک را خواهد شکست و ظلمت را خواهد درید و معبری از نور خواهد گشود و روحش را از آن، به سفری خواهد برد، برای پیمودن آن هیچ راهی جز شهادت وجود ندارد.»

منبر احکام

حجت‌الاسلام حسین باقری در منبر احکام این مراسم به بیان احکام تیمم پرداخت و گفت: در شرایطی خاص، حتی در صورت وجود آب، باز هم انسان باید تیمم کند و نماز بخواند. اگر آب داریم ولی برای حفظ جان به آن احتیاج است باید آن آب را نگهداریم و برای نماز تیمم کنیم. اگر آب کم باشد و لباس یا بدن ما نیز نجس باشد، باید آن آب را برای تطهیر بدن یا لباس نگهداریم و برای نماز تیمم کنیم یا اگر آبی که وجود دارد آب غصبی باشد باید برای نماز تیمم کنیم.

وی در ادامه احکام تیمم گفت: اگر در بدن مانعی وجود دارد و فرصت برای پاک کردن آن نباشد، باید توجه داشت که اگر آن مانع در اعضاء تیمم باشد باید هم وضوی جبیره و هم تیمم انجام دهیم امّا اگر مانع در اعضاء وضو نباشد وظیفه ما فقط انجام تیمم است.

حجت‌الاسلام باقری گفت: یکی دیگر از مواردی که انسان باید بجای غسل و وضو باید تیمم کند، زمانی است که وقت برای وضو و غسل نباشد. اگر فرد از روی عمد نماز و تیمم بدل از وضو و غسل را به تأخیر اندازد، معصیت کرده اما نمازش صحیح است ولی بهتر است قضای آن را هم بجا آورد.

وی افزود:‌برای تیمم اولویت به ترتیب با این موارد است: خاک، ریگ، کلوخ، سنگ، گردوغبار روی لباس یا فرش، گِل.

سخنرانی

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد در فرازی فوق‌العاده از نامه 31 نهج‌البلاغه به «همه چیز دست خداست» اشاره کرد و برداشت‌های این بخش از کلام گوهربار امیرالمؤمنین(ع) را در قالب موضوعات زیر بیان کرد:

ادعاهایی که واقعیت ندارد

تنها مدعی واقعی کیست؟

دین خدا را یاری کنید تا خدا شما را یاری کند

اعتماد به وعده‌های خداوند

توجه به دعای ماه رجب و درخواست از خدا

خداوند قدرت، نعمت و ... را همراه اختیار به انسان داده است

هدف از دستورات حلال و حرام خداوند

در حرام خداوند درمان و خیر نیست

واسطه‌ای بین خدا و بنده وجود ندارد

اهل‌بیت وسیله تقرب‌اند نه وسیله ارتباط

راه توبه و بازگشت همیشه باز است

خداوند برای عقوبت عجله نمی‌کند

خدا بعد از پذیرش توبه سرزش نمی‌کند

نا امیدی از رحمت خدا بزرگ‌ترین گناه

توصیه به مطالعه کتاب «گناهان کبیره» اثر شهید دستغیب

ماجرای وساطت امام حسین(ع) برای بخشش جوان گناهکار

 

روضه خوانی و مداحی

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد دل‌های حاضران را متوجه بخشش و کرم امام‌حسین(ع) کرد و تنها دارایی نوکران اهل‌بیت را اشک بر حسین(ع) دانست و از خداوند فزونی نعمت اشک بر حسین(ع) را خواستار شد.

برادر محسن محمدی‌پناه داستان ارادت آیت‌الله میلانی به اشک بر حسین(ع) را بیان کرد سپس با مداحی خود و سینه‌زنی حاضران، عشق و ارادت خود را به امام حسین(ع) ابراز نمود.

نماهنگ

به مناسب سالگرد عروج مظلومانه شهید مرتضی آوینی و دو تن از همکارانش در حین ساخت مستندی از قتلگاه فکه، فیلم لحظات قبل از شهادت این شهید عزیز برای حاضران به نمایش گذاشته شد.

 

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید