امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) در باب شهدای مدافع حرم می فرمایند: «شهدای مدافع حرم در زمان حیات خود از اولیاءالهی به شمار می‌روند. اگر شهدای مدافع حرم نبودند اثری از حرم اهل‌بیت(ع) نبود.                               امام خمینی(قدس سره شریف) فرمودند: «ملتی که قیام کرده است در مقابل همه قدرت‌های عالم، ملتی که برای اسلام قیام کرده است، برای خدا قیام کرده است، برای پیشرفت احکام قیام کرده است، این ملت را با ترور نمی‌شود عقب راند.                               امام خامنه ای می فرمایند : «جهاد تمام شدنی نیست، کار خوب، یک‌بارش برای همیشه عمر کافی نیست، باید مستمر باشد، فاذا فرغت، فانصب. زمانی که از کاری فراغت پیدا کردی، کار جدید دیگری را شروع کن، بیکار نباش».                               مقام معظم رهبری در دیدار با ائمه جمعه سراسر کشور فرمودند: «بنده فکر می‌کنم خوب است که محل‌های نماز جمعه، مرکز نمایش کتاب‌های خوب و کتاب‌های روز و کتاب‌های مطلوب باشد».


 

 
 

 

استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

 

 

  

 
 بسته خبری جلسه هفتگی چهارم شهریور ماه 1396؛ ویژه شهادت حضرت باقرالعلوم(ع)

 

هیئت انصار ولایت یزد در راستای ارائه اندیشه دینی و انقلاب اسلامی و ارتقای سطح مخاطبین خود در حوزه‌های مختلف، مراسم هفتگی شنبه چهارم شهریور ماه 96را در قرارگاه معنویِ خود، حسینیه ارگ، با برنامه‌های متنوع زیر برگزار کرد:

 

محفل انس با قرآن

ارادتمندان به ساحت حضرت باقرالعلوم(ع) آیاتی از سوره صافات و ص را تلاوت و ثواب آن را به روح پاک و والای آن حضرت اهدا کردند. همچنین جمعی از توجوانان نیز با تلاوت‌های خود این محفل را نورباران کردند.

شهید هفته

مراسم ویژه‌ی عزای امام باقر(ع) با نام و یاد شهدای مدافع حرم؛ شهیدان سید غلامحسین موسوی، سید مهدی سادات و سید سردار موسوی زینت یافت.

برادر حسام سالکی نیز در بخشی از این مراسم گفت: به یاد سه شهید مدافع حرم هستیم و امیدواریم رزق‌هایی بر سر سفره ما بگذارند. وی یک جمله از سید شهیدان اهل قلم را از باب یادآوری به مخاطبان ذکر کرد تا حسرت و داغ شهادت همچنان بر دل‌ها زنده بماند که فرمود: «در عالم رازی هست که جز به بهای خون فاش نمی‌شود». وی اضافه کرد: در عالم حرف نگفتنی هست که بقیه نمی‌چشند و درک نمی‌کنند قیمت چشیدن و فهمیدن این راز فقط شهادت است. وی یادآور شد نشود در دستگاه اباعبدالله(ع) باشیم و حسرت به دل شهادت نباشیم. ان‌شاءالله خدا به قلبان وسعت دهد که آرزو به دل شهادت باشیم.

 پیام ولایت

امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) در باب شهدای مدافع حرم فرمود: «شهدای مدافع حرم در زمان حیات خود از اولیاءالهی به شمار می‌روند. اگر شهدای مدافع حرم نبودند اثری از حرم اهل‌بیت(ع) نبود.

کتاب هفته

معرفی کتاب این هفته ویژه کتاب «دل به دل راه داره» بود. این کتاب به مخاطب کمک می‌کند تا با فواید ازدواج و لوازم ابتدایی آن مانند رسیدن به بلوغ‌های عقلی، عاطفی و اقتصادی در کنار بلوغ جنسی آشنا شود و با در نظر گرفتن روحیات و خصوصیات شخصی خود مهارت‌های مدیریت ازدواج را کسب کند.

منبر احکام

حجت‌الاسلام گنج‌کریمی در منبر احکام این هفته در ادامه احکام پیرامون مبطلات نماز به سومین مبطل نماز یعنی دست بسته نماز خواندن اشاره کرد. وی در تبیین آن گفت: این همان کاری است که برادران اهل تسنن به نیت احترام و خضوع در برابر خدا انجام می‌دهند. اما بدعت است و جزء نماز نبوده و به وسیله خلیفه دوم وارد نماز شده. خود این کار حرام است و اگر انسان در هنگام نماز به این نیت این کار را انجام دهد نمازش باطل است باید نماز را قطع و بعد از آن دوباره اعاده کند. اگر بخاطر تقیه باشد یا حواسش باشد یا دارد دستش را می‌خاراند نماز را باطل نمی‌کند.

چهارمین مبطل نماز گفتن «آمین» در نماز بود. در هر جای نماز انسان «آمین» بگوید نمازش باطل است؛ مخصوصاً بین حمد و سوره که اهل تسنن می‌گویند مستحب است پس از پایان حمد «آمین» بگویند. این همه جزء بدعت‌هاست و اگر کسی «آمین» بگوید نمازش باطل است. شیعه می‌گوید در بین نماز مستحب است انسان ذکر «الحمدلله» را بگوید.

گنج‌کریمی ادامه داد: مبطل پنجم حرف زدن در هنگام نماز خواندن است؛ اگر انسان در هنگام نماز عمداً حرف بزند نمازش باطل می‌شود حتی اگر آن کلام یک حرف باشد اما معنا داشته باشد؛ مثل «ق» که در زبان عرب یعنی نگه دار. اما اگر سهواً حرف بزند نمازش باطل نمی‌شود اما باید بعد از نماز سجده سهو بجا آورد. وی افزود: باید این نکته را هم بگوییم که نماز مختص خود خداست و هیچ‌کس نمی‌تواند در نماز شریک شود حتی ائمه اطهار(ع) پس گفتن ذکرهای «یا علی»، «یا حسین» و... و یا ادعیه‌ای که در قنوت نماز بخواند که به صورت زیارت و خطاب به ائمه(ع) باشد؛ مثل زیارت عاشورا، باعث باطل شدن نماز است. 

سخنرانی

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد در امتداد سلسله بحث‌های پیرامون نامه 31 در باب فرصت تربیت برای پنجمین جلسه به این موضوع پرداخت. وی نقش و اهمیت مراقبت و تربیت را برای مخاطبان یادآوری کرد. برخی از عناوین سخنان حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد در زیر آمده است:

-          اهمیت و نقش فرهنگ مراقبت در تربیت

-          مراقبت از خود یا متربی یک مسئله اجتناب‌ناپذیر

-          مراقبت، یک مسئله جدی در اخلاق و تربیت

-          تأکید بر مسئله مراقبت و اهمیت آن در زندگی آرام و بندگی

-          بیان اهمیت نقش مراقبت در زندگی

-          عدم مراقبت و غفلت، نتایج مدتها خودداری را از بین می‌برد

-          غفلت، خواب روح

-          خدا در عالم هستی یک نظام مراقبتی قرار دارد

-          انواع مراقب

-          وجدان و فطرت مراقب درونی

-          خدا مراقب ماست

-          محبت، مشکلات و استدراج از عوامل بیدارکننده الهی

-          آدم مراقب حالش معلوم است

-          تشریح نظام مراقبتی خدا

-          توجه به نظام مراقبتی خدا، عامل تربیت و رشد

-          مراقبت، عامل تربیت انسان

-          نظام مراقبتی خدا برای این است که یک عمر راحت باشی

-          محاسبه، یکی از کارهای مؤمنین در جهت مراقبت

-          اشاره به روایاتی در بیان اهمیت محاسبه

-          ذکر روایتی از امام نهم(ع) و بیان یسه ویژگی که مؤمن نیاز دارد

-          فسفه رفتارهای عبادی از جمله روضه، صله رحم و.. قرارگرفتن در نظام مراقبت الهی است

-          بیان سخنی از شهید رجایی در بیان درجه تربیت‌یافتگی و مراقبت وی

-          یک توصیه به مسئولین در رابطه با سخن شهید رجایی

-          شهید محسن حججی، شهیدی تربیتشده و اهل مراقبت

-          تأکید بر مطلعه زندگی شهید حججی

-          تربیت انسان یکی از کارهای امام باقر(ع)

-          نتیجه این همه روضه آمدن و سینه‌زدن باید تربیت باشد

-           بیان نمونه‌ای از کرامات و عظمت‌های امام پنجم(ع)

-          اشاره به روضه‌ها و مصیبت‌های امام باقر(ع) در کربلا

مرثیه‌سرایی و مداحی

ذکر مصیبت‌ها و روضه‌های جانسوز کربلا از زبان امام محمدباقر(ع) توسط کربلایی محسن محمدی‌پناه، سینه‌زنی و عزاداری در رثای این امام همام(ع)، شعری برای محرم و در بیان دلتنگی این ماه عزیز و سرودی تقدیم به شهدای مدافع حرم حضرت زینب(س) به مناسبت مجلس یادبود این شهدای والا مقام.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید