استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

 

 

  

 
 بسته خبری شب دوم فاطمیه 1396

 

هیات انصار ولایت دارالعباده یزد دومین شب از سوگواری فاطمیه 96 را در حسینیه ارگ با برنامه‌های متنوع زیر برگزار کرد.

 

محفل انس با قرآن

رزق فاطمی این شب آیات صفحات 54 تا 63 از مصحف نور و هدایت بود که توسط قاریان قرآن قرائت و به روح مطهر شهدا، امام شهدا و شهید این شب هدیه شد.

منبر احکام

برادر طلبه، علی گلوردی، در این شب به بیان جزئیاتی از احکام حجاب پرداخت و گفت: وجه و کفین حد حجاب برای بانوان است. البته به شرط اینکه وجه و کفین بدون زینت باشد. آرایش صورت و انگشتر زینت محسوب می‌شود. حتی ابروی اصلاح شده هم زینت صورت محسوب می‌شود و باید پوشانده شود.

ضمناً پوشاندن این حد حجاب در برابر کودکان پسر هم که ممیز هستند واجب است.

وی افزود: پوشیدن هر لباس غیر عادی یا مهیج چه از نظر مدل، رنگ یا جنس جایز نیست. گاهی حتی ممکن است جنس و مدل چادر نیز مهیج باشد لذا در این زمینه باید دقت شود و این حکم مهیج نبودن پوشش چه برای خانم‌ها و چه آقایان لازم است باید رعایت شود.

برادر گلوردی در مورد اصطلاح «ریبه» که معنی ترس به گناه افتادن است، گفت حتّی ترس و احتمال گناه کافیست که فرد حجاب را رعایت کند.

وی با طرح یک سؤال ادامه داد که آیا حجاب از ضروریات دین محسوب می‌شود؟ به توضیح در مورد پاسخ آن پرداخت و افزود: حجاب از ضروریات دین است و اگر کسی یکی از ضروریات دین را انکار کند حکم کافر و مرتد را پیدا می‌کند. البته بی‌اعتنایی به رعایت حجاب به معنای رد ضروری دین نیست. اگر کسی نداند یا بداند که حجاب ضروری دین است و رعایت حجاب نکند فقط از دایره دین خارج می‌شود.

این طلبه جوان به آرایش کردن زنان نیز اشاره کرد و گفت: آرایش نکردن نیز حد حجاب است و اینکه نامحرم متوجّه می‌شود یا نمی‌شود مهمّ نیست در هر صورت استفاده از آرایش در برابر نامحرم حرام است.

شهید مراسم

نام و یاد شهید علی زارعیان، شهید 18 ساله‌ای که در عملیات کربلای هشت به شهادت رسید زینت بخش مجلس بود. به نقل از خانواده و اطرافیانش این شهید بارها در عالم رؤیا یا حتّی در بیداری از اطرافیان و آشنایان گره‌گشایی کرده است.

در بخشهایی از وصیت‌نامه‌اش آمده است «مادر و خواهران عزیزم برای من گریه نکنید. اگر خواستید گریه کنید برای مظلومیت ما و مکتب ما گریه کنید.». جسد مطهر این عزیز شهید بعد از هشت سال به وطن برگشت.

سخنرانی

حجت‌الاسلام مهدوی‌‌نژاد در شام غربیان شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) درباره «مفهوم شرم و حیا» به سخنرانی پرداخت و به موضوعات زیر اشاره کرد.

تعریف حیا و شرم

حیا صفتی ذاتی یا اکتسابی؟

حیا، موهبتی الهی

چگونگی حفظ شرم و حیا

بهترین پوشش در دین

حیا و شرم عاقلانه و عالِمانه

لزوم شرم و حیا در حاکمان و مسئولان

توجه به نامه 53 نهج‌البلاغه

حیا و شرم مراتب دارد

خداوند شرم و حیا را به همه عطا کرده

سایر ویژگی‌های حاکمان دین

شرمندگی امیرالمؤمنین(ع) از وضع معیشت مردم

شرم از مردم جامعه، لازمه شرم از خدا

شرمندگی مسئولان در کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان

داستانی از اقتدار امیرکبیر در برابر کشور بیگانه

مظلومیت علی(ع) بین خواص جامعه

نمونه‌هایی از بی‌شرمی در مقابل ولیِّخدا

 

روضه‌خوانی و سینه‌زنی

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد روضه مظلومیت حضرت زهرا(س) درباره غضب فدک را بیان کرد و دلهای حاضران را برای مداحی و سینه‌زنی آماده کرد.

برادر محسن محمدی‌پناه در شام غریبان شهادت صدیقه طاهره با مداحی و نوحه سرایی دل عزاداران فاطمی را متوجه قبر بی‌نام و نشان حضرتش کرد. حاضران با سینه‌زنی، عشق و ارادت خود را بی‌بی‌ دوعالم ابراز کرده و برای فرج و ظهور منتقم حضرت زهرا(س) دعا کردند.

نماهنگ

حسن ختام مجلس سوگواری فاطمیه پخش نماهنگ از سخنان امام‌خامنه‌ای(مدظله) بود که فرمودند: اگر وضعیت شهر مدینه بعد از رحلت رسول اکرم(ص) را بفهمیم و درک کنیم، متوجه می‌شویم فاطمه زهرا(س) چه حرکت عظیمی را انجام داد. دفاع از وصی و جانشین پیامبر(ص) توسط حضرت زهرا(س) با خواندن خطبه در مسجد، ابعاد قابل فهم ماست. باید بدانیم عده‌ای به عنوان دفاع از حقوق زن قصد به هم زدن جامعه بشری را دارند.

 


 

منبراحکام | برادر گلوردی

 

پیام شهید علی زارعیان |  برادر سالکی

 

سخنرانی | شرم حاکمان | حجت الاسلام مهدوی نژاد

 

روضه | کربلایی محسن محمدی پناه

 

زمینه | آسمون تاریکه کوچمون باریکه | کربلایی محسن محمدی پناه

 

شور | صاحب کرم حسن | کربلایی محسن محمدی پناه

 

واحد | فیض روح القدوس عالم معنا زهرا | کربلایی محسن محمدی پناه

 

واحد | سرمو رو خاک پای تو میذارم | کربلایی محسن محمدی پناه

 

شور | غم دوری مونده تو سینه‌م  | کربلایی محسن محمدی پناه

 

کانال رسمی هیات انصار ولایت دارالعباده یزد