استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

 

 

  

 
 بسته خبری شب پنجم فاطمیه 1396

هیئت انصار ولایت دارالعباده یزد پنجمین شب مراسم فاطمیه را با حضور جمع کثیری از عاشقان حضرت‌زهرا(س) با برنامه‌های متنوع زیر در حسینیه ارگ برگزار کرد.

 

محفل انس با قرآن

قرائت صفحات ابتدایی سوره نساء رزق فاطمی این شب از مراسم بود. این هدیه‌ نورانی پیشکشی حاضران جمع بود به روح مطهر شهدا، امام شهدا و شهید این مراسم.

منبر احکام

برادر طلبه علی گلوردی در منبر احکام این شب به بیان احکام نگاه و حجاب پرداخت و گفت: رجوع مرد به پزشک زن و رجوع مرد به پزشک زن جایز نیست مگر زمانی که مراجعه به پزشک غیر ممکن و یا سخت باشد. اما اگر هنگام معاینه، لمس و نگاه لازم نباشد، رجوع به پزشک غیرهمجنس اشکالی ندارد. البته بعضی مراجع می‌فرمایند رجوع به پزشک غیرهمجنس در هر صورت جایز نیست.

وی ادامه داد: نگاه کردن به تصاویر زنان نامحرم و بدون پوشش با سه شرط اشکالی ندارد. اول اینکه برنامه زنده نباشد. دوم اینکه خوف افتادن به گناه نباشد. سوم اینکه مسلمان نباشد و ناشناس باشد. البته نگاه کردن زنان به مردانی که حد حجاب را رعایت نکرده‌اند نیز جایز نیست. مثل مسابقات ورزشی و... البته با همان سه شرط نگاه زن به مرد اشکالی ندارد.

شهید مراسم

یاد و تصویر شهید 18 ساله علی‌محمد محبی زینت بخش شب پنجم سوگواری شهادت ام‌ابیها بود. این شهید عزیز در کربلای هشت به شهادت رسید.

پیام ولایت

امام خامنهای(ره): انقلاب زنده است و به همین دلیل دشمن هم دارد. همچنانکه پیروزی انقلاب و ولادت آن با مقاومت دشمنان رو‌به‌رو شد، تداوم انقلاب، برپا ماندن و اثر بخش شدن آن با دشمن و دشمنی‌ها مواجه است.

سخنرانی

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد در پنجمین شب از ایام فاطمیه درباره موضع «حیا و شرم» به سخنرانی پرداخت و به موضوعات زیر اشاره کرد:

حیای فردی زیربنای حیای خانواده

حیای خانواده زیر بنای حیای اجتماعی

جامعه‌ی با حیا تحمل حاکم بی‌حیا را ندارد

وظفه انسان در مقابل حیای اجتماعی

ویژگی انسان باحیا

شرم انفعالی

علل وجود شرم

چگونه حیا دائمی می‌شود

حیای فردی، ثمره ایمان

مصادیق بی‌حیایی

بدترین بی‌حیایی

چگونه حیا در وجود ما نهادینه می‌شود؟

شاهد غیر مشهود در داستان یوسف و زلیخا

راهکار حفظ حیا و شرم

زِنای چشم

تقویت عقل و ایمان موجب افزایش حیا است

کلام امیرالمؤمنین(ع) درباره حیا

آخرین درجه حیا

گناهان زبان

حیا در فکر

عوامل ایجاد حیا

راه‌های تقویت حیا

 

روضه‌خوانی و مداحی

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد روضه دستان بسته امیرالمؤمنین(ع) در جریان حمله به خانه حضرت را خواند و مداح جلسه محسن محمدی‌پناه با نوحه‌خوانی، حاضران را آماده سینه زنی و عزاداری کرد تا در آخرین شب مراسم فاطمیه مزد عزاداری را از مادر سادات بگیرند.