امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) در باب شهدای مدافع حرم می فرمایند: «شهدای مدافع حرم در زمان حیات خود از اولیاءالهی به شمار می‌روند. اگر شهدای مدافع حرم نبودند اثری از حرم اهل‌بیت(ع) نبود.                               امام خمینی(قدس سره شریف) فرمودند: «ملتی که قیام کرده است در مقابل همه قدرت‌های عالم، ملتی که برای اسلام قیام کرده است، برای خدا قیام کرده است، برای پیشرفت احکام قیام کرده است، این ملت را با ترور نمی‌شود عقب راند.                               امام خامنه ای می فرمایند : «جهاد تمام شدنی نیست، کار خوب، یک‌بارش برای همیشه عمر کافی نیست، باید مستمر باشد، فاذا فرغت، فانصب. زمانی که از کاری فراغت پیدا کردی، کار جدید دیگری را شروع کن، بیکار نباش».                               مقام معظم رهبری در دیدار با ائمه جمعه سراسر کشور فرمودند: «بنده فکر می‌کنم خوب است که محل‌های نماز جمعه، مرکز نمایش کتاب‌های خوب و کتاب‌های روز و کتاب‌های مطلوب باشد».


 

 
 

 

استاد شایق

 

سخنرانی

محسن محمدی پناه

 

 

 

  

 

 

 چگونه استخاره کنیم؟

 

حجت الاسلام مهدوی نژاد: استخاره دو معنا دارد؛ یک معنای استخاره، مطلقاً طلب خیر کردن است. شما هرکار می‌خواهید انجام بدهید از خدا طلب خیر کنیدو این از نشانه‌های ایمان است. / اسلام دین تعقل، تفکر، علم و مشورت است. بعضی‌ها هر اتفاقی می‌افتد استخاره می‌کنند، این کار غلط است

 

 

حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد در جلسه هفتگی هیئت انصار ولایت، شنبه هفدهم تیرماه در ادامه تدبری در نامه ٣۱ نهج‌البلاغه با موضوع «در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست» به سخنرانی پرداخت. وی در بخشی از سخنانش به بیان معنا، شرایط و آداب استخاره پرداخت. در زیر بخشی از سخنان وی آمده است:

 

اولین معنای استخاره

استخاره دو معنا دارد؛ یک معنای استخاره، مطلقاً طلب خیر کردن است. شما هرکار می‌خواهید انجام بدهید از خدا طلب خیر کنید و این از نشانه‌های ایمان است. امام صادق(ع) فرمود: «قَالَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ: مِنْ شَقَاءِ عَبْدِي أَنْ يَعْمَلَ الْأَعْمَالَ فَلَا يَسْتَخِيرَنِي»[1]؛ از شقاوت (یعنی بدبختی، دل‌مردگی، بیچارگی) بنده این است که وقتی می خواهد کارهایش را انجام دهد از من طلب خیر نمی‌کند.

متأسفم این خبر را به شما بدهم که غالب ما هم طلب خیر نمی‌کنیم و این کار بین ما فرهنگ نشده است اما گاهی می‌بینید یک نفر دائما سر زبانش طلب خیرکردن است و به این فرهنگ عادت کرده؛ می‌گوید: خدا به تو خیر بدهد یا صبح که از خانه‌اش بیرون می‌آید از خدا طلب خیر می‌کند. این هم مرتبه‌ای از خیرخواهی است.

 

چگونه طلب خیر کنیم؟

برای طلب خیرکردن بگویید: «اَسْتَخیرُاللَّهَ بِرَحْمَتِهِ خِیَرَةً فى عافِیَةٍ». یا اگر برایتان خیلی سخت است، به زبان فارسی بگویید خدایا امروز برای من در همۀ کارهایم خیر قرار بده. در همه‌ کارها از خدا طلب خیر کنید.

 

دومین معنای استخاره

معنای دیگر استخاره این است که از خدا بخواهید در کاری که می‌خواهید انجام دهید و الان مردّد و متحیر هستید، شما را به آن کار خیر راهنمایی کند. این هم یک نوع استخاره و طلب خیر است. [معنای اول آن] برای همه کارها بود و شما مطلقاً طلب خیر می‌کردید؛ اما در اینجا الان در امری مثل ازدواج، شغل، خرید خانه‌ و... که امر مهمی است و به دلایلی به شک افتاده‌اید از خدا می‌خواهید که شما را به آن کاری که خیر است، راهنمایی کند.

 

معنای رایج استخاره در بین مردم

این مورد دوم شدیداً مبتلابه است و همه [مردم] استخاره را به این اسم می‌شناسند، تازه آن هم به یک نوع از این قسم؛ می‌گویند به شک افتاده‌ایم حاج‌آقا برایمان استخاره کنید. مرتب استخاره می‌گیرند.

آیا اصلاً ما چنین استخاره‌ای داریم؟ بله، علما فرمودند، در روایات ائمۀ معصومین(ع) هم هست که چنین روشی که انسان در تردیدها به خدا پناه ببرد و طلب خیر کند هست، منتها [این نوع] استخاره، هم انواع مختلف دارد و هم آداب و شرایطی که خیلی‌ها دیگر به این موارد دقّت نمی‌کنند.

حضرت امام(ره) در کشف‌الاسرار می‌فرمایند: نوع دوم استخاره هم از الطاف الهی است که انسان مؤمن وقتی گیر می‌افتد و عقلش کار نمی‌کند به خدای متعال پناه می‌برد و با تضرّع از خدا خیر را می‌خواهد و خدا هم خیر را به او می‌دهد و راه خیر را نشان می‌دهد.

 

مقدمه استخاره

قبل از اینکه [آداب] استخاره را بگویم، باید عرض کنم اسلام دین تعقل، تفکر، علم و مشورت است. بعضی‌ها برای هر اتفاقی استخاره می‌کنند و این کار غلط است. حضرت امام(ره) معتقدند استخاره بن‌بست‌شکن است. یعنی وقتی شما اوّل تأمل و فکر کردید و با اهلش مشورت کردید ولی باز به نتیجه‌ای نرسیدید، این‌دفعه استخاره کنید.

گاهی افرادی به من مراجعه می‌کنند و می‌گویند ما پیش فلان حاج‌آقا استخاره کردیم، همه هم می‌گفتند استخاره‌هایش خیلی درست است؛ ولی ما استخاره کردیم بدبخت شدیم.

گاهی اصلاً جای استخاره نبوده، اوّل باید با چند نفر مشورت می‌کردید، شاید اصلا نیازی به استخاره نبود. می‌گویند استخاره چه اشکالی دارد؟! خب به جای اینکه با صد نفر مشورت کنیم، قرآن را باز می‌کنیم تا خدا راه درست را به ما بگوید. سؤال من این است پس خدا عقل را برای چه آفریده؟ کمی زحمت بکشید، فکر کنید با چند نفر مشورت کنید. خدا با علل و اسباب کارش را جلو می‌برد. لذا اگر انسان فکر کرد و به نتیجه‌ای نرسید، با اهلش هم مشورت کرد و باز به جایی نرسید، ایندفعه می‌فرمایند استخاره کن.

 

آداب استخاره

استخاره آداب و انواع دارد که در مفاتیح هم آمده است. می‌فرمایند اگر خواستید استخاره کنید دو رکعت نماز بخوانید مثل نماز صبح، بعد از نماز، صد مرتبه می‌گویید: «اَسْتَخیرُاللَّهَ بِرَحْمَتِهِ خِیَرَةً فى عافِیَةٍ». وقتی این ذکر را که گفتید در دل و قلبتان نسبت به یکی از دو طرف قضیه‌ای که می‌خواهید انجام دهید، تمایلی ایجاد می‌شود چون دل‌ها دست خداست. به همان گرایش قلبی عمل کنید.

یکی از اصحاب از امام صادق(ع) سؤال کرد: چرا اینطور است؟ حضرت فرمودند: برای اینکه وقتی شما به نماز می‌ایستید، دورترین حالت شما با شیطان است و شیطان از شما دور می‌شود.

بعد می‌فرماید به آنچه که در نماز به قلبتان خطور می‌کند، یا به تمایل قلبی‌تان بعد از نماز عمل کنید چون این همان خیری است که خدا خواسته است. این گام اوّل است.

بعد طرف سؤال کرد اگر این کار را کردیم و باز تردید ما برطرف نشد، چه کنیم؟ حضرت فرمودند بعد از نماز و گفتن ذکر«اَسْتَخیرُاللَّهَ بِرَحْمَتِهِ خِیَرَةً فى عافِیَةٍ»، قرآن را باز کن؛ پس هرچه در ابتدای آن صفحه آمد حمل بر خیر یا شرّ کار کن.

 

استخاره یک عمل فردی است

شهید مطهری می‌فرماید یکی از مصیبت‌های علما این است که مردم مدام از آنها استخاره می‌گیرند. استخاره بد نیست منتها این فرد عالِم چندین سال معارف دین را خوانده، شما به جای اینکه از علمش استفاده کنید، به جای اینکه از همین آقا برای حل مسئله‌تان مشورت بگیرید استخاره می‌گیرید؟!

اصلاً استخاره یک عمل فردی است، سفارش هم شده که فردی استخاره بگیرید؛ یعنی خودتان وضو بگیرید نماز را بخوانید و آن ذکر را بگویید.

اگر می‌خواهیم استخاره کنیم، باید مراحلش را رعایت کنیم. خیلی وقت‌ها رعایت نمی‌کنیم و بعد به بن‌بست می‌خوریم.

شاید بگویید ما خیلی با قرآن استخاره گرفتیم و درست هم از آب درآمد. بله درست است که خدا به فضلش شما را مورد رحمت قرار داده و بلا از سرتان گذشته ولی معلوم نیست دفعه بعد که از این بیراهه می‌روید، سر از مقصد در بیاورید یا نه. اتفاقا عمل به این روش منقول در استخاره خیلی هم سازنده است، انسان را می‌سازد و قلب انسان را به خدای متعال نزدیک می‌کند.

با اذکار مأنوس شوید در کارهایتان طلب خیر کنید. مثلاً شخصی موقع کنکورش هست، مادرش نشسته ذکر می‌گوید، دعای مادر که حتماً اثر دارد و خوب است ولی خودش هم باید طلب خیر کند. شاید اصلاً دانشگاه رفتن برای او خیر نباشد یا شاید ازدواج با فردی که تو می‌خواهی اصلاً به خیرت نباشد پس خودت را نکُش، از خدا بخواه که اگر خیر است اتفاق بیفتد و اگر خیر نیست نشود. تسلیم امر خدا باش. تسلیم بودن و راضی بودن به امر خدا انسان را می‌سازد. خدا شرّ بنده‌اش را نمی‌خواهد.

 [1]. بحار الانوار، ج 91، ص 222.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید